zabawki

puzzleWspółczesne zabawki to nie tylko przedmioty pozwalające naszemu dziecku spędzić czas przyjemnie i ciekawie, ale również działające edukacyjnie. Przykładem takich zabawek są puzzle drewniane przestrzenne, których układanie nie tylko jest atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale także wpiera wszechstronny rozwój dziecka już od wieku przedszkolnego.

 

Jakie są zalety puzzli drewnianych i jak wpływają na kształtowanie się poszczególnych zdolności i umiejętności malucha? Gdzie kupić puzzle, które będą spełniały względy bezpieczeństwa?

 

Wspomaganie wielokierunkowego rozwoju

Puzzle drewniane to układanki, z elementów drewnianych, pozwalające na stworzenie figury przestrzennej, takiej jak pojazd, zwierzę, czy dom. Posiadają wiele walorów edukacyjnych,. Przede wszystkim ćwiczą małą motorykę. Poprzez składanie poszczególnych elementów, okazję do ćwiczeń mają zarówno dłonie jak i palce. Ich precyzja działania staje się coraz lepsza.

 

Ponadto zabawa puzzlami drewnianymi, tworzącymi figury przestrzenne, to niesamowita lekcja kreatywności. Zwykle trzeba spędzić nad nimi sporo czasu, dopasowując poszczególne detale do siebie, co wcale nie jest proste i wymaga sporej dawki myślenia i uruchomienia fantazji. Co więcej, jest to także wspaniała okazja do tego, by rodzice mogli spędzić czas ze swoim dzieckiem. W zabawie może uczestniczyć praktycznie cała rodzina, wpierając się w układance. To wzmacnia więzi i pozwala się razem odprężyć się i odpocząć, angażując jednocześnie umysł w coś rozwijającego.

 

Dla kogo?

Warto pamiętać, że tego rodzaju puzzle są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły już kilka lat, a nawet są w wieku wczesnoszkolnym. Ich poziom trudności jest znaczny, więc proponowanie ich małym dzieciom mogłoby skończyć się jedynie frustracją. Ponadto poszczególne elementy mogą być na tyle małe, że powędrują do ust dziecka. W przypadku zabawy z maluchem poniżej 3 roku życia, zalecany jest nadzór rodzicielski.

 

W takim przypadku można zabawę zorganizować też nieco inaczej. Dziecko będzie obserwatorem tego, co układa rodzic. Takie oddziaływanie również nie pozostaje bez wpływu na rozwój malucha. W późniejszym czasie, kiedy dziecko podrośnie, będzie mogło podjąć samodzielne próby układanie puzzli drewnianych przestrzennych.

 

Dla bardzo małych dzieci i niemowląt polecane są drewniane puzzle płaskie, przypominające te klasyczne, kartonowe puzzle jakie znamy najlepiej. Zabawka ta składa się z drewnianych elementów, które układa się, dopasowując do konturów na drewnianej podkładce. W ten sposób maluch uczy się kształtów liter, cyfr, wyglądu ptaków i zwierząt i ćwiczy koordynację ręka-oko oraz motorykę małych paluszków.

 

Bezpieczne puzzle

By zaoferowana naszemu maluchowi zabawka nie niosła ze sobą zagrożenia, powinna posiadać wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Jeżeli nie mamy takich oznaczeń na opakowaniu, niestety, produkt nie był testowany pod kątem tego, czy jest bezpieczny dla dzieci. Chodzi między innymi o to, by zabawka była trwała, czyli nie łamała się łatwo, ponieważ w ten sposób mogłyby powstać ostre krawędzie, którymi dziecko łatwo może się skaleczyć. Ponadto zabawka musi być pokryta nietoksyczną, przyjazną dla zdrowia farbą oraz takim samym lakierem.

 

Biorąc pod uwagę, że wyprodukowanie bezpiecznej zabawki musi kosztować więcej niż jej chińskiej podróbki, puzzle renomowanych firm są droższe niż te bez certyfikatów, jednakże za jakość warto zapłacić, szczególnie jeżeli mowa o zabawce dla naszych pociech.

 

Najlepiej takie puzzle drewniane kupować w firmowych sklepach stacjonarnych czy internetowych lub renomowanych punktach, oferujących jedynie atestowane zabawki. Dzięki temu będziemy mieli pewność tego, że zabawa nimi będzie bezpieczna, ale również, że przetrwają wiele lat.

 

Tekst zainspirowany przez sklep Prolis i jego puzzle drewniane oraz inne układanki przestrzenne.

 

Gry i Zabawy dla dzieci

Wymarzony prezent na Dzień Dziecka

1 czerwca to wyjątkowe święto wszystkich milusińskich. Tego dnia wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na podarunek od najbliższych. Wy...

Odkryj świat z DUMEL Discovery

Dziecko zdobywa wiedzę na temat otaczającego go świata na różne sposoby: poprzez obserwowanie, naśladowanie, naukę, a także zabawę. I to ...

Kreatywne zabawki dla dziewczynek

Kreatywność jest cechą, którą można doskonalić i rozwijać już od wczesnego dzieciństwa. Bardzo pomocne są w tym różnego typu zabawy ...

Prezent dla 4-latka - co można wybrać?

4-latek to już bardzo aktywne dziecko, ale nadal niezwykle krucha i delikatna istota. Nic więc dziwnego, że zakup prezentu dla ta....