Niemowlę

Ulewanie u niemowlaka jest powszechnym problemem. Wiele mam niepokoi się częstym ulewaniem malucha. Najczęściej obawy te są zupełnie niepotrzebne ze względu na to, że główną przyczyną ulewania jest niedojrzałość układu pokarmowego malucha.

 

Dlaczego niemowlę ulewa?

Ulewanie u niemowlaka to dolegliwość fizjologiczna spowodowana faktem, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Istotą problemu jest to, że treść pokarmowa cofa się z żołądka z powrotem do jamy ustnej. Może to nastąpić w trakcie karmienia lub po jego zakończeniu. Na szczęście jest to dolegliwość przejściowa – najczęściej ustępuje samoistnie ok. 6. miesiąca życia. Brzuszek maluszka przyzwyczaja się do nowego sposobu karmienia i dlatego w ten sposób reaguje. Inną przyczyną ulewania u niemowlaka może być niewłaściwa technika karmienia – dziecko może połykać pokarm zbyt łapczywie albo przyjmować zbyt duże jego ilości.

 

Jak pomóc dziecku, gdy ulewa?

  • Po pierwsze zadbaj o spokój podczas karmienia – dobra atmosfera potrafi zdziałać cuda. Dziecko wyczuwa Twoje emocje. Najlepiej więc karm swoje dziecko w miarę możliwości zawsze w spokoju, by uniknąć zbędnego pośpiechu czy stresu.
  • Zastanów się, czy maluch nie je zbyt dużo na raz – to może być powodem częstego ulewania. Może warto zwiększyć częstotliwość karmienia, a poprzestać na mniejszej ilości pokarmu.
  • Popracuj nad techniką karmienia piersią. Najlepszą pozycją do karmienia piersią jest pozycja półleżąca – wtedy pokarm może pozostać w brzuszku maluszka. Staraj się także nie przewijać dziecka bezpośrednio po karmieniu. Pozwól, aby pokarm się uleżał dbając o relaks także po posiłku.
  • Pilnuj odbijania powietrza po każdym posiłku – ułóż dziecko tak, by główką było oparte o Twoje ramię, czekając aż mu się odbije. Zmiana pozycji zaraz po posiłku może potęgować ulewanie.

 

Kiedy martwić się ulewaniem?

Ulewanie u niemowlaka najczęściej jest dolegliwością fizjologiczną i zazwyczaj nie ma powodów, by się nią martwić. Jej przyczyny są naturalne i wynikają wyłącznie z tego, że organizm malucha jeszcze się rozwija. Jeśli zauważysz, że dziecko jest głodne lub traci na wadze, wówczas niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.

 

Wiele mam martwi się, że nie rozróżni ulewania od wymiotów. Zupełnie niepotrzebnie – wymioty są zazwyczaj gwałtowne i intensywne. Są także sygnałem alarmującym – musisz uważać, by dziecko nie traciło na wadze i nie odwodniło się. Najlepiej także w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.

 

 

.

 

 

Niemowlę /Noworodek

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel to niesamowite wydarzenie zarówno w życiu noworodka, jak i jego rodziców. Czynność tą warto wykonywać starannie i powoli, do...

Ubranka dla dziecka

Każdy rodzic wie, że o ubiór dziecka należy zadbać. Przede wszystkim liczy się jego zdrowie, by nie było mu ani ...

Czy „dieta mamy karmiącej” istnieje? Sprawdź fakty.

Prawdopodobnie każda młoda mama przynajmniej raz w życiu usłyszała stwierdzenie – „Nie powinnaś tego jeść, bo zaszkodzi dziecku” lub „Cierpi na...

Ząbkowanie u niemowlaka, co pomaga?

Twoje maleństwo przechodzi przez bolesne ząbkowanie, a Ty w żaden sposób nie potrafisz mu pomóc? Czy próbowałaś nowego rozwiązania na ....