Zdrowie

Zdrowie dziecka - Dlaczego dieta bogata w zioła jest ważna?

Okazuje się, że dla rozwoju i zdrowia dziecka ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna ona składać się z naturalnych i jak najmniej przetworzonych składników. Co ciekawe, warto włączać w nią ...

Małe dziecko

Jak ubrać dziecko zimą?

Niezależnie od tego jaka jest pora roku dzieci powinny być ubrane stosownie do panującej na dworze pogody. Wiele mam jednak uważa, że zimą dzieci należy ubierać bardzo grubo. Są przekonane, ...

Rodzina

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko skoro jest już ubezpieczone w szkole?

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest polisą dobrowolną. Mimo nieobligatoryjnego charakteru, większość placówek edukacyjnych wymaga ubezpieczenia swoich podopiecznych. Wielu ...

Ciąża i Porod

Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki nad dzieckiem. Przez kilkanaście pierwszych tygodni po porodzie możesz zmagać się z wieloma dolegliwościami. Poznaj je i sprawdź, jak im przeciwdziałać.

 

Jako że poród jest sporym wysiłkiem dla organizmu, zmęczenie szybko daje się we znaki. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe dolegliwości, które nie zawsze pozwalają w pełni cieszyć się z nowo narodzonego potomka. Bóle połogowe to nie jedyne problemy.

 

Uwaga na problemy z oddawaniem moczu

Po porodzie wiele kobiet boryka się z problemem oddawania moczu. Część pań w ogóle nie odczuwa parcia na mocz, a inne nie mogą opróżnić pęcherza.

 

Zwykle taki stan wynika z dwóch kwestii:

  • pęcherz odzyskuje przestrzeń do rozprężenia, w efekcie czego ma większą objętość, co skutkuje rzadszą niż do tej pory potrzebą oddawania moczu,
  • ból w okolicy krocza (przy porodzie naturalnym) może odpowiadać za odruchowy i mimowolny skurcz w cewce moczowej.

 

Nie można jednak w nieskończoność wstrzymywać oddawania moczu, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko infekcji układu moczowego. Ponadto opróżnienie pęcherza pozwala macicy na łatwiejsze zwijanie się.

 

Jeżeli chcesz wyeliminować problem z oddawaniem moczu, pij dużo płynów oraz jak najszybciej wstań z łóżka – ruch pobudza pęcherz do prawidłowego funkcjonowania.

Możliwe silne bóle kręgosłupa

Wiele kobiet po porodzie uskarża się na silne bóle kręgosłupa. Jest to związane m.in. z powracaniem środka ciężkości do stanu wyjściowego – jako że w okresie ciąży doszło do jego przesunięcia z powodu stale powiększającego się brzucha. Objawy nasilają się u pań poddanych cesarskiemu cięciu, co wynika z faktu wkłucia się w odcinek lędźwiowy.

 

Dolegliwość ta ustąpi samoistnie. Natomiast w razie uciążliwego bólu, utrudniającego normalne funkcjonowanie, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe wskazane przez lekarza.

Uciążliwe wypadanie włosów

Wypadanie włosów po porodzie to kolejny problem, który najczęściej pojawia się w ciągu 2-3 miesięcy po narodzinach dziecka. Jest to związane głównie z zawirowaniami hormonalnymi prowadzącymi do ustabilizowania się poziomu hormonów.

 

Za wypadanie włosów po porodzie odpowiada przede wszystkim dość niski poziom estrogenów, które regulują prawidłowość przebiegu cyklu wzrostu włosa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po porodzie nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, zaś problem ustępuje samoistnie  – po wyrównaniu się stężenia estrogenów w organizmie.

 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podjąć działania mające na celu wzmocnienie kosmyków. Dobrym pomysłem jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz wsparcie suplementów  – najlepiej tych dedykowanych matkom karmiących jakim jest np. Vitapil Mama.

Możliwe gorsze samopoczucie

Huśtawka nastrojów jest typowa nie tylko dla kobiet ciężarnych. Wiele mam zmaga się ze złym samopoczuciem również po porodzie. Wynika to z ciągłych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie oraz zmęczenia i nieprzesypianych nocy. Wahania nastrojów miną, gdy tylko ustabilizuje się poziom hormonów.

 

Chociaż po porodzie większość kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, wszystkie mijają. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten najgorszy okres.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Reklama
Reklama

Zabawki

Co warto wiedzieć kupując krótkofalówki dla dzieci?

Krótkofalówki to niezbędny sprzęt dla zawodowców różnych branż wykonujących zadania na dużym terenie – na przykład pracowników budowlanych czy pracowników ochrony. Jednakże mogą one mieć również szersze zastosowania – używane ...

Ksiązki dla Rodziców

Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik. Monika Jaromin

W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne ni...

Polecany Sklep

Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama


.