Ciąża i Porod

jogaJoga to wschodnia sztuka i filozofia, która jest coraz popularniejsza w naszym świecie zachodnim. Choć zdobywa coraz więcej zwolenników i świetnie działa nie tylko profilaktycznie, ale także jako terapia wielu schorzeń, w niektórych przypadkach może budzić obawy. Czy przyszłe mamy noszące swoje maleństwo pod sercem mogą rozpocząć przygodę z jogą? Jak to wygląda w praktyce?

 

Joga dla przyszłych mam

Specjaliści, którzy zajmują się jogą mają dowody na to, iż regularne praktykowanie tej sztuki świetnie wpływa na nasz organizm – wzmacnia mięśnie, poprawia zwinność i gibkość, pozytywnie oddziałuje na nasz układ krwionośny i trawienny, a także niweluje bole pleców, nawet te związane z kręgosłupem. Wykonywane pozycje pomagają też kontrolować nasz oddech, który znów pomaga naszemu organizmowi pozbyć się zanieczyszczeń, dzięki czemu lepiej funkcjonują takie narządy jak nerki czy wątroba. Nie można też zapomnieć o relaksującym aspekcie jogi – kontrola oddechu i wykonywanie asan pomagają osiągnąć stan relaksu, a co za tym idzie, trenujące ją osoby czują się spokojniejsze i wiodą życie pozbawione stresów.

 

W przypadku mam, szczególnie tych z dużym brzuszkiem, trudne pozycje mogą być problematyczne, bowiem w głowach z pewnością rodzą pytania dotyczące bezpieczeństwa zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Okazuje się jednak, że kobiety mogą czerpać wiele korzyści z odpowiednio przygotowanego dla siebie treningu. Oczywiście nie powinny decydować się na bardzo zaawansowane pozycje, które wymagają spięcia wielu mięśni, w tym m.in. mięśni brzucha, ale istnieje kilka praktyk, które będą dla nich nie tylko możliwe do wykonania, ale też przyniosą fantastyczne efekty.

 

Po pierwsze, kontrola oddechu może pomóc w zniwelowaniu porannych nudności, ale też wpłynie pozytywnie na dotlenienie całego organizmu, w tym także i płodu. Regularny trening jogi pomoże też pozbyć się męczących bóli kręgosłupa i może przygotować przyszłą mamę do mniej bolesnego porodu. Uprawianie jogi zwiększa szanse na poród metodami naturalnymi, ponieważ ćwiczenia rozciągające mają wpływ także i na układ rozrodczy oraz macicę. Wykonywanie asan pomaga również w odżywianiu maleństwa – potrzebne składniki, dzięki poprawionemu krążeniu krwi, szybciej docierają do rozwijającego się w łonie dziecka. Trzeba też podkreślić, że joga poprawia samopoczucie psychiczne w czasie ciąży, dzięki czemu okres 9 miesięcy przyszłe mamy mogą przeżyć z uśmiechem na ustach ciesząc się nową rolą do odegrania.

 

Trening przyszłej mamy

Przyszłe mamy powinny skupić się przede wszystkim na tzw. mudrach i bandhach, które bardzo pozytywnie wpływają na kobiecy układ rodny. Duży nacisk powinien być położony także na te elementy treningu, które pozwalają wprowadzić się w stan medytacji. Po pierwsze, pomaga to kontrolować oddech, czego dobre efekty wymieniliśmy powyżej. Po drugie, medytacja jako jedna z praktyk terapeutycznych świetnie zadziała w przypadku złego samopoczucie kobiety. W czasie ciąży, przyszła mama jest wyjątkowo narażona na różnego rodzaju stres, napięcia i lęki, co może negatywnie wpływać na dziecko w jej łonie. Medytacja pomaga wprowadzić się w stan głębokiego relaksu, a jednocześnie niweluje ryzyko wystąpienia wszelkich schorzeń budowanych na tle nerwowym.

 

Trzeba jednak pamiętać, że wszelki wysiłek fizyczny podejmowany w czasie ciąży należy najpierw skonsultować z lekarzem. Warto też wybrać odpowiednią szkołę, w której pracują specjaliści posiadający odpowiednio duże doświadczenie. Jedną z takich szkół jest szkoła Joga Sztuka Życia prowadzona przez Justynę Wojciechowską, która zatrudnia nie tylko świetnych specjalistów, ale też jest doskonale wyposażona i prowadzi szereg zróżnicowanych zajęć dostosowanych do potrzeb ćwiczących.

Ciąża i Poród

Mama-joginka, czyli trening dla kobiet w ciąży

Joga to wschodnia sztuka i filozofia, która jest coraz popularniejsza w naszym świecie zachodnim. Choć zdobywa coraz więcej zwolenników ...

Czy to ciąża? Po tym poznasz, że będziesz mamą

Co druga ciąża jest nieplanowana. Co piąta para ma problemy z zajściem w ciążę. Uznać należałoby, że ujrzenie dwóch kresek ...

Jak skutecznie starać się o potomstwo?

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest zaplanować rodzinę. Wynika to przede wszystkim z zapracowania, narażenia na stres czy prowadzenia niezdrowego ...

Jak sobie radzić w ciąży?

Rozdrażnienie, żylaki, obrzęki, uczucie ciężkości  – to tylko kilka objawów ciążowego dyskomfortu. Za większość z nich odpowiadają hormony – progesteron ....