Małe dziecko

czytanie dzieciomDzieciom należy czytać - o tym wszyscy wiedzą. Dlaczego jednak jest to takie ważne, jak zachęcić najmłodszych do słuchania, i co czytać? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania. Naukowo udowodnione zostało, nie jest to tajemnicą i powszechnie o tym wiadomo, że dziecko już w łonie matki reaguje na dźwięki, a nawet potrafi rozpoznać głos matki.

 

 

Warto toteż zaznajamiać dziecko, nieobecne jeszcze w świecie, z dźwiękami, będącymi uosobieniem spokoju i bezpieczeństwa. Nie trzeba na siłę wymyślać historii szczególnie jeżeli nie mamy bujnej wyobraźni i nie jesteśmy poetami, ale już wtedy, warto sięgnąć po literaturę dziecięcą.

 

Gdy dziecko pojawi się już na świecie, sięgajmy np. przed snem, po te same książeczki, które słyszało już wcześniej, w brzuchu mamy, i starajmy się czytać je w podobny sposób, podobnie modulując głos. Działanie znajomego bodźca uspokoi dziecko, sprawi, że będzie czuło się bezpiecznie i pozwoli mu spokojnie zasnąć. W tych najwcześniejszych momentach, dla dziecka nie będzie liczyła się treść, ale bliskość opiekuna i więź emocjonalna jaka tworzy się podczas tak spędzonego czasu.

Kolejne etapy przygody z literaturą dziecięcą, obejmują już stadium kiedy maluch zaczyna rozumieć treść prostej fabuły. Pamiętajmy o tym, aby bajka była ciekawa, nie miała zbyt długich opisów, co skutecznie zniechęci dziecko do słuchania, jak również, aby była opatrzona była obrazkami. Dziecko, aby pobudzić wyobraźnie, musi mieć dla niej jakąś pożywkę, szczególnie wizualną. Obrazki w książce podpowiedzą mu jak wyobrażać sobie zamek, księżniczkę czy złego wilka. Zadbajmy więc o to, aby obrazki były kolorowe, wyraziste i z grubsza, zgodne z reprezentacją danego obiektu, np. żeby lis nie wyglądała jak zając, ale jak zwierze lisopodobne. Wielu rodziców ma mieszane uczucia co do treści baśni, które często są bardzo okrutne. Uczeni uspokajają, jednak, że jest to dla dziecka "zdrowe" źródło strachu. W taki sposób dziecko uczy się co jest dobre, a co złe, oraz, że w życiu pojawiają się różne, niebezpieczne sytuacje. Wyciągając odpowiedni morał, z takich opowiadań, często maluch uczy się jakich sytuacji unikać i jak postępować zgodnie z moralnymi zasadami. Jest to nauka prowadząca do socjalizacji dziecka. Ważne jest jednak, aby bajka, czy baśń zawsze dobrze się kończyły, a rodzice akcentowali że dobro popłaca.

 

Obecnie w świecie telewizji, komputerów i innych sprzętów audiowizualnych, nie lada problemem jest nakłonienie dziecka, aby posłuchało czytanki. Są jednak sposoby, które przy odrobinie inwencji rodziców, pomogą pociechę odciągnąć od telewizora. Ważne jest, aby słuchanie czytanej książeczki, mocno przykuło uwagę dziecka. Można dziecku zaproponować uważne słuchanie bajki, a potem wspólne poczynienie w niej zmian. Można, np. wymyślić inne zakończenie, lub inne imiona bohaterów. Ponadto można namówić malucha by, po przeczytanej bajce, przedstawił swoją ulubioną postać, przebierając się za nią. Taka forma rozrywki na pewno urozmaici nasz czas spędzony z pociechą na czytaniu.

 

Podsumowując, nauczenie dziecka obcowania z literaturą, wymaga od rodziców trochę czasu i poświecenia, jednakże w przyszłości może to wspaniale zaowocować. Wkładając w czytanie serce i nieco wysiłku i inwencji twórczej, możemy spodziewać się prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego naszego malucha. Ponadto, będzie to wspaniale spędzony czas, wypełniony wartościową zabawą i nauką.

 

Małe dziecko

Koniec urlopu macierzyńskiego - co dalej?

Do wyboru mamy w zasadzie jedną z trzech opcji: urlop wychowawczy, oddania malucha do żłobka lub wynajęcie niani. Omówmy więc ...

Pierwsza wizyta malucha u stomatologa

Strach przed dentystą dotyczy wielu z nas. Na samą myśl o dźwięku turbiny dreszcz przebiega nam po kręgosłupie i oblewa ...

Jak ubrać dziecko zimą?

Niezależnie od tego jaka jest pora roku dzieci powinny być ubrane stosownie do panującej na dworze pogody. Wiele mam jednak ...

Pomysły na kreatywne zabawy z kilkuletnim dzieckiem

Kilkuletnie dziecko zaczyna z coraz większą samodzielnością poznawać świat. Wyobraźnia w tym wieku jest bardzo duża co pozwala wykorzystać  ten ....