Ciąża i Porod

Wreszcie nadszedł ten czas – urodziłaś cudne, słodkie maleństwo, a Wasze dni przepełnione są teraz pieluchami, karmieniem, usypianiem i noszeniem. Czasem na zmianę, a czasem wszystkim naraz. Jeszcze nie do końca oswoiliście się z nowym domownikiem i myślą, że całe Wasze życie właśnie wywróciło się do góry nogami! A tu jeszcze tyle formalności… Co dokładnie musisz załatwić i ile masz na to czasu? Ten artykuł pomoże Ci sprawnie i bezstresowo wszystko zorganizować!

Akt urodzenia dziecka – gdzie go wyrobić?

Zgłoszenie narodzin, czyli rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego, leży po stronie szpitala, w którym rodziłaś. Akt urodzenia dziecka może odebrać mama lub tata (jeśli jesteście małżeństwem) w ciągu 14-stu dni. Należy udać się do urzędu stanu cywilnego z dowodami osobistymi oraz odpisem aktu małżeństwa.

 

Jeśli nie jesteście małżeństwem, formalności musisz załatwić osobiście. Należy udać się do urzędu stanu cywilnego ze swoim odpisem aktu urodzenia.

 

Dzieci spoza małżeństwa w akcie urodzenia nie mają zapisanego ojca i nie dziedziczą jego nazwiska. Ojciec może oczywiście bez problemu uznać dziecko, podpisując specjalne oświadczenie. Robi to za zgodą matki w urzędzie stanu cywilnego – w takiej sytuacji muszą być oboje rodzice, a akt urodzenia zostaje wtedy wydany od ręki.

 

Jeśli rodziłaś poza szpitalem, wniosek możesz złożyć samodzielnie bądź może to zrobić tata dziecka – wtedy akt urodzenia wypisywany jest na miejscu i możesz odebrać go natychmiast. Również macie na to 14 dni od urodzenia dziecka.

 

Jeżeli jesteście po rozwodzie, należy dostarczyć akt małżeństwa wraz ze stosownym odpisem o rozwodzie.

 

Wdowa musi dostarczyć akt zgonu małżonka, aby dziecko w akcie urodzenia było uznane jako jego. Zarówno w przypadku rozwodu jak i śmierci ojca – dziecko zostaje uznane jako małżeńskie do 300 dni po zakończeniu małżeństwa lub zgonie ojca.

 

Ciekawostka: jeśli w ferworze przygotowań, a następnie oswajania się z nową sytuacją po narodzinach maluszka nie zdążyliście wybrać imienia, na jego zmianę macie jako rodzice 3 miesiące od wydania aktu urodzenia.

 

Numer PESEL oraz zameldowanie dziecka

Odbierając akt urodzenia, warto zapytać w urzędzie, czy sami zgłoszą narodziny dziecka do urzędu miasta lub gminy zgodnego z adresem zameldowania matki.

 

Jeśli tak – wystarczy w ciągu 30 dni pojawić się w odpowiednim urzędzie z aktem urodzenia, na którym urzędnik wpisze numer PESEL Waszego dziecka. Jeśli nie, należy wybrać się osobiście i złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, a następnie odebrać go również w ciągu 30 dni.

 

Zameldowanie dziecka przebiega bardzo podobnie – należy zjawić się z odpisem aktu urodzenia dziecka w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim dla adresu zameldowania jednego z rodziców. Jeśli dziecko ma być zameldowane tam gdzie ojciec – wniosek muszą złożyć oboje rodzice osobiście.

 

Zgłoszenie dziecka do ZUS oraz pobranie becikowego

Wniosek o ubezpieczenie dziecka musi złożyć któreś z rodziców w dziale kadr w swoim zakładzie pracy. Powinno się to odbyć w ciągu 7 dni od nadania numeru PESEL.

 

Becikowe – to jednorazowa zapomoga 1000 zł od państwa, która przysługuje każdej matce lub ojcu (lub innemu prawnemu/faktycznemu opiekunowi) po narodzinach dziecka. Becikowe przysługuje rodzinom, w których dochód nie przekracza 1922 zł na osobę.

 

Na złożenie wniosku o pobranie becikowego macie 12 miesięcy od urodzenia się malucha. Prawny opiekun musi pojawić się osobiście w urzędzie gminy z kompletem dokumentów, w których powinno się znaleźć:

 

- kserokopia dowodu osobistego

- odpis aktu urodzenia dziecka

- zaświadczenie o zarobkach w poprzednim roku (dokumenty z urzędu skarbowego) oraz zaświadczenie o wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenie zdrowotne

- zaświadczenie lekarskie o objęciu matki opieką medyczną (od co najmniej 10 tygodnia ciąży)

 

 

 

.

Ciąża i Poród

Kosmetyki do włosów i ciała bezpieczne dla młodej mamy

Okres ciąży to stan wyjątkowy i choć każda kobieta przechodzi go inaczej – jedno jest pewne – młodą mamę czekają du...

Jakie formalności są konieczne po urodzeniu dziecka?

Wreszcie nadszedł ten czas – urodziłaś cudne, słodkie maleństwo, a Wasze dni przepełnione są teraz pieluchami, karmieniem, usypianiem i noszeniem. ...

Anemia w ciąży

W czasie ciąży wiele kobiet jest narażonych na wystąpienie u nich anemii, która jest spowodowana niedoborem żelaza i kwasu foliowego. ...

Ginekologia estetyczna – odzyskaj pewność siebie po porodzie!

Ciało kobiety po ciąży niewątpliwie się zmienia. Wszędzie słyszy się o wzroście wagi, skórze wiszącej na brzuchu i nieestetycznych ...



.