Ciąża i Porod

kobieta w ciążyRola matki jest szczególna i wyjątkowa. Dla kobiety macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych życiowych wyzwań, ważny dla jej ciała i rozwoju psychicznego. Dla dziecka matka to jedna z najważniejszych osób, jego pierwszy po świecie przewodnik. Dla całego społeczeństwa kobieta-matka jest pierwszym ogniwem, które zapewnia ludzkości ciągłość istnienia. Jednak jest to tylko kilka z wielu ról, którym kobieta musi sprostać w dzisiejszych czasach. Dlatego zarówno do okresu poczęcia, samej ciąży, jak i okresu po porodzie należy odpowiednio przygotować się fizycznie oraz psychicznie. Takie postępowanie pozwoli na łatwiejsze przejście przez okres od przygotowania do ciąży następnie macierzyństwa, a także pozwoli przyszłej mamie zachować swą kobiecość i swobodnie cieszyć się nowonarodzonym potomstwem.

 

Jak przygotować się do ciąży?

Do ciąży należy przygotować przede wszystkim swój organizm. Powinno odbywać się to pod kontrolą ginekologa, który zapewne:

  • zleci podstawowe badania laboratoryjne (badania z krwi), wymazy cytologiczne i bakteriologiczne z szyjki macicy,
  • bezwzględnie zleci badania USG piersi i narządu rodnego,
  • zaleci przyjmowanie kwasu foliowego już na 3 miesiące przed planowanym poczęciem, w celu profilaktyki wad cewy nerwowej (np. rozszczepu kręgosłupa),
  • zaleci natychmiast odrzucić wszelkie używki (alkohol, papierosy).

 

W czasie przygotowań ważna jest umiejętna obserwacja swego organizmu dotycząca dni płodnych, w których poczęcie jest najbardziej prawdopodobne. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć dni płodne, poproś o pomoc ginekologa!

 

Jak zaznaczają lekarze z Kliniki Galena w Bielsku-Białej, dla poczęcia nie bez znaczenia jest również stan psychiki kobiety (pracą hormonów płciowych zawiaduje centralny system nerwowy, czyli mózg), która powinna być zrelaksowana i pozytywnie podchodzić do zmian, które wkrótce mają nadejść.

Jak zadbać o siebie w ciąży?

Kiedy już kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa celem zaplanowania koniecznej opieki przez cały okres trwania ciąży. Plan ten obejmuje:

  • częstotliwość badań lekarskich (zależne od stanu zdrowia),
  • badania laboratoryjne,
  • badania cytologiczne, bakteriologiczne, ultrasonograficzne.

 

Pacjentka powinna zapoznać się z zaleceniami dietetycznymi dla ciężarnych, przyjmować dodatkowo kwas foliowy, jod, witaminę D3, żelazo i kwasy Omega3, a także prowadzić zdrowy tryb życia, co nie oznacza rezygnacji z codziennych aktywności i uprawiania sportu (poza jego ekstremalnymi odmianami). Większość zdrowych kobiet może pracować zawodowo, ćwiczyć, czy podróżować, bez uszczerbku na zdrowiu swoim czy dziecka.

 

Opieka prenatalna obejmuje ocenę zdrowia płodu, dlatego można zlecić wykonania badania, mające na celu ocenę jego zdrowia. Dokonuje się to poprzez analizę pewnych parametrów w badaniu krwi matki i ultrasonograficzną ocenę płodu na specjalnie do tego przystosowanym ultrasonografie. Badania te wykonywane są przez wysokiej klasy specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami. Pozwala to na objęcie chorych dzieci leczeniem natychmiast po porodzie (kierujemy pacjentki do rozwiązania w specjalistycznych ośrodkach). W niektórych przypadkach leczenie odbywa się jeszcze w łonie matki, co daje szansę na szybszy powrót do zdrowia.

 

U pacjentek, u których przebieg ciąży cechuje się powikłaniami, konieczny jest wzmożony nadzór obejmujący:

  • częstsze wizyty u lekarza,
  • badania USG z kontrolą przepływów naczyniowych płodu (Doppler),
  • badania kardiotokograficzne (ocena akcji serca płodu).

 

Rodzaj aktywności, na jaką może pozwolić sobie ciężarna ustala się z lekarzem prowadzącym.

Jak zadbać o siebie po porodzie?

Sześć tygodni po porodzie młoda mama powinna zgłosić się na badania kontrolne - wówczas zmiany w narządach rodnych powinny wrócić już do stanu sprzed ciąży. W tym okresie poleca się gimnastykę mającą na celu wzmocnienie rozciągniętych mięśni i więzadeł oraz dietę odpowiednią dla kobiet karmiących i w okresie rekonwalescencji.

 

Po porodzie pozostają czasami trwałe ślady w postaci blizn, obniżenia narządu rodnego, czy wysiłkowego nietrzymania moczu. Wszystkie te, czasami krępujące pacjentkę problemy, należy omówić z ginekologiem, gdyż w obecnych czasach medycyna jest w stanie je wszystkie z sukcesem rozwiązać.

 

Poczęcie, ciąża i poród dziecka powodują, że rodzi się jeszcze jedna nowa istota - matka. Dzięki dobrej opiece w trakcie trwania ciąży i bezpośrednio po niej, zarówno mama jak i dziecko szczęśliwie wkroczą we wspólne życie.


Już dziś dowiedz się więcej na temat profesjonalnej opieki oferowanej przez Klinikę Galena: http://www.klinikagalena.pl/

Ciąża i Poród

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Czas płynie nieubłaganie i ciąża powoli, acz konsekwentnie zmierza w kierunku rozwiązania. Brzuch zaczyna już krępować Twoje ruchy, masz problemy ...

To już? Jak rozpoznać początek porodu.

Wiele kobiet w pierwszej ciąży obawia się, że nie rozpoznają początku porodu, nie dojadą na czas do szpitala, będą zmuszone ...

Zachcianki w ciąży

Ogórki kiszone zagryzane czekoladą, nagła ochota na truskawki, lody i ser. A jakby tego było mało diametralna zmiana upodobań kulinarnych, ...

Starania o dziecko – pragnienie ciąży i walka z niepłodnością

W życiu większości kobiet przychodzi czas kiedy zaczynają myśleć o ciąży, macierzyństwie, wychowywaniu dzieci. Są wyobrażenia jak to będzie, jak ....