Niemowlę

Dzieci mają dużo większe zapotrzebowanie na wodę niż ludzie dorośli. Niemowlę potrzebuje dziennego spożycia wody na poziomie 10-15% jego masy ciała.

 

Oczywiście jeśli dziecko karmione jest wyłącznie piersią  to otrzymuje niezbędne płyny wraz z pokarmem mamy. W takim wypadku dziecku należy podawać wodę dopiero, gdy wprowadzane są  pokarmy inne niż mleko matki.

Dzieci karmione sztucznie muszą wypijać płyny. Najczęściej jest to woda, niektóre mamy podają również herbatki ziołowe np. na bazie rumianku.

Dość istotne jest tojakiej jakości wodę dostarczamy do organizmu malucha. Trzeba sobie zdawać sprawę z zanieczyszczenia środowiska i złej jakości ogólnodostępnej wody z wodociągów lub przydomowych ujęć wodnych. Przebadanie wody w Sanepidzie nie wystarcza do tego by stwierdzić, że woda jest czysta i dobrej jakości. Laboratoria badają wodę tylko pod kątem ogólnej przydatności do spożycia, nie badają jej walorów odżywczych.

Mikro i makroelementy w wodzie pitnej

Tymczasem woda powinna zawierać określony zestaw makro i mikroelementów, pośród których magnez, wapń, wodorowęglany i związki chlorkowo-sodowe są jednymi z najważniejszych. Odpowiednie wysycenie tymi pierwiastkami posiadają wody źródlane jak np: https://getfresh.pl/jak-to-dziala..

Wody mineralne nie nadają się do codziennego spożycia przez małe dzieci z uwagi na zbyt wysoką zawartość minerałów. Nic nie stoi na przeszkodzie by napoić taką wodą dziecko raz na 2 tygodnie, ale nie można stosować jej jako wody bazowej do przygotowywania posiłków i napoi.

Najbardziej odpowiednią wodą dla dzieci jest woda źródlana . Pochodzi ona z podziemnych źródeł znajdujących się w czystych środowiskowo rejonach np. górskich. Nie stosuje się tam nawozów sztucznych dzięki czemu można mieć pewność, że nie zawiera szkodliwych, rakotwórczych substancji takich jak glifosat.

Stosowanie odpowiedniej wody w diecie niemowlaka  pozwala na minimalizowanie zachorowań np. na alergię. Prof. dr hab. n.med. Edward Rudzki z Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie pisał, że woda z kranu „zawiera wiele pierwiastków, z których w nadwrażliwości odgrywają rolę trzy: chrom, nikiel i kobalt.” Dalej profesor informował, że doświadczenia przeprowadzone w Kopenhadze wskazały, iż największe wysycenie metali zawiera pierwszy strumień wody – po odkręceniu kurka. Dlatego zaleca się pobieranie wody po uprzednim, co najmniej pięciominutowym jej zlewaniu.

Osoby, które mają świadomość zagrożeń spowodowanych przez złą jakość wody od dawna zamawiają czystą wodę do domu. Wiele firm zamawia wodę do biura. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie trzeba kupować wody codziennie i dźwigać jej ze sklepu do domu. Duże butle, dostarczane przez dostawcę to komfort i pewność, że mamy czystą wodę zawsze pod ręką.

Cena za tego typu usługę jest porównywalna z cenami wody kupowanej w sklepie, a na korzyść tego rozwiązania wpływa też fakt, że nie trzeba tracić czasu stojąc w kolejkach. Jeśli zużycie wody chwilowo wzrośnie wystarczy podnieść słuchawkę i zamówić dodatkową dostawę. Można też zrobić to za pomocą internetu.

Niemowlę /Noworodek

Gniazdko niemowlęce - HIT czy KIT?

Sen jest nieodzowną i najważniejszą czynnością każdego maluszka. To właśnie podczas snu, dziecko rośnie, a jego mózg się rozwija, dlatego ...

Jak uśpić niemowlę?

Małe dziecko budzi się i śpi wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nie działa tutaj synchronizacja ze wschodem czy zachodem ...

Dlaczego warto kupić laktator?

Karmienie piersią dziecka to bez wątpienia jeden z najwspanialszych momentów dla każdej mamy. Zbliża, daje poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie jest ...

5 produktów, bez których niemowlak obejdzie się bez problemu

Niemowlęciu niewiele potrzeba. Nam dorosłym wydaje się, że wraz z noworodkiem idzie armia gadżetów, akcesoriów, pełna garderoba ubranek, i d....