Małe dziecko

zabawaKilkuletnie dziecko zaczyna z coraz większą samodzielnością poznawać świat. Wyobraźnia w tym wieku jest bardzo duża co pozwala wykorzystać  ten fakt podczas wielu wspólnych zabaw. Oto kilka pożytecznych sposobów na zorganizowanie dziecku wolnego czasu bez konieczności dużego wkładu finansowego. Wymaga to jednak choćby odrobiny zaangażowania i pomysłowości ze strony rodzica.  Nieraz rodzice zastanawiają sie czym zająć maluchowi czas.

 

 

Nierzadko pozostawiając dziecko same sobie z ta decyzja. To jest błąd gdyż malec zapewne wybierze ulubioną bajkę w telewizji, być może grę komputerowa albo z powodu braku konkretnych ustaleń będzie robił wszystko i nic mówiąc przy tym- " Nudzę sie".

Oto kilka pożytecznych sposobów na zorganizowanie dziecku wolnego czasu bez konieczności dużego wkładu finansowego. Wymaga to jednak choćby odrobiny zaangażowania i pomysłowości ze strony rodzica.

 

Bez względu na to czy pada śnieg czy deszcz lub świeci słonce, proponuje kilka kreatywnych zabaw, które zapewne przypadną do gustu większej części maluchów.
W niejednym domu na pewno znajdują sie drobiazgi takie jak: nitki, guziki, koraliki, kawałki szmatek, kartki papieru i mnóstwo innych " skarbów".

 

Pierwsza częścią tej wspólnej zabawy może być poszukiwanie takich rzeczy a następnie poukładanie ich na jednym miejscu np. w pudelku lub koszyku. W zależności od tego, co znaleźliśmy możemy razem z dzieckiem stworzyć unikatowe, jedyne w swoim rodzaju rzeczy. Mogą to być wyklejanki na kartkach papieru, szmaciane kukiełki( takie najprostsze bez użycia igły i nożyczek), a może laurki z okazji np. dnia matki, ramki na zdjęcia i mnóstwo innych fantazyjnych rzeczy.

 

Kolejna propozycja kreatywnej zabawy może być zabawa słowna. Nie wymaga użycia niczego prócz własnych slow, myśli i pomysłów. Pierwsza osoba mówi zdanie lub cześć zdania. Zadaniem każdej kolejnej osoby jest dopowiedzenie rymu do tego zdania tak aby powstała sensowna całość. Ktoś z uczestników zabawy może zapisywać wypowiedziane słowa i w ten sposób możemy z dzieckiem stworzyć wspólne wierszyki lub opowieści.
Zapisane będą wspaniałe pamiątki.

 

Jak wiadomo zabawy można tez łączyć z codziennymi zajęciami. Nawet najmłodsze dziecko chętnie pomoże nakryć do stołu jeśli słowa- Pomóż mi- zamienimy w słowa- Pobawmy sie teraz w nakrywanie do stołu.

 

Pozwólmy maluchowi przy tym na odrobinę własnej inwencji. Nie każda serwetka musi być równiutko ułożona( chociaż należy zwrócić uwagę jak prawidłowo to robić), nie w każdym kubeczku musi być tyle samo soku i nie na każdym talerzu musi być tyle samo kotletów. Chodzi o to, żeby dzieciak miał satysfakcje z tego, ze dobrze się bawi, pomaga nam a przy tym tworzy, samodzielnie lub z nasza pomocą, nakrycie do stołu.

 

Często w domach, mimo zaawansowanej techniki, można znaleźć tradycyjne zdjęcia na papierze. Może na niejednym znajdują sie wizerunki naszych pociech. Wystarczy kilka kartek żeby zrobić własnoręcznie unikatowy album, który będzie własnością dziecka. Będzie albumem zrobionym przez dziecko, w którym znajdują sie jego zdjęcia.

 

Oto kilka pomysłów na dobra zabawę z dzieckiem bez względu na porę roku i pogodę. Resztę postawiam inwencji twórczej rodziców i dzieci.

 

 

Małe dziecko

W trosce o zdrowie i komfort dziecka - wybierz odpowiednie buty!

Dzieciństwo to niezwykły czas, w którym rozwija się osobowość i zdobywa się umiejętności. To także ważny okres dla budowy ...

Trzydniówka, czyli gorączkowa udręka

Gorączka trzydniowa jest często spotykaną chorobą zakaźną u dzieci. Nie wywołuje ona groźnych powikłań, należy ją jednak w porę zdiagnozować. ...

Bogata oferta żłobków - jak wybrać placówkę dla swojego dziecka?

Decyzja o powierzeniu swojego dziecka pod opiekę placówki opiekuńczej lub edukacyjnej jest dla wielu rodziców wyjątkowo trudna. Im młodsze dziecko, ...

Opóźniony rozwój mowy u dziecka – jak może pomóc logopeda?

Gdy dziecko ma problemy zmową, np. nie mówi lub jego mowa nie jest adekwatna do poziomu rozwoju, warto udać się do...

Często czytane

Przyczyny niedoborów witamin w diecie dzieci

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pewne objawy chorobowe u dzieci, mogą wynikać z zaburzeń wchłaniania lub niedoboru ...

Pierwsza wizyta malucha u stomatologa

Strach przed dentystą dotyczy wielu z nas. Na samą myśl o dźwięku turbiny dreszcz przebiega nam po kręgosłupie i oblewa ...

Starania o dziecko – pragnienie ciąży i walka z niepłodnością

W życiu większości kobiet przychodzi czas kiedy zaczynają myśleć o ciąży, macierzyństwie, wychowywaniu dzieci. Są wyobrażenia jak to będzie, jak ...

Domowe sposoby na katar

Katar u małego dziecka to bardzo duży problem, jednak jest on niejednokrotnie bagatelizowany przez rodziców. Niestety wydzielina z tak małego ....