Ciąża i Porod

Zastanawiasz się czym właściwie jest skala Apgar, którą wprowadziła do medycyny amerykańska lekarka Virginia Apgar w 1953 roku? Jak ją odczytywać, aby dokładnie analizować wyniki swojego maleństwa? Często w praktyce okazuje się, że lekarze zadają nam pytania dotyczące wartości takiej skali, a my nie potrafimy odpowiedzieć. Poznaj skalę apgar, dzięki której będziesz mieć pewność jak rozwija się Twoje dziecko.

 

 

Skala Apgar – co to takiego?

Mianem skali Apgar określa się stan dziecka zaraz po urodzeniu. Szczególnie ważne jest jego zachowanie w pierwszej, piątej i piętnastej minucie życia. W punktacji określa się kolor skóry, puls na minutę, reakcję na bodźce zewnętrzne, napięcie mięśni dziecka oraz liczbę oddechów na minutę. Skala służyła do badania zachowania noworodków i przyjęła się w medycynie tak bardzo, że jej autorka doczekała się nawet stworzenia specjalnej nagrody imiennej przyznawanej corocznie w Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej za najlepsze osiągnięcia. Dzięki znajomości skali Apgar możemy łatwo ocenić stan zdrowia dziecka po urodzeniu i wyeliminować niebezpieczne choroby wieku niemowlęcego lub podjąć konkretne działania w zależności od sytuacji.

 

Parametry skali Apgar – bez tajemnic dla rodziców

W ramach skali Apgar przyznawane jest od 0 do 10 punktów określających stan zdrowia dziecka oraz ewentualne zaburzenia w jego rozwoju. Na początku lekarze oceniają kolor skóry maleństwa – jeśli jest siny i wzbudzający podejrzenia to dziecko otrzymuje 0 punktów w skali Apgar i potrzebuje natychmiastowej opieki lekarskiej. Natomiast za prawidłowy wygląd skóry uznaje się lekko zaróżowione ciało, wówczas maluch otrzymuje 10 punktów i rodzice mogą odetchnąć z ulgą. W ramach drugiej kategorii określa się puls czyli liczbę uderzeń na minutę. Zdrowy niemowlak ma zwykle puls znacznie większy niż 100 uderzeń w ciągu 1 minuty. Trzecią kategorię stanowi reakcja na bodźce, która jest bardzo ważnym wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka. Najbardziej naturalną reakcją niemowlęcia jest kaszel lub kichanie. Czwartą kategorią jest badanie napięcia mięśniowego. Najlepszym testem w tej kategorii są samodzielne ruchy dziecka. Jeśli więc maluch się rusza to otrzyma maksymalną ilość punktów. Ostatnia kategoria należy do najważniejszych. Określa się w niej to, czy dziecko oddycha we właściwy sposób. Jeśli głośni płacze i gwałtownie wdycha powietrze to przez wszystkie położne uznawane jest to za właściwe. Jednak warto pamiętać, że wolne oddychanie może powodować nieprawidłowości w rozwoju dziecka, dlatego należy trzymać rękę na pulsie. Brak oddechu wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej.

 

Wyniki skali Apgar

Reasumując zdrowe niemowlę otrzymuje od 9 – 10 punktów w skali Apgar. Czasami jednak zdarzyć się może, że dziecko otrzyma nieco niższy wynik obejmujący od 7 do 8 punktów. W takich sytuacjach również nie ma powodu do niepokoju, ponieważ malec może być zwyczajnie zmęczony porodem i nie mieć wystarczająco dużo sił. Osiągnięcie 4-6 punktów uznawane jest przez lekarzy za zamartwicę średniego stopnia i wymaga natychmiastowych działań medycznych. Od 0-3 punktów przyznawane jest dzieciom, które są zagrożone. Stan ten określany jest jako ciężka zamartwica. Należy podjąć starannie przemyślane szczególne działania medyczne w tak trudnej sytuacji.

 

Ciąża i Poród

Planowanie ciąży oraz metody planowania rodziny

Wiele kobiet zanim zajdzie w ciążę musi mieć pewność, że jest to właściwy czas. Kiedy już jednak wiemy, że nadszedł ...

Ciąża po czterdziestym roku życia

Wiele kobiet decyzję o pierwszej ciąży przesuwa w czasie. Wynika to poniekąd z naszego stylu życia, ale też i z ...

Jak sobie radzić w ciąży?

Rozdrażnienie, żylaki, obrzęki, uczucie ciężkości  – to tylko kilka objawów ciążowego dyskomfortu. Za większość z nich odpowiadają hormony – progesteron ...

Jak dbać o higienę i kondycję podczas porodu

Jakich zmian w organizmie może się spodziewać świeżo upieczona mama ? Pierwsze sześć tygodni to okres połogu, kiedy kobieta wraca ....