Niemowlę

Dzieci mają dużo większe zapotrzebowanie na wodę niż ludzie dorośli. Niemowlę potrzebuje dziennego spożycia wody na poziomie 10-15% jego masy ciała.

 

Oczywiście jeśli dziecko karmione jest wyłącznie piersią  to otrzymuje niezbędne płyny wraz z pokarmem mamy. W takim wypadku dziecku należy podawać wodę dopiero, gdy wprowadzane są  pokarmy inne niż mleko matki.

Dzieci karmione sztucznie muszą wypijać płyny. Najczęściej jest to woda, niektóre mamy podają również herbatki ziołowe np. na bazie rumianku.

Dość istotne jest tojakiej jakości wodę dostarczamy do organizmu malucha. Trzeba sobie zdawać sprawę z zanieczyszczenia środowiska i złej jakości ogólnodostępnej wody z wodociągów lub przydomowych ujęć wodnych. Przebadanie wody w Sanepidzie nie wystarcza do tego by stwierdzić, że woda jest czysta i dobrej jakości. Laboratoria badają wodę tylko pod kątem ogólnej przydatności do spożycia, nie badają jej walorów odżywczych.

Mikro i makroelementy w wodzie pitnej

Tymczasem woda powinna zawierać określony zestaw makro i mikroelementów, pośród których magnez, wapń, wodorowęglany i związki chlorkowo-sodowe są jednymi z najważniejszych. Odpowiednie wysycenie tymi pierwiastkami posiadają wody źródlane jak np: https://getfresh.pl/jak-to-dziala..

Wody mineralne nie nadają się do codziennego spożycia przez małe dzieci z uwagi na zbyt wysoką zawartość minerałów. Nic nie stoi na przeszkodzie by napoić taką wodą dziecko raz na 2 tygodnie, ale nie można stosować jej jako wody bazowej do przygotowywania posiłków i napoi.

Najbardziej odpowiednią wodą dla dzieci jest woda źródlana . Pochodzi ona z podziemnych źródeł znajdujących się w czystych środowiskowo rejonach np. górskich. Nie stosuje się tam nawozów sztucznych dzięki czemu można mieć pewność, że nie zawiera szkodliwych, rakotwórczych substancji takich jak glifosat.

Stosowanie odpowiedniej wody w diecie niemowlaka  pozwala na minimalizowanie zachorowań np. na alergię. Prof. dr hab. n.med. Edward Rudzki z Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie pisał, że woda z kranu „zawiera wiele pierwiastków, z których w nadwrażliwości odgrywają rolę trzy: chrom, nikiel i kobalt.” Dalej profesor informował, że doświadczenia przeprowadzone w Kopenhadze wskazały, iż największe wysycenie metali zawiera pierwszy strumień wody – po odkręceniu kurka. Dlatego zaleca się pobieranie wody po uprzednim, co najmniej pięciominutowym jej zlewaniu.

Osoby, które mają świadomość zagrożeń spowodowanych przez złą jakość wody od dawna zamawiają czystą wodę do domu. Wiele firm zamawia wodę do biura. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie trzeba kupować wody codziennie i dźwigać jej ze sklepu do domu. Duże butle, dostarczane przez dostawcę to komfort i pewność, że mamy czystą wodę zawsze pod ręką.

Cena za tego typu usługę jest porównywalna z cenami wody kupowanej w sklepie, a na korzyść tego rozwiązania wpływa też fakt, że nie trzeba tracić czasu stojąc w kolejkach. Jeśli zużycie wody chwilowo wzrośnie wystarczy podnieść słuchawkę i zamówić dodatkową dostawę. Można też zrobić to za pomocą internetu.

Niemowlę /Noworodek

Czy „dieta mamy karmiącej” istnieje? Sprawdź fakty.

Prawdopodobnie każda młoda mama przynajmniej raz w życiu usłyszała stwierdzenie – „Nie powinnaś tego jeść, bo zaszkodzi dziecku” lub „Cierpi na...

Ząbkowanie u niemowlaka, co pomaga?

Twoje maleństwo przechodzi przez bolesne ząbkowanie, a Ty w żaden sposób nie potrafisz mu pomóc? Czy próbowałaś nowego rozwiązania na ...

Warto karmić piersią

Karmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, ...

Jakie łóżko dla niemowlaka?

Łóżeczko dziecięce to zwykle ten element umeblowania pokoju malucha, nad którym rodzice rozważają najdłużej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że musi by....