Ciąża i Porod

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest zaplanować rodzinę. Wynika to przede wszystkim z zapracowania, narażenia na stres czy prowadzenia niezdrowego trybu życia. Jeżeli zależy Wam na założeniu rodziny, musicie zdać sobie sprawę z tego, że za sukcesem poczęcia potomstwa stoi zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

 

Pary, które przez dłuższy czas bezowocnie podejmują próby założenia rodziny, są sfrustrowane. Najczęściej kobiety obwiniają się za to, że nie mogą zajść w ciążę. Boją się, że to one odpowiadają za taki stan rzeczy, co często powoduje u nich depresje czy załamanie nerwowe. Powinny jednak pamiętać, że do tanga trzeba dwojga i mężczyźni w takiej samej mierze mają wpływ na poczęcie potomstwa co one. W Polsce problem niepłodności dotyczy aż co 5. pary i bardzo często kłopoty leżą po stronie mężczyzny. Niektóre statystyki mówią nawet o wzroście niepłodności mężczyzn w ciągu kilku ostatnich lat. Co zatem zrobić, żeby zwiększyć szanse na poczęcie i męską płodność?

 

Na początek zdrowa dieta

Zmiana negatywnych nawyków żywieniowych to podstawa, od której powinien zacząć każdy facet starający się o dziecko. Do jadłospisu należy wprowadzić więcej warzyw i owoców, które zawierają witaminy i minerały wspierające produkcję spermy, potencję i ilość zdrowych plemników w spermie. Kluczową rolę odgrywa cynk, pomagający w utrzymaniu prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych oraz selen, przyczyniający się do właściwego przebiegu spermatogenezy. Źródłem cynku są: mięso, jaja, ryby, owoce morza, mleko, pestki dyni, warzywa, produkty pełnoziarniste. Selen natomiast znajdziemy w produktach pszennych, brązowym ryżu, drobiu i rybach. Nie można zapominać o witaminie A, C i E, które mają wpływ na parametry spermy. Warto zrezygnować z przetworzonej żywności, fast-foodów i nadmiaru cukru. Wszystko to wpływa niekorzystnie na pracę układu pokarmowego i podnosi poziom złego cholesterolu we krwi. Badania pokazały, że im więcej cholesterolu, tym dłużej pary starają się o dziecko.

 

Wsparcie diety sprawdzonym suplementem

Jeżeli planujecie potomstwo, warto poszukać suplementów, które uzupełnią codzienną dietę o niezbędne składniki i przygotują organizm do tej ważnej roli. Naturalnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem na podniesienie płodności jest m. in. suplement dla mężczyzn Parenton. To mieszanka naturalnych składników, które wspomagają produkcję nasienia, poprawiają libido, erekcję oraz zwiększają ilość plemników. Produkt to kombinacja składników, takich jak szparag goroniasty, traganek, korzeń macy, boswellia serrata czy szafran. Regularne stosowanie preparatu znacznie obniża odsetek niezdolnych do zapłodnienia i patologicznych komórek męskich. Warto go wypróbować, aby kompleksowo zadać o męskie zdrowie oraz płodność.

 

Więcej aktywności fizycznej

Lekarze alarmują, że nadwaga oraz cukrzyca i nadciśnienie tętnicze mają ogromny wpływ na jakość plemników. Mężczyźni otyli mają również o wiele mniejsze szanse na zapłodnienie żeńskiej komórki rozrodczej niż ich szczupli rówieśnicy. Plemniki osób z otyłością i nadwagą są mniej ruchliwe i żywotne, dlatego warto zacząć uprawiać sport. Mężczyzna musi dostosować ilość i intensywność wysiłku do wieku i własnych możliwości. Ruch pozytywnie wpływa nie tylko na płodność, ale też ogólną kondycję, układ krążenia oraz masę ciała. Pomaga też wytworzyć więcej witaminy D – istotnej dla produkcji testosteronu. Niewskazane jest forsowanie się – ponieważ obniża to jakość nasienia.

 

Mniej stresu

Według badania CBOS, aż 86% Polaków deklaruje rozdrażnienie i zdenerwowanie, a 54% ankietowanych wskazuje, że ma stany depresyjne. Stres potrafi skutecznie obniżyć płodność i wpływa na parametry nasienne. To z pewnością nie pomaga w zapłodnieniu. Stres jest największym wrogiem w łóżku, dlatego należy zrobić wszystko, aby już na początku starań zniwelować jego poziom i poprawić samopoczucie.

 

Zmiana męskich przyzwyczajeń

Planując powiększenie rodziny Twój partner musi dokładnie przeanalizować tryb życia. Jeżeli wolny czas spędza przed telewizorem, pali papierosy, pije kilka kaw dziennie i spożywa nadmierną ilość alkoholu, Wasze próby zapłodnienia mogą być nieudane. Dym papierosowy i używki upośledzają funkcjonowanie wielu narządów i wpływają na potencję, żywotność plemników oraz jakość spermy. Zatruty organizm męski ma mniej testosteronu i zaburzoną gospodarkę hormonalną, dlatego codzienne przyzwyczajenia warto zmienić na rzecz dziecka, które warte jest każdego wysiłku.

 

Ciąża i Poród

Jak zapobiegać anemii w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Anemia w ciąży to dość częsta przypadłość, która – jak wskazują statystyki – dotyka średnio 40% ciężarnych. Takiego stanu nie ...

Jak ubierać się w ciąży?

Pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym to dla wielu pań najpiękniejsze, co je mogło spotkać w życiu. Nic zatem ...

Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?

„Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ....