Ciąża i Porod

Co druga ciąża jest nieplanowana. Co piąta para ma problemy z zajściem w ciążę. Uznać należałoby, że ujrzenie dwóch kresek w okresie, w którym staramy się o dziecko, to naprawdę wielkie szczęście. Nie zawsze wszystko wygląda jednak idealnie. Czasami na dziecko trzeba długo poczekać, innym razem informacja o ciąży zaskakuje nas w teoretycznie najmniej odpowiednim momencie. Niezależnie od tego, czy aktualnie aktywnie starasz się o dziecko, czy też myślenie o ciąży przekładasz na nieokreśloną przyszłość, warto byś poznała objawy ciąży. Dzięki nim szybko dowiesz się o ciąży i zaczniesz o nią dbać w najlepszy możliwy sposób, zapewniając dziecku najlepsze warunki do rozwoju.

 

 

Kiedy można zaobserwować objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży można zaobserwować już w okresie zapłodnienia. Wcześniej co najwyżej kobieta może odbierać sygnały świadczące o swojej płodności, a także te informujące o owulacji.

 

W kilka dni po zapłodnieniu, czyli połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, materiału genetycznego od kobiety i mężczyzny, błyskawicznie zmienia się dotychczasowy sposób działania układu hormonalnego. Zwiększa się ilość estrogenów, które dzień po dniu wpływają na wygląd przyszłej mamy i jej samopoczucie.

 

Zmiany w obrębie piersi

Jednym z pierwszych objawów ciąży są zmiany dotyczące piersi. Na skutek estrogenów dochodzi do rozwoju kanalików mlekowych. Kobieta zauważa na skórze piersi wyraźną sieć naczyń krwionośnych, spod skóry przebijają fioletowe linie, poza tym zmienia się wygląd sutków, a także brodawek.

 

Już w kilka dni po zapłodnieniu piersi mogą stać się wyraźnie większe, cięższe i co chyba najważniejsze wrażliwe na dotyk. Przyszła mama z wyraźnym zaskoczeniem może zauważyć, że dotychczas noszony biustonosz jest niewygodny, a ona sama doświadcza dużego dyskomfortu w trakcie nocnego odpoczynku, wszelkie próby położenia się na brzuch a nawet na boku kończą się niemiłym uczuciem.

 

Senność i zmęczenie

Pierwsze objawy ciąży prowadzą do zmian w obrębie samopoczucia. Często przyszłe mamy, niekiedy o tym nie wiedząc, doświadczają uczucia zmęczenia, znużenia, senność. Trudno im się skupić na codziennych czynnościach, praca staje się wielkim wyzwaniem, nużąca jest nawet opieka nad starszym dzieckiem. Kobieta instynktownie dąży do tego, by położyć się i odpocząć. Oszczędzanie się jest wskazane, pozwala powiem zadbać o rozwijające się dziecko, zwłaszcza na początku, kiedy formują się wszystkie ważne układy i narządy.

 

Brak apetytu lub wzmożone łaknienie

Odmiennie pracujący układ hormonalny wpływa także na takie podstawowe kwestie, jak pragnienie i łaknienie. Zmiany mogą być odnotowane w każdym względzie. Przyszła mama może doświadczać większego głodu i jeść niemal na okrągło, częściej jednak wyraźnie zauważa, że ulubione potrawy nie smakują jej. Ze zdziwieniem doświadcza także wewnętrznego obrzydzenia na smak alkoholu i zapach papierosów.

 

Instynkt wicia gniazda

Kobiety mają wpisany w geny instynkt wicia gniazda, urządzania przestrzeni, porządkowania jej i sprawiania, że wszystkim jest w niej lepiej. Gdy dochodzi do zapłodnienia, te naturalne dążenia intensyfikują się. Już nie udaje się zignorować pragnienia odświeżenia mieszkania, kupienia nowych elementów wyposażenia, przestawienia mebli.

 

Instynkt wicia gniazda to jedna z pierwszych zmian u przyszłych mam, która nie znika po pierwszych tygodniach ciąży, przeciwnie rozwija się i nabiera znaczenia pod koniec ciąży.

 

 

Ciąża i Poród

Dieta kobiety w ciąży

Na co dzień powinniśmy dbać o właściwe odżywianie. Jednak w okresie ciąży, odpowiadamy, za żywienie dwóch osób. Zatem nasza dieta ...

Przez kobiecość do macierzyństwa - czyli kilka słów o opiece przed, w trakcie i po ciąży

Rola matki jest szczególna i wyjątkowa. Dla kobiety macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych życiowych wyzwań, ważny dla jej ciała ...

Jak zapobiegać anemii w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Anemia w ciąży to dość częsta przypadłość, która – jak wskazują statystyki – dotyka średnio 40% ciężarnych. Takiego stanu nie ...

Jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży.

Ciąża to wspaniały okres oczekiwania, aż na świecie pojawi się nowy człowiek. Jest to jednak również ogromna zmiana w organizmie ....