Małe dziecko

Patrząc na więź łączącą rodziców i dzieci, często można odnieść wrażenie, że jest ona przykładem najsilniejszych relacji międzyludzkich, jakie w ogóle istnieją - szczególnie jeśli chodzi o więź wytworzoną pomiędzy matką i dzieckiem. Jej początek to w przypadku niektórych kobiet już okres ciąży, a u innych moment narodzin dziecka, kiedy po raz pierwszy biorą swoje maleństwo w ramiona. Ta wspaniała chwila to tak naprawdę dopiero piękny początek, ponieważ więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem będzie kształtować się przez całe życie. Zobacz, jak ją pogłębiać.

 

 

Czym jest więź rodzicielska?

Wieź pomiędzy rodzicami a dzieckiem to bardzo silne przywiązanie, które wyraża się w postaci troski i opieki nad pociechą. To właśnie ona sprawia, że mimo wręcz nieludzkiego zmęczenia porodem, masz siłę, aby przytulić swoje dziecko i poczuć największe szczęście w życiu. Zasługą tej naturalnej więzi jest także to, że pomimo kolejnej nieprzespanej nocy, na widok maluszka uśmiechasz się szeroko i zapominasz o wszystkich niedogodnościach.

 

Więź ta sprawia, że Twoim głównym zadaniem każdego dnia staje się zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i miłości. Pomimo tego, że relacje pomiędzy matką a dzieckiem są silniejsze głównie z powodu bliższego i dłuższego kontaktu, nie można oczywiście umniejszać roli więzi ojcowskiej. Ta wytworzona pomiędzy tatą a dzieckiem, choć nieco inna, również jest głęboka i ogromnie istotna.

 

Bliskość na całe życie

Więź pomiędzy dzieckiem a bliskimi mu osobami jest dla jego prawidłowego rozwoju bardzo ważna i wpływa na całe późniejsze życie. To ona warunkuje sposób nawiązywania relacji z innymi ludźmi, postrzegania siebie i innych oraz kształtuje u dziecka poczucie własnej wartości. Trzeba pamiętać, że to dorośli są odpowiedzialni za podtrzymanie i sam charakter więzi, jaka budowana jest pomiędzy rodzicami a potomstwem.

 

Dotyk miłości

Budowanie więzi z dzieckiem wymaga od rodziców zaangażowania i to już od pierwszych chwil po jego narodzeniu. Aby ją pogłębiać, warto spędzać z maleństwem jak najwięcej czasu. W przypadku noworodków niezwykle ważny w budowaniu prawdziwej bliskości jest dotyk rodziców. To właśnie przez dotyk maluszek zaczyna poznawać otaczający świat i czerpie poprzez niego poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o miłości rodziców. Głaszcząc i przytulając swoje dziecko budujesz między Wami zaufanie i bliskość, które wpływają na Wasze późniejsze relacje. Jeśli regularnie będziesz przytulać swojego maluszka, wkrótce nauczy się rozpoznawać Twój dotyk spośród dotyku innych osób.

 

Zobacz również: Kamienie milowe noworodka

 

Język miłości

Równie ważne w budowaniu więzi z dzieckiem są rozmowy z nim i to już od pierwszych chwil jego życia. Pomimo tego, że maleństwo na początku nie rozumie tego, co do niego mówisz, Twój głos w zupełności wystarczy mu do pełni szczęścia. Nie przejmuj się tym, że Twoje opowieści są dla dziecka niezrozumiałe.

 

Opowiadaj mu o świecie, o tym, co czujesz, co chcesz mu przekazać, a kiedy tylko Twój szkrab zacznie gaworzyć, naśladuj go ochoczo – sprawisz mu tym ogromną radość. Pamiętaj też o intonacji głosu. Kiedy czas upływa Wam na wspólnej zabawie, możesz mówić nieco głośniej i radośniej. Kiedy natomiast układacie się do snu, staraj się przemawiać do maleństwa cicho i bardzo łagodnie, tak, aby jak najbardziej wyciszyć je do snu.

 

Czas miłości

Każdy rodzić doskonale wie, że czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny zarówno dla niego jak i dla malucha. To naprawdę najlepszy sposób na budowanie trwałych więzi z dzieckiem. Można spędzać go na radosnych zabawach, wspólnych wyjazdach lub na innych rozrywkach, które sprawią frajdę całej rodzinie. Niezwykle cenne dla Waszych relacji są również wspólne posiłki. Kiedy karmisz swoje dziecko piersią, Wasza bliskość jest oczywista.

 

Nie znaczy to jednak, że jeśli maluszek zjada pokarm z butelki, nie potrzebuje takiej bliskości. Zawsze staraj się przytulać swoje dziecko i mów do niego łagodnie z uśmiechem na twarzy. W ten sposób budujesz u niego poczucie zaufania. Kiedy Twój szkrab nieco podrośnie, zawsze staraj się zasiadać do posiłku razem z nim. Celebruj wspólne chwile, kiedy tylko masz do tego okazję. Pamiętaj, że cenna jest każda minuta spędzona razem z dzieckiem.

 

 

 

.

Małe dziecko

Trzydniówka, czyli gorączkowa udręka

Gorączka trzydniowa jest często spotykaną chorobą zakaźną u dzieci. Nie wywołuje ona groźnych powikłań, należy ją jednak w porę zdiagnozować. ...

Mamo, znajdź dla mnie nianie

Każda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim zadaje sobie to pytanie: kto teraz zaopiekuje się moim dzieckiem? Komu powierzyć ...

Po co dziecku fotelik samochodowy?

Jeśli kiedykolwiek, nawet w programie naukowym, widziałeś testy samochodów, szczególnie te ze zderzeniami, znasz odpowiedź na to pytanie. Wystarczy, że ...

Koniec urlopu macierzyńskiego - co dalej?

Do wyboru mamy w zasadzie jedną z trzech opcji: urlop wychowawczy, oddania malucha do żłobka lub wynajęcie niani. Omówmy więc ...

Często czytane

Ponad 30 gwiazd edukuje w nowej kampanii „Moja Krew”!

Rusza akcja „Moja Krew” wraz z premierą wyjątkowego spotu – „Krew potrzebna w Polsce co 15 sekund” - tak często ...

Jak wybrać odpowiednie buty zimowe dla dziecka?

Wybór butów zimowych dla dziecka wielu rodzicom spędza sen z powiek. Problemem jest bowiem nie tylko wybór odpowiedniego modelu obuwia, ...

Obrzęki w czasie ciąży

Ciąża ma wiele twarzy i doskonale zdaje sobie sprawę z tego każda kobieta, który ten czas ma już za sobą. ...

USG tarczycy u dzieci jako badanie konieczne przy zmianach w obrębie tego narządu

Choroby tarczycy występują nie tylko u dorosłych. Często upośledzenie tego narządu zdarza się również u dzieci. Niezdiagnozowane w porę czy ....