Ciąża i Porod

ciążaCiąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają sprawić, że noszone w łonie dziecko będzie rozwijało się prawidłowo i w odpowiednim czasie przyjdzie na świat. W związku z tym wszystkie ciężarne powinny być objęte specjalną ochroną. Dotyczy to w głównej mierze regularnych wizyt w gabinecie lekarskim oraz wykonywania zalecanych badań. Badania laboratoryjne, badania z krwi i moczu, czy badania ginekologiczne dają możliwość wykrycia i wyleczenia wielu zaburzeń niebezpiecznych dla życia oraz zdrowia matki oraz dziecka. Chociaż badania dla kobiet w ciąży mogą być wykonywane nawet, jeśli kobieta nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, wiele ciężarnych rezygnuje z niektórych z nich. Przykładowo, według najnowszych statystyk wynika, że aż ponad połowa kobiet nie udała się w trakcie ciąży na wizytę stomatologiczną. A przecież przegląd jamy ustnej jest koniecznością w tym przypadku, ponieważ nieleczona próchnica może doprowadzić nawet do śmierci płodu.

 

Przy pomocy specjalisty z Kliniki Ginekologii lek. Krzysztofa Rzepki (http://www.rzepka.lek-med.pl/) przygotowaliśmy listę obowiązkowych badań w ciąży, które bezwzględnie powinna wykonać każda przyszła mama.

Grupa krwi i czynnik Rh

Własną grupę krwi i czynnik Rh powinien znać każdy człowiek, a także jego bliscy. Badanie pozwalające określić rodzaj krwi, jaki posiadamy, jest w ciąży obowiązkowe - lekarz prowadzący zleca jego wykonanie już na pierwszej wizycie ginekologicznej. Każda ciężarna powinna je wykonać do 10. tygodnia ciąży.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie ciąży ryzyko wystąpienia krwotoku znacznie wzrasta. W przypadku wystąpienia konieczności przetoczenia krwi, wynik takiego badania jest kluczową informacją dla lekarzy, która może uratować życie pacjentki.

Najlepiej jest, aby zawsze nosić przy sobie dokument potwierdzający naszą grupę krwi. Dzięki temu lekarz będzie miał stuprocentową pewność i szybciej podejmie się wykonania zabiegu czy operacji. A jak wiadomo czasami każda sekunda się liczy.

Badanie ogólne moczu

Badanie moczu dostarcza ważnych informacji nie tylko o układzie moczowym czy funkcjonowaniu nerek, ale także o całym organizmie. Dzięki niemu można wykryć cukrzycę lub choroby związane z pracą wątroby. Aby wykonać badanie, należy zanieść próbkę moczu do laboratorium analitycznego (specjalny pojemnik można zakupić w każdej aptece, badanie można wykonać też bezpośrednio na miejscu). Warto pamiętać, aby przed badaniem nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz (buraków, jagód, rabarbaru i in.).  Badanie moczu wykonuje się na czczo!

Na ogólne badanie moczu składają się z badania fizykochemicznego oraz analizy osadu moczu. Czasami, jeśli podejrzewa się występowanie stanu zapalnego, zleca się także wykonanie posiewu, czyli badania bakteriologicznego. Na wynik badania moczu czeka się zazwyczaj jeden dzień.

Morfologia krwi w ciąży

Analiza morfologii krwi w ciąży pozwala na określenie zmian hematologicznych oraz ocenienie całego stanu zdrowia kobiety. To właśnie w morfologii ujawnia się większość chorób.

Morfologię pobiera się na czczo. Większość laboratoriów przyjmuje pacjentów do godziny 12.00. Przed wyjściem z domu warto wypić ze dwie szklanki wody, aby pielęgniarce łatwiej było pobrać krew. Można także przyjść na badanie nieco wcześniej, aby się zrelaksować - stres i pośpiech mogą negatywnie wpłynąć na wynik badania.

W ciąży, która przebiega prawidłowo morfologię wykonuje się około pięciu razy:

  • w pierwszym trymeście, do 10. tygodnia ciąży,
  • między 15. a 20. tygodniem ciąży,
  • trzykrotnie między 27. a 39. tygodniem ciąży.

Badanie stężenia glukozy we krwi

Badanie stężenia glukozy we krwi ma na celu wykrycie cukrzycy ciążowej. Jest to choroba, która zostaje stwierdzona nawet u 10% ciężarnych pacjentek. Badanie glukozy wykonuje się na czczo i należy je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Pierwsze badanie glukozy wykonuje się poprzez pobranie krwi w zgięciu łokciowym. Jeśli jego wynik wskaże obciążenia glukozą, należy wykonać test doustny OGTT. Prawidłowe stężenie glukozy na czczo wynosi poniżej 92mg/dl, każdy inny wynik może wskazywać na występowanie choroby cukrzycowej.

Poza wyżej opisanymi badaniami w ciąży, kobieta spodziewająca się dziecka powinna wykonać także:

  • badanie cytologiczne,
  • badanie na HIV,
  • posiew z pochwy,
  • antygen HBs,
  • USG,
  • przeciwciała przeciwko różyczce, i toksoplazmozie,
  • badania na HCV,
  • badania stomatologiczne,
  • badanie piersi,
  • kontrola ciśnienia.

Więcej informacji na temat wykonania badań w ciąży znajduje się na stronie internetowej: http://www.rzepka.lek-med.pl/oferta.html.

Ciąża i Poród

Jak badać dziecko wykorzystując skalę Apgar?

Zastanawiasz się czym właściwie jest skala Apgar, którą wprowadziła do medycyny amerykańska lekarka Virginia Apgar w 1953 roku? Jak ją ...

Zachcianki w ciąży

Ogórki kiszone zagryzane czekoladą, nagła ochota na truskawki, lody i ser. A jakby tego było mało diametralna zmiana upodobań kulinarnych, ...

Jak skutecznie starać się o potomstwo?

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest zaplanować rodzinę. Wynika to przede wszystkim z zapracowania, narażenia na stres czy prowadzenia niezdrowego ...

Ciąża tydzień po tygodniu – 8 tydzień

8 tydzień ciąży to środkowy okres I trymestru. Pomimo tego, że do rozwiązania pozostało jeszcze dużo czasu, dziecko ma już ...



.