Niemowlę

karmienieKarmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, wsparcia psychicznego oraz konkretnej wiedzy z zakresu karmienia piersią swoich dzieci. Już na poziomie opieki poporodowej kobiety bywają faszerowane różnymi treściami na temat odpowiedniego karmienia dziecka piersią, co ciekawe sprowadza się to przeważnie do wiedzy potocznej jaką dysponuje personel oddziału położniczego. Nie ma jednoznacznego stanowiska mogącego w pełni przekonać świeżo upieczoną matkę do podjęcia trudu karmienia piersią, co gorsza zapał kobiety zwykle jest osłabiany poprzez bardzo ignoranckie podejście do napotkanych problemów.

 



Wiele kobiet nie posiada wystarczającej wiedzy na temat korzyści jakie przynosi karmienie piersią. Zagadnienie to, tak istotne dla prawidłowego rozwoju przyszłych pokoleń oraz zdrowia matki jest pomijane w treściach materiałów edukacyjnych, dewaluowane przez pracowników służby zdrowia, co w dużej mierze przyczynia się do popularyzowania wiedzy niesprawdzonej, zaczerpniętej z mądrości ludowych, nijak się mającej do faktów natury medycznej.

 

Podczas gdy media zabijają się w celu kreowania najnowszych trendów mody i urody, przestają traktować kobietę w kategoriach jakie narzuciła jej sama natura, czyli macierzyństwa, opieki i wychowania potomstwa. Kobieta zostaje obarczona koniecznością podporządkowania się dyktatowi mody, stawia się przed nią wymagania związane z osiąganiem sukcesu, pięciem się na szczyty kariery zawodowej, nie pozostawiając miejsca na pełnienie roli karmicielki. Telewizja promuje sztuczne mieszanki mleczne dla niemowląt pozwalając na nadawanie reklam najbardziej znanych marek, w których przekonuje się kobiety, że wybierając mleko sztuczne na pewno zapewnią swojemu dziecku idealny pokarm. Kobiety łatwo ulegają powszechnym przekonaniom o tym, że nie warto poświęcać czasu na karmienie piersią, gdyż o wiele łatwiej jest podać dziecku mleko w proszku, czym może zająć się każdy z członków rodziny. Kobieta niezależna i wyzwolona nie może pozwolić sobie na taki dyskomfort - przekonują pośrednio sugestie wysyłane przez media, rodzinę, znajomych, pracowników służby zdrowia i innych.

 

Jakie trudności napotykają kobiety chcące i mogące karmić piersią swoje dziecko/dzieci?
W pierwszej kolejności istnieją przeszkody naturalne, które szybko można przełamać poprzez właściwe postępowanie z dzieckiem. Kobieta błędnie może interpretować płacz dziecka, doszukując się w nim ciągłego wołania o pokarm, gdy tymczasem dziecko może odczuwać dyskomfort fizyczny spowodowany wypróżnianiem się, kolką,niewłaściwą temperaturą, dolegliwościami chorobowymi czy innymi czynnikami niezwiązanymi z karmieniem. Nie wiadomo dlaczego większość osób z otoczenia kobiety przypisuje przyczynę płaczu karmieniu piersią, podsuwając myśl, że dziecko z pewnością otrzymuje za mało pokarmu, a jego płacz wywołany jest głodem.

 

Bardzo często kobieta miewa początkowe trudności z przystawianiem dziecka do piersi, są to kłopoty czysto techniczne, mogące być szybko i sprawnie rozwiązane jeśli kobieta otrzyma właściwą pomoc ze strony personelu położniczego. Dziecko może nieprawidłowo chwytać brodawkę lub mieć zaburzony odruch ssania, co może wzbudzić u matki frustrację i porzucenie próby karmienia piersią. Decydujące znaczenie ma tutaj pomoc ze strony specjalistów, którzy powinni poinstruować kobietę jak należy prawidłowo karmić dziecko piersią ewentualnie powinny zostać podjęte środki zaradcze, które przywrócą u dziecka odruch ssania.

 

Pozostaje jeszcze kwestia powrotu do domu i pogodzenia roli matki karmiącej z innymi, przestrzeganie diety, która sprawi, że pokarm będzie zawierał składniki optymalne do wzrostu i rozwoju dziecka, przystosowanie odzieży do eksponowania piersi małemu oseskowi oraz przełamanie wstydu z tym związanego, jaki kobiety często odczuwają.

 

Ostatnia kwestia przywołuje problem tolerancji społecznej dla matek karmiących. Kobiety karmiące bywają dyskryminowane przez społeczeństwo, obnażanie piersi w miejscach publicznych uznawane jest przez wiele osób za zachowanie niedopuszczalne, nieestetyczne i żenujące. Kampania promująca karmienie piersią, w której wykorzystano zdjęcia przedstawiające kobiety karmiące w formacie billboardów spotkały się z oburzeniem społecznym, ludzie bardzo negatywnie zareagowali na tego typu obrazy. Razi hipokryzja lub głupota odbiorców, którzy na co dzień wielokrotnie bywają bombardowani mnóstwem reklam w prasie i telewizji oraz w miejscach publicznych w których na pierwszym planie występują półnagie lub nagie kobiety, gdzie pojawiają się niedwuznaczne sceny damsko-męskie.

 

Dlaczego zatem odeszło się od przyjmowania karmienia piersią za standard? Kiedy nastąpiło to przekroczenie granicy między normą a kobiecą zachcianką?
Naukowcy prowadzą badania nad skutkami karmienia dzieci sztucznym mlekiem. Okazuje się, że można znaleźć wiele artykułów, które potwierdzają tezę,że karmienie piersią stanowi najzdrowszy wybór dla matki i dziecka. Dziecko otrzymuje potrzebne przeciwciała dzięki którym wzmacnia swój układ odpornościowy, jego układ pokarmowy doskonale przyswaja pokarm matki tworząc prawidłową florę bakteryjną w jelitach, co zapobiega biegunkom, lepiej rozwija się układ nerwowy, a dokładnie kora mózgowa oraz wzrok dziecka. Matka karmiąca dziecko piersią otrzymuje nagrodę w postaci szybszego odzyskiwania kondycji po porodzie, mniejszego ryzyka zachorowania na raka piersi i szyjki macicy. Poza korzyściami fizycznymi dochodzi do wytworzenia niepowtarzalnej więzi między matką a dzieckiem, poprzez bezpośredni kontakt fizyczny, ciepło bijące z ciała matki, dziecko uzyskuje poczucie bliskości i bezpieczeństwa, co sprawia, że jego psychika lepiej się rozwija.

 

Pozostaje jeszcze argument, który odnosi się do modnej tematyki dbania o środowisko naturalne. Karmienie piersią chroni środowisko naturalne przed zbędnymi odpadami po pojemnikach na mleko sztuczne. Matka karmiąca jest zatem proekologiczna.

 

 

Niemowlę /Noworodek

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel to niesamowite wydarzenie zarówno w życiu noworodka, jak i jego rodziców. Czynność tą warto wykonywać starannie i powoli, do...

Jak zapobiegać odparzeniom u dziecka?

Dziecięca skóra jest delikatna, a co za tym idzie podatna na podrażnienia. Aby ich uniknąć, należy często zmieniać pieluszkę i ...

Pieluszki muślinowe - idealny wybór dla Twojego dziecka

W okresie pierwszych dni życia dziecko potrzebuje tego co najlepsze. Dlatego też produkty dla dzieci i niemowlaków powinny być wykonywane z ...

Ząbkowanie u niemowlaka - najczęstsze objawy

Nie ma mamy, która by przez to nie przeszła. Wraz z pojawieniem się na świecie jej dziecka, pojawią się wkrótce ...



.