Ciąża i Porod

8 tydzień ciąży to środkowy okres I trymestru. Pomimo tego, że do rozwiązania pozostało jeszcze dużo czasu, dziecko ma już wykształcone wszystkie organy, które w dalszych etapach będą się już tylko rozwijać. Również w tym okresie determinowana jest płeć dziecka. Dla mamy to czas, w którym zauważy wyraźne objawy ciąży, a także pierwsze nieprzyjemne dolegliwości z nią związane, na przykład poranne mdłości. To również czas, w którym można rozważyć wykonanie pierwszego badania USG.

 

Miejscem, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat 8. tygodnia ciąży, a także całego okresu prenatalnego można znaleźć pod tym linkiem - http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr-ciazy/1151-osmy-tydzien-ciazy.html.

 

Dziecko w 8 tygodniu ciąży

W 8. tygodniu, czyli pod koniec 2. miesiąca ciąży dziecko ma już do 3 centymetrów długości i może ważyć około 1 grama. Połowę tej masy i rozmiaru zajmuje na razie głowa, ale proporcje powoli będą się zmieniać. Ważne jest również to, że maluszek ma już wytworzone wszystkie organy, ale są one jeszcze mocno nierozwinięte i będą potrzebowały jeszcze dużo czasu, do rozpoczęcia prawidłowego funkcjonowania.

 

8. tydzień to również czas, w którym zaczynają kształtować się cechy indywidualne dla każdego człowieka. Chodzi między innymi o zrośnięte jeszcze paluszki, na których pojawiają się jednak linie papilarne. Dodatkowo rozwijają się również oczy. Mają już wszystkie niezbędne elementy do funkcjonowania, ale wciąż zbyt mało rozwinięte, aby dziecko mogło odbierać jakiekolwiek bodźce świetlne. Wykształcony za to jest błędnik, a to oznacza, że malec odczuwa już ruch. Warto wiedzieć, że nie lubi zbyt gwałtownych wibracji, za to uspokaja go jednostajny rytm chodzenia lub pływania.

 

8. tydzień ciąży to również czas, w którym zaczynają kształtować się narządy płciowe, więc to właśnie wtedy rozstrzyga się czy rodzice pokój dla noworodka będą musieli pomalować na różowo czy niebiesko.

 

Matka w 8. tygodniu ciąży

8. tydzień ciąży to dla mamy nienarodzonego jeszcze dziecka okres, w którym wyrazie zaczyna odczuwać, że nie jest już sama. Nie zawsze są to symptomy przyjemne, jednym z najpowszechniejszych są poranne mdłości. Mogą one pojawić się wcześniej, bo już około 5. tygodnia, ale to właśnie w okolicach 8-9 tygodniu są najsilniejsze. Niedługo powinny ustąpić, ale w około 15-20% przypadków mogą trwać aż do III trymestru.

 

Mogą pojawiać się również inne dolegliwości pokarmowe, na przykład zgaga. Można z nią walczyć odpowiednią, lekką dietą oraz regularnymi, niezbyt obfitymi posiłkami.

 

Wyraźnie zaczynają dawać o sobie znać również hormony. Oznacza to, że u przyszłej mamy mogą występować zmiany nastrojów, drażliwość, a także ogólne przemęczenie. To również okres, w którym zaczynają się kształtować gruczoły mleczne, dlatego piersi mogą stać się większe, a także lekko obolałe.

 

Pomimo tego, że nie widać jeszcze wyraźnie zaokrąglonego ciążowego brzuszka, a waga nie wzrosła lub wzrosła minimalnie, to kobieta może zauważyć, że niektóre spodnie lub sukienki są minimalnie bardziej opięte. Wynika to z faktu, że swoją objętość zwiększyła macica, która szykuje się na szybki wzrost dziecka. W związku z tym kobieta może odczuwać również lekkie dolegliwości bólowe.

 

Dla osoby, która nie wie o ciąży, trudno jest dostrzec wizualne i powierzchowne zmiany, ale w organizmie kobiety w 8. tygodniu ciąży zachodzi prawdziwa rewolucja, której już wkrótce nie da się ukryć.

 

Badania w 8. tygodniu ciąży

tydzień ciąży to okres, w którym można rozważyć wykonanie pierwszego badania USG. Wykonuje się je w inny niż tradycyjny sposób, bo przez pochwę. Lekarz może w taki sposób ustalić czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, sprawdza również rozmiar pęcherzyka zarodka, co pozwala doprecyzować termin porodu. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach NFZ mamie przysługują trzy lub cztery (jeśli ciąża trwa dłużej niż 40 tygodni) darmowe badania USG. Za więcej trzeba zapłacić podczas prywatnej wizyty. Jedno z tych darmowych trzeba wykonać koniecznie podczas I trymestru ciąży.

 

8 tydzień ciąży to również ostatni dzwonek na wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, a także cytologii, o ile nie zostały wykonane wcześniej.

 

Warto zapoznać się z przebiegiem ciąży, bo dokładne poznanie i zrozumienie procesów, które zachodzą w organizmie kobiety pozwalają spokojniej przejść ten czas i szybciej zaobserwować ewentualne objawy, które powinny wzbudzić niepokój i mogłyby niekorzystnie wpłynąć na matkę lub dziecko.

 

 

 

 

 

 

.

 

Ciąża i Poród

Jak zorganizować perfekcyjne baby shower?

Baby shower, a więc przyjęcie na cześć przyszłej mamy zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nie ma określonych zasad odnośnie ...

Dbaj o kondycję fizyczną w ciąży.

Nikogo chyba nie trzeba w dzisiejszych czasach przekonywać, że dbałość o prawidłowy rozwój fizyczny jest bardzo istotna. Regularne ćwiczenie pozwalają ...

Wypadanie włosów, bóle, złe samopoczucie – sprawdź, jakie dolegliwości mogą odczuwać po porodzie świeżo upieczone mamy

Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki ...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ....