Małe dziecko

Dziecko nie powinno całego czasu przesiadywać tylko z rodzicami czy innymi dorosłymi, trzeba mu zapewnić warunki, gdzie będzie mógł się dobrze rozwijać. Jednocześnie nie każdy rodzic cały czas może opiekować się dzieckiem. Dla takich sytuacji rozwiązaniem są żłobki, czyli specjalne miejsca opieki dla dzieci zazwyczaj do 3 roku życia. Jest to swego rodzaju etap przed przedszkolny. Jednak przed posłaniem dziecka do żłobka, należy poczynić kilka kroków

 

Czy żłobek jest wpisany do rejestru?

Zanim rodzic zacznie skupiać się na wyborze konkretnego żłobka, powinien sprawdzić, czy znajduje się on w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Dzięki temu można mieć pewność o legalności prowadzonej działalności gospodarczej, a także o spełnionych wszelkich warunkach sanitarnych i obiekcie przyjaznym dla dzieci. Jeśli danego żłobka w tym rejestrze nie ma, lepiej jest nie ryzykować i zdecydować się na zupełnie inny.

 

Sprawdź opinie innych rodziców

Referencje są bardzo ważne. To właśnie zasięgając opinii u innych rodziców można dowiedzieć się jakie warunki panują w żłobku, jak są tam traktowane dzieci, a także jak zachowują się opiekunki. Takich opinii można poszukać w Internecie, lecz należy być ostrożnym, ponieważ w sieci opinie może wystawić kto chce i nie koniecznie są one zgodne z prawdą. Najlepiej jest porozmawiać z innym rodzicem, który swoje dziecko do danego żłobka posyła i już zdążył wybudować sobie opinie. Jest to bardzo ważne, ponieważ są to informacje z pierwszej ręki.

 

Odwiedź wybrane żłobki

Warto jest się wybrać do konkretnych, wybranych żłobków. Często są organizowane dni otwarte, specjalnie właśnie dla chętnych rodziców, ale można także poprosić o spotkanie kierownika lub dyrektora i w ten sposób sprawdzić jak wygląda przedszkole, sale dla dzieci, toalety, plac zabaw i tak dalej.

 

Bardzo ważne jest, aby dzieckiem zajmowały się osoby z doświadczeniem, a najlepiej także o wykształceniu pedagogicznym. Dlatego warto jest poprosić o przedstawienie się każdego z pracowników i zbadać czy będzie to odpowiedni opiekun dla dziecka. Można także poobserwować pracowników w czasie pracy z dziećmi i zobaczyć w jaki sposób się nimi zajmują.

 

Jak wygląda harmonogram dnia w żłobku?

Należy wcześniej to sprawdzić, po wybraniu żłobka i przystosować harmonogram dnia dziecka, do harmonogramu w żłobku, aby uniknąć znacznych różnic i ograniczyć stres wynikający z danej sytuacji dla dziecka.

 

Jaki zajęcia są organizowane?

Dzieci nie mogą zająć się same sobą, ważne jest, aby już na tym etapie się rozwijały. Należy zapoznać się z jakimi zajęciami dziecko będzie miało do czynienia, co będzie ćwiczyło. Przed posłaniem dziecka do żłobka można już wprowadzać mu w życiu codziennym pewne elementy z danych ćwiczeń.

 

 

Co dzieci będą jadły?

Dieta dla dzieci musi być odpowiednio przygotowana, a więc należy wcześniej zapoznać się z menu oferowanym przez żłobek. Obowiązkowo należy ostrzec przed ewentualnymi alergiami itd.

 

Aranżacja i wyposażenie żłobka.

Dziecko musi się czuć w żłobku jak najlepiej. Ważne jest aby kolory były żywe i przyjazne dla oczu, a dziecko było otoczone zabawkami, które pozwolą mu na pobudzenie swojej kreatywności. Musi być stworzona miła i rodzinna atmosfera. Należy sprawdzić, czy żadna rzecz nie zagrozi urazem dla dziecka. Dobry żłobek będzie budził w dziecku uczucie bezpieczeństwa i miłej atmosfery.

Żłobek to świetne miejsce dla dziecka i nie należy się przed nim chronić.
Dziecko się tam rozwinie i pozna nowych przyjaciół. Należy jednak odpowiednie takie miejsce dla dziecka wybrać.

 

 

 

 

 

.

Małe dziecko

Foteliki samochodowe Romer – jakość i bezpieczeństwo

Foteliki samochodowe marki Romer są na dostępne w Polsce od wielu lat. Dzięki doskonałej jakości i atrakcyjnej cenie są je...

O nauce czytania małych dzieci metodą Glenna Domana

Nawet bardzo małe dzieci można nauczyć czytać! Wystarczy poświęcić na naukę łącznie kilka minut dziennie. Metoda opracowana przez amerykańskiego fizjoterapeutę ...

Jak znaleźć dobrą nianię, opiekunkę do dziecka?

Szukasz dobrej opiekunki do dziecka, ale boisz pozostawić się obcą osobę ze swoich maluchem? Zobacz gdzie szukać i czym się ...

Kiedy dziecko nie chce jeść

Gotujemy kolejny zdrowy posiłek, a nasza pociecha znów marudzi i po pierwszej łyżeczce zamyka buzię i nie chce zjeść kolejnej. ....