Małe dziecko

Patrząc na więź łączącą rodziców i dzieci, często można odnieść wrażenie, że jest ona przykładem najsilniejszych relacji międzyludzkich, jakie w ogóle istnieją - szczególnie jeśli chodzi o więź wytworzoną pomiędzy matką i dzieckiem. Jej początek to w przypadku niektórych kobiet już okres ciąży, a u innych moment narodzin dziecka, kiedy po raz pierwszy biorą swoje maleństwo w ramiona. Ta wspaniała chwila to tak naprawdę dopiero piękny początek, ponieważ więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem będzie kształtować się przez całe życie. Zobacz, jak ją pogłębiać.

 

 

Czym jest więź rodzicielska?

Wieź pomiędzy rodzicami a dzieckiem to bardzo silne przywiązanie, które wyraża się w postaci troski i opieki nad pociechą. To właśnie ona sprawia, że mimo wręcz nieludzkiego zmęczenia porodem, masz siłę, aby przytulić swoje dziecko i poczuć największe szczęście w życiu. Zasługą tej naturalnej więzi jest także to, że pomimo kolejnej nieprzespanej nocy, na widok maluszka uśmiechasz się szeroko i zapominasz o wszystkich niedogodnościach.

 

Więź ta sprawia, że Twoim głównym zadaniem każdego dnia staje się zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i miłości. Pomimo tego, że relacje pomiędzy matką a dzieckiem są silniejsze głównie z powodu bliższego i dłuższego kontaktu, nie można oczywiście umniejszać roli więzi ojcowskiej. Ta wytworzona pomiędzy tatą a dzieckiem, choć nieco inna, również jest głęboka i ogromnie istotna.

 

Bliskość na całe życie

Więź pomiędzy dzieckiem a bliskimi mu osobami jest dla jego prawidłowego rozwoju bardzo ważna i wpływa na całe późniejsze życie. To ona warunkuje sposób nawiązywania relacji z innymi ludźmi, postrzegania siebie i innych oraz kształtuje u dziecka poczucie własnej wartości. Trzeba pamiętać, że to dorośli są odpowiedzialni za podtrzymanie i sam charakter więzi, jaka budowana jest pomiędzy rodzicami a potomstwem.

 

Dotyk miłości

Budowanie więzi z dzieckiem wymaga od rodziców zaangażowania i to już od pierwszych chwil po jego narodzeniu. Aby ją pogłębiać, warto spędzać z maleństwem jak najwięcej czasu. W przypadku noworodków niezwykle ważny w budowaniu prawdziwej bliskości jest dotyk rodziców. To właśnie przez dotyk maluszek zaczyna poznawać otaczający świat i czerpie poprzez niego poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o miłości rodziców. Głaszcząc i przytulając swoje dziecko budujesz między Wami zaufanie i bliskość, które wpływają na Wasze późniejsze relacje. Jeśli regularnie będziesz przytulać swojego maluszka, wkrótce nauczy się rozpoznawać Twój dotyk spośród dotyku innych osób.

 

Zobacz również: Kamienie milowe noworodka

 

Język miłości

Równie ważne w budowaniu więzi z dzieckiem są rozmowy z nim i to już od pierwszych chwil jego życia. Pomimo tego, że maleństwo na początku nie rozumie tego, co do niego mówisz, Twój głos w zupełności wystarczy mu do pełni szczęścia. Nie przejmuj się tym, że Twoje opowieści są dla dziecka niezrozumiałe.

 

Opowiadaj mu o świecie, o tym, co czujesz, co chcesz mu przekazać, a kiedy tylko Twój szkrab zacznie gaworzyć, naśladuj go ochoczo – sprawisz mu tym ogromną radość. Pamiętaj też o intonacji głosu. Kiedy czas upływa Wam na wspólnej zabawie, możesz mówić nieco głośniej i radośniej. Kiedy natomiast układacie się do snu, staraj się przemawiać do maleństwa cicho i bardzo łagodnie, tak, aby jak najbardziej wyciszyć je do snu.

 

Czas miłości

Każdy rodzić doskonale wie, że czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny zarówno dla niego jak i dla malucha. To naprawdę najlepszy sposób na budowanie trwałych więzi z dzieckiem. Można spędzać go na radosnych zabawach, wspólnych wyjazdach lub na innych rozrywkach, które sprawią frajdę całej rodzinie. Niezwykle cenne dla Waszych relacji są również wspólne posiłki. Kiedy karmisz swoje dziecko piersią, Wasza bliskość jest oczywista.

 

Nie znaczy to jednak, że jeśli maluszek zjada pokarm z butelki, nie potrzebuje takiej bliskości. Zawsze staraj się przytulać swoje dziecko i mów do niego łagodnie z uśmiechem na twarzy. W ten sposób budujesz u niego poczucie zaufania. Kiedy Twój szkrab nieco podrośnie, zawsze staraj się zasiadać do posiłku razem z nim. Celebruj wspólne chwile, kiedy tylko masz do tego okazję. Pamiętaj, że cenna jest każda minuta spędzona razem z dzieckiem.

 

 

 

.

Małe dziecko

Ciekawe fakty o dzieciach – sprawdź, czego nie wiesz o ich rozwoju, wychowaniu

Choć na pewno wydaje Ci się, że o rozwoju i wychowaniu dzieci przeczytałaś już wszystko, pamiętaj, że Twój maluch na pe...

Mata podłogowa dla dzieci – czy warto?

Często zastanawiamy się co kupić swojemu dziecku, by była to rzecz przede wszystkim funkcjonalna. Przychodzimy z odpowiedzią – mata podłogowa ...

Sprawdź czy Twoje roczne dziecko prawidłowo się rozwija

Wydaje Ci się, że masz jeszcze dużo czasu, by zadbać o rozwój Twojego dziecka? Ma w końcu dopiero roczek i ...

Rozwój dzieci poprzez zabawę

Każdy dzień z małym dzieckiem to nowe wyzwania dla rodziców. Dziecko rozwija się, jest bardziej ruchliwe, wszystko je ciekawi, wszystko ...

Często czytane

Ubranka dla dziecka

Każdy rodzic wie, że o ubiór dziecka należy zadbać. Przede wszystkim liczy się jego zdrowie, by nie było mu ani ...

Grecja - najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi

Grecja to kraj cudownych krajobrazów, słońca i spokoju, który jest tak niezbędny by móc prawdziwie wypocząć. Jednocześnie urzeka ogromem atrakcji ...

Kiedy trzeba, a kiedy warto wykonać USG przezciemiączkowe u noworodków i niemowląt?

Przede wszystkim pamiętajmy, że badania USG dzieci, w tym badanie jamy brzuszka, USG bioderek czy USG przezciemiączkowe są badaniami zupełnie ...

Menu na kinderbal

Gwoździem programu każdego przyjęcia urodzinowego dla dzieci jest tort, dmuchanie świeczek i radosne odśpiewanie solenizantowi „sto lat”. Jeśli mamy talent ....