Ciąża i Porod

Wreszcie nadszedł ten czas – urodziłaś cudne, słodkie maleństwo, a Wasze dni przepełnione są teraz pieluchami, karmieniem, usypianiem i noszeniem. Czasem na zmianę, a czasem wszystkim naraz. Jeszcze nie do końca oswoiliście się z nowym domownikiem i myślą, że całe Wasze życie właśnie wywróciło się do góry nogami! A tu jeszcze tyle formalności… Co dokładnie musisz załatwić i ile masz na to czasu? Ten artykuł pomoże Ci sprawnie i bezstresowo wszystko zorganizować!

Akt urodzenia dziecka – gdzie go wyrobić?

Zgłoszenie narodzin, czyli rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego, leży po stronie szpitala, w którym rodziłaś. Akt urodzenia dziecka może odebrać mama lub tata (jeśli jesteście małżeństwem) w ciągu 14-stu dni. Należy udać się do urzędu stanu cywilnego z dowodami osobistymi oraz odpisem aktu małżeństwa.

 

Jeśli nie jesteście małżeństwem, formalności musisz załatwić osobiście. Należy udać się do urzędu stanu cywilnego ze swoim odpisem aktu urodzenia.

 

Dzieci spoza małżeństwa w akcie urodzenia nie mają zapisanego ojca i nie dziedziczą jego nazwiska. Ojciec może oczywiście bez problemu uznać dziecko, podpisując specjalne oświadczenie. Robi to za zgodą matki w urzędzie stanu cywilnego – w takiej sytuacji muszą być oboje rodzice, a akt urodzenia zostaje wtedy wydany od ręki.

 

Jeśli rodziłaś poza szpitalem, wniosek możesz złożyć samodzielnie bądź może to zrobić tata dziecka – wtedy akt urodzenia wypisywany jest na miejscu i możesz odebrać go natychmiast. Również macie na to 14 dni od urodzenia dziecka.

 

Jeżeli jesteście po rozwodzie, należy dostarczyć akt małżeństwa wraz ze stosownym odpisem o rozwodzie.

 

Wdowa musi dostarczyć akt zgonu małżonka, aby dziecko w akcie urodzenia było uznane jako jego. Zarówno w przypadku rozwodu jak i śmierci ojca – dziecko zostaje uznane jako małżeńskie do 300 dni po zakończeniu małżeństwa lub zgonie ojca.

 

Ciekawostka: jeśli w ferworze przygotowań, a następnie oswajania się z nową sytuacją po narodzinach maluszka nie zdążyliście wybrać imienia, na jego zmianę macie jako rodzice 3 miesiące od wydania aktu urodzenia.

 

Numer PESEL oraz zameldowanie dziecka

Odbierając akt urodzenia, warto zapytać w urzędzie, czy sami zgłoszą narodziny dziecka do urzędu miasta lub gminy zgodnego z adresem zameldowania matki.

 

Jeśli tak – wystarczy w ciągu 30 dni pojawić się w odpowiednim urzędzie z aktem urodzenia, na którym urzędnik wpisze numer PESEL Waszego dziecka. Jeśli nie, należy wybrać się osobiście i złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, a następnie odebrać go również w ciągu 30 dni.

 

Zameldowanie dziecka przebiega bardzo podobnie – należy zjawić się z odpisem aktu urodzenia dziecka w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim dla adresu zameldowania jednego z rodziców. Jeśli dziecko ma być zameldowane tam gdzie ojciec – wniosek muszą złożyć oboje rodzice osobiście.

 

Zgłoszenie dziecka do ZUS oraz pobranie becikowego

Wniosek o ubezpieczenie dziecka musi złożyć któreś z rodziców w dziale kadr w swoim zakładzie pracy. Powinno się to odbyć w ciągu 7 dni od nadania numeru PESEL.

 

Becikowe – to jednorazowa zapomoga 1000 zł od państwa, która przysługuje każdej matce lub ojcu (lub innemu prawnemu/faktycznemu opiekunowi) po narodzinach dziecka. Becikowe przysługuje rodzinom, w których dochód nie przekracza 1922 zł na osobę.

 

Na złożenie wniosku o pobranie becikowego macie 12 miesięcy od urodzenia się malucha. Prawny opiekun musi pojawić się osobiście w urzędzie gminy z kompletem dokumentów, w których powinno się znaleźć:

 

- kserokopia dowodu osobistego

- odpis aktu urodzenia dziecka

- zaświadczenie o zarobkach w poprzednim roku (dokumenty z urzędu skarbowego) oraz zaświadczenie o wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenie zdrowotne

- zaświadczenie lekarskie o objęciu matki opieką medyczną (od co najmniej 10 tygodnia ciąży)

 

 

 

.

Ciąża i Poród

Jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży.

Ciąża to wspaniały okres oczekiwania, aż na świecie pojawi się nowy człowiek. Jest to jednak również ogromna zmiana w organizmie ...

Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama? Lista obowiązkowych badań w ciąży

Ciąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają ...

Ciąża tydzień po tygodniu – 8 tydzień

8 tydzień ciąży to środkowy okres I trymestru. Pomimo tego, że do rozwiązania pozostało jeszcze dużo czasu, dziecko ma już ...

Czy to ciąża? Po tym poznasz, że będziesz mamą

Co druga ciąża jest nieplanowana. Co piąta para ma problemy z zajściem w ciążę. Uznać należałoby, że ujrzenie dwóch kresek ....