książki dla rodziców

W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Dla wielu z nich remedium może okazać się leczenie dietą ketogenną. Obecnie terapii tej poddaje się głównie dzieci. Około 50% leczonych tą metodą odnosi znaczną korzyść – całkowite ustanie napadów padaczkowych, ich znaczna redukcja lub poprawa codziennego funkcjonowania, nawet mimo niewielkiego zmniejszenia napadów. Najnowsze badania i obserwacje kliniczne dowodzą jej skuteczności w niektórych chorobach metabolicznych.

 

 

Dieta ketogenna musi być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka specjalizujących się w leczeniu tą metodą.

 

„Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik” nie jest opracowaniem naukowym. Jej celem jest pomóc rodzicom i opiekunom dzieci chorujących na padaczkę w zrozumieniu właściwości, zasad diety ketogennej oraz poznaniu sposobów przyrządzania posiłków ketogennych. Książka ta może być również pomocna dla lekarzy i dietetyków, którzy specjalizują się w leczeniu padaczki.

 

„Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik” zawiera nie tylko wiele praktycznych informacji koniecznych we wprowadzaniu diety, ale również budujące, optymistyczne historie małych pacjentów. Połączenie wyważonego instruktażu z opiniami specjalistów – lekarzy, psychologa, dietetyka – oraz świadectwem rodziców stosujących tę metodę leczenia może stanowić istotne wsparcie dla osób w podobnej sytuacji – szukających pomocy dla swoich bliskich: dzieci i dorosłych z padaczką.


Niewątpliwym plusem opracowania jest fakt, że nie zostało napisane przez profesjonalistów medycznych, posługujących się językiem hermetycznym, niezrozumiałym dla większości społeczeństwa, lecz przez światłą i zdeterminowaną osobę – matkę. Monika Jaromin podjęła heroiczną, ale zwycięską walkę o syna. Mało tego, postanowiła podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi, aby tym innym było lżej i łatwiej. Zebrane informacje pochodzące od ekspertów zajmujących się dietą ketogenną jako wspomagającą, wysokospecjalistyczną metodą terapii są przedstawione w formie wywiadu, co na pewno poprawia komunikację pomiędzy przedstawicielami medycyny a pacjentami i ich bliskimi.

 

Karol Jastrzębski

Klinika Neurologii i Udarów Mózgu

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

 

O AUTORCE:

Mama Ignasia, który w wieku 2 lat zachorował na padaczkę lekooporną i był leczony (z  sukcesem) dietą ketogenną. Zawodowo zajmuje się public relations. Doświadczenia związane z chorobą syna skłoniły ją do zaangażowania się w projekty promujące zdrowie oraz zdrowy tryb życia. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundacją Viva! i Adopciaki.pl oraz Ośrodkiem Diagnozy Padaczki w Kielcach, który specjalizuje się w wielogodzinnych badaniach wideo-EEG dzieci i dorosłych chorujących na padaczkę. Powołała do życia Fundację z Dietą po Zdrowie, której misją jest promocja diet medycznych oraz wsparcie rodziców i dzieci na dietach. Ukończyła studia podyplomowe Caoching Zdrowia i Żywienia w Collegium Civitas w Warszawie.

 

 

 

Więcej informacji o książce dostępne jest pod adresem:

http://czelej.com.pl/index.php/home/nowosci/dieta-ketogenna-w-leczeniu-padaczki-poradnik.html

 

 

 

..


Książki dla rodziców

Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem czyli edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać.

Jego pierwsza książka zrewolucjonizowała myślenie wielu rodziców (a także nauczycieli) na temat tego, jak może wyglądać edukacja. Mikołaj Marcela, autor be...

Książka "52 atrakcje dla dzieci w Polsce - Ready for Boarding" to idealne propozycje na wyjazd dla całej rodziny!

1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, odbyła się oficjalna premiera książki pt. "52 Atrakcje dla dzieci w Polsce". Jest to po...

"Dziecko dla odważnych" Leszek K. Talko

SOS! W domu pojawia się małe stworzenie, które ryczy nie na żarty, za krótko śpi, ssie palec, robi kupy ...

Grzeczne Dziecko - poradnik dla mądrych rodziców

Poradnik dla mądrych rodziców. Bazując na najnowszych odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu, dr Daniel J. Siegel, psychiatra, i dr ....