Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki nad dzieckiem. Przez kilkanaście pierwszych tygodni po porodzie możesz zmagać się z wieloma dolegliwościami. Poznaj je i sprawdź, jak im przeciwdziałać.
Jako że poród jest sporym wysiłkiem dla organizmu, zmęczenie szybko daje się we znaki. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe dolegliwości, które nie zawsze pozwalają w pełni cieszyć się z nowo narodzonego potomka. Bóle połogowe to nie jedyne problemy.
Po porodzie wiele kobiet boryka się z problemem oddawania moczu. Część pań w ogóle nie odczuwa parcia na mocz, a inne nie mogą opróżnić pęcherza.
Zwykle taki stan wynika z dwóch kwestii:
Nie można jednak w nieskończoność wstrzymywać oddawania moczu, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko infekcji układu moczowego. Ponadto opróżnienie pęcherza pozwala macicy na łatwiejsze zwijanie się.
Jeżeli chcesz wyeliminować problem z oddawaniem moczu, pij dużo płynów oraz jak najszybciej wstań z łóżka – ruch pobudza pęcherz do prawidłowego funkcjonowania.
Wiele kobiet po porodzie uskarża się na silne bóle kręgosłupa. Jest to związane m.in. z powracaniem środka ciężkości do stanu wyjściowego – jako że w okresie ciąży doszło do jego przesunięcia z powodu stale powiększającego się brzucha. Objawy nasilają się u pań poddanych cesarskiemu cięciu, co wynika z faktu wkłucia się w odcinek lędźwiowy.
Dolegliwość ta ustąpi samoistnie. Natomiast w razie uciążliwego bólu, utrudniającego normalne funkcjonowanie, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe wskazane przez lekarza.
Wypadanie włosów po porodzie to kolejny problem, który najczęściej pojawia się w ciągu 2-3 miesięcy po narodzinach dziecka. Jest to związane głównie z zawirowaniami hormonalnymi prowadzącymi do ustabilizowania się poziomu hormonów.
Za wypadanie włosów po porodzie odpowiada przede wszystkim dość niski poziom estrogenów, które regulują prawidłowość przebiegu cyklu wzrostu włosa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po porodzie nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, zaś problem ustępuje samoistnie – po wyrównaniu się stężenia estrogenów w organizmie.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podjąć działania mające na celu wzmocnienie kosmyków. Dobrym pomysłem jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz wsparcie suplementów – najlepiej tych dedykowanych matkom karmiących jakim jest np. Vitapil Mama.
Huśtawka nastrojów jest typowa nie tylko dla kobiet ciężarnych. Wiele mam zmaga się ze złym samopoczuciem również po porodzie. Wynika to z ciągłych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie oraz zmęczenia i nieprzesypianych nocy. Wahania nastrojów miną, gdy tylko ustabilizuje się poziom hormonów.
Chociaż po porodzie większość kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, wszystkie mijają. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten najgorszy okres.
.
Gdzie szukać pomocy, gdy nie możemy zajść w ciążę?![]() Jeśli przynajmniej od roku staramy się zajść w ciążę i mimo wszystko wciąż nam nie wychodzi, to warto jest się ... |
Jak leczyć depresję poporodową![]() Depresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ... |
Wypadanie włosów, bóle, złe samopoczucie – sprawdź, jakie dolegliwości mogą odczuwać po porodzie świeżo upieczone mamy![]() Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki ... |
Jak skutecznie starać się o potomstwo?![]() W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest zaplanować rodzinę. Wynika to przede wszystkim z zapracowania, narażenia na stres czy prowadzenia niezdrowego ... |