Niemowlę

higiena noworodkaKażdej młodej mamie bez wątpienia zależy na tym, by zadbać o swoją pociechę w możliwie jak najlepszy sposób. Zanim jednak utoniemy w morzu fachowej literatury, warto skorzystać ze sprawdzonych patentów, które z powodzeniem stosuje wiele kobiet po raz pierwszy doświadczających macierzyństwa.


Jedną z najbardziej nurtujących kwestii zazwyczaj jest to, w jaki sposób właściwie zadbać o wrażliwą skórę niemowlęcia. Zastanawiamy się nie tylko nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć pociechę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, lecz także o to, by podczas codziennych zabiegów higienicznych skutecznie chronić delikatne, nie w pełni wykształcone tkanki skórne. Dlatego też warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych, które od pierwszej kąpieli będą pielęgnować ciało dziecka.

Przykazania młodej mamy

Aby troska o naszą pociechę odniosła pożądany skutek, musimy zwrócić uwagę na to, by podejmowane przez nas w tym celu kroki odbywały się regularnie. Nawet najlepszy kosmetyk nie zadziała tak, jak powinien, jeżeli będziemy po niego sięgały sporadycznie. Zanim na dobre dopadnie nas lenistwo spowodowane natłokiem nowych obowiązków, pomyślmy, że nasza systematyczność przyniesie dziecku korzyści w postaci zadbanej, odpowiednio nawilżonej skóry.

Rozsądek przede wszystkim

Nie jest to jednak jedyna wskazówka, która ułatwi nam codzienną opiekę nad maluchem. Chociaż istnieje wiele źródeł informacji na temat tego, jak wychowywać swoje pociechy, przede wszystkim warto kierować się własnym rozsądkiem. Nie wszystkie porady okazują się złe, czasem lepiej jednak zaufać własnej intuicji.

Myśląc zaś o higienie naszego noworodka, nie sposób nie zastanawiać się w głównej mierze nad kąpielami, które stanowią ważny aspekt jego życia. Pierwsza kąpiel noworodka to zawsze wyzwanie dla mamy, dlatego warto przygotować się do niej odpowiednio i zaopatrzyć w środki, które nie wysuszą delikatnej skóry dziecka, takie jak np. Emolium. Przygotowując się do wieczornego mycia dziecka, pamiętajmy, by zawsze sprawdzać temperaturę wody oraz by zawczasu przyszykować potrzebne specyfiki.

Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt?

Udając się do apteki lub drogerii, powinnyśmy sugerować się kilkoma czynnikami, które sprawią, że nasze zakupy nie okażą się zbędnym wydatkiem. Chociaż często wysoka cena idzie parze w satysfakcjonującą jakością, nie oznacza to jednak, że tańsze produkty będą sprawdzać się gorzej. Jeśli nie mamy pewności co do działania danego środka, poprośmy o pomoc farmaceutę lub wykwalifikowaną ekspedientkę. Zwracajmy również uwagę na informacje o składzie i przyznanych atestach. Dzięki temu łatwiej będzie wyeliminować nam kosmetyki, które podrażnią wrażliwą skórę malucha.

Wreszcie, nie zapominajmy również o tym, że mając na względzie prawidłowy rozwój najmłodszego członka rodziny, powinniśmy zatroszczyć się o to, by dostosowywać wszystkie produkty pielęgnacyjne do jego wieku oraz potrzeb. Jeśli naskórek niemowlęcia ma tendencję do atopowości, sięgnijmy po środki zwalczające dolegliwości tego schorzenia, jeśli zaś nie zauważyliśmy istotnych zmian na ciele bobasa, wybierzmy tradycyjne rozwiązania.

 

Niemowlę /Noworodek

Wszystko, co musisz wiedzieć o brzuszku Twojego dziecka. Dlaczego w 2. półroczu życia wciąż jest tak delikatny?

Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia rozpoczyna się już w czasie życia płodowego i trwa jeszcze długo po narodzinach. Kluczowy dla tego pr...

Jak zapobiegać odparzeniom u dziecka?

Dziecięca skóra jest delikatna, a co za tym idzie podatna na podrażnienia. Aby ich uniknąć, należy często zmieniać pieluszkę i ...

Zdrowa kaszka dla niemowlęcia – czyli jaka?

W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele kaszek dla dzieci. Rodzice mają jednak często problemy z doborem tej najlepszej. Na co warto ...

Mata edukacyjna dla prawidłowego rozwoju dzieci

Współcześni rodzice coraz częściej dysponują sporą wiedzą na temat kolejnych etapów rozwojowych dziecka. Raczej nie jest dla nich tajemnicą, że ma....