Niemowlę

karmienie-butelkaNajbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach jego życia jest mleko mamy, a karmienie piersią to najlepszy sposób na zbudowanie silnej, pozytywnej więzi pomiędzy nimi -dlatego też każda mama zazwyczaj chce jak najdłużej karmić swe dziecko naturalnie. Kiedy jednak na przykład maleństwo należy do tych bobasów, które nie chcą ssać piersi, lub gdy kobieta ma za mało pokarmu, albo może wreszcie chciałaby wrócić do pracy -wtedy musimy przestawić dziecko na mieszankę podawaną z butelki. Oczywiście wcale nie musimy się martwić z tego powodu, dzieci karmione mieszanką również rosną zdrowo, a ponadto jest to szansa dla taty -w tej nowej sytuacji staje się on równoprawnym żywicielem i może spędzać ze swoją pociechą więcej czasu.

 Jeśli decyzja o przejściu na butelkę zapadła, przede wszystkim musimy zacząć od skompletowania odpowiedniego ekwipunku.

 

Potrzebnych będzie kilka dostosowanych do potrzeb naszego dziecka butelek. Dla niemowlęcia mogą być to butelki ze szkła lub plastiku, ale ważne, by nadawały się do sterylizacji czy wygotowywania. Jeżeli maluszkowi dokuczają kolki warto poszukać specjalnie wymodelowanych butelek antykolkowych -zapytajmy o takie sprzedawcy, na pewno chętnie nam doradzi. Dla starszego dziecka, takiego które już samodzielnie trzyma butelkę wygodniejsze będą butelki w kształcie elipsy, ze specjalnymi wyżłobieniami umożliwiającymi pewniejsze ich uchwycenie. W tym przypadku lepsze też będą butelki plastikowe, ponieważ są nietłukące.

 

Następną ważną sprawą jest odpowiednio dobrany do wieku i umiejętności ssania dziecka smoczek -jego rozmiar i wielkość dziurki decydują o szybkości wypływania pokarmu z butelki. Warto zwrócić uwagę, że jeśli dziecko zbyt długo opróżnia butelkę i przy tym się denerwuje -dziurki mogą być zbyt małe, natomiast jeśli krztusi się -zbyt duże. Dla starszych dzieci są przeznaczone smoczki z jedną dużą dziurką lub krzyżykiem -ułatwia to ssanie gęstego pokarmu. Ważne jest, by kształt smoczka był zbliżony do kształtu piersi mamy, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu wad zgryzu. I oczywiście zawsze sprawdzajmy czy ma on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, oraz atest Państwowego Zakładu Higieny.

 

Musimy zaopatrzyć się w specjalne naczynie do wygotowywania butelek i smoczków używanych do karmienia -ponieważ niedopite mleko jest idealną pożywką dla bakterii, przez pierwsze pół roku życia dziecka konieczna jest sterylizacja naczyń (można to robić również w mikrofalówce lub specjalnym, przeznaczonym do tego celu elektrycznym sterylizatorze). Po tym okresie wystarczy jeśli będziemy je tylko wyparzać.

 

Warto również zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek, dzięki któremu zawsze mamy pod ręką podgrzany do odpowiedniej temperatury pokarm -jest to przydatne szczególnie w nocy. Na krótkie spacery przygotowaną wcześniej mieszankę wkładamy do ochraniacza ze styropianu (dzięki temu nie ostygnie). Na dłuższe wyprawy przygotowujemy sobie w butelce odmierzoną porcję odżywki i osobno gorącą wodę w termosie -w każdej chwili pozwoli nam to przygotować świeżą mieszankę.

 

Tyle co do koniecznych akcesoriów, teraz już możemy przestawić naszego malca na pokarm podawany z butelki. Odtąd karmienie nie będzie już tylko domeną mamy - pory posiłków staną się dla niej chwilami wytchnienia, a dla tych, którzy teraz będą ją mogli wyręczyć tak bliski kontakt z dzieckiem na pewno będzie źródłem radości.

 

Niemowlę /Noworodek

Zdrowa kaszka dla niemowlęcia – czyli jaka?

W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele kaszek dla dzieci. Rodzice mają jednak często problemy z doborem tej najlepszej. Na co warto ...

Jak uśpić niemowlę?

Małe dziecko budzi się i śpi wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nie działa tutaj synchronizacja ze wschodem czy zachodem ...

Bebilon PROfutura CESARBIOTIK 2 – unikalna formuła dla niemowląt urodzonych drogą cięcia cesarskiego

Okres 1000 pierwszych dni życia to czas wyjątkowo intensywnego rozwoju młodego organizmu, w tym jego odporności. Kiedy dziecko rodzi się si...

Smoczki do butelek – przegląd najciekawszych pozycji

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba uzupełnić lub zastąpić karmienie piersią. Moment ten ....