Ciąża i Porod

Ciąża i poród to czynniki, które mogą najbardziej zmienić ciało kobiety w ciągu całego jej życia. Rozstępy, nadprogramowe kilogramy, obwisłość piersi po ciąży, a także problem luźnej pochwy po porodzie, mogą powodować nie tylko kompleksy, ale też brak satysfakcji z prowadzenia życia seksualnego. Niestety, zmiany w intymnych częściach ciała kobiety są bardzo często nieuchronnym następstwem naturalnego porodu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazane na nie do końca życia, bowiem problem zbyt szerokiej pochwy możemy rozwiązać wykonując regularne ćwiczenia lub poddając się zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej.

 

 

Pochwa po porodzie - dlaczego tak bardzo się zmienia?

Problem luźnej pochwy może być efektem jednego lub kilku porodów, szczególnie w sytuacji, gdy dzieci urodziły się duże. Jednak bardzo duży wpływ na tę sytuację mają również nasze wrodzone predyspozycje, przebieg porodu, w którym pomocniczo użyte zostały kleszcze lub próżnociąg, a także wytrzymałość mięśni dna miednicy. Zbyt luźna pochwa nie jest jedynie mankamentem natury estetycznej, ale przede wszystkim czynnikiem, który ogranicza życie seksualne z partnerem do wybranych pozycji. Bardzo często wywołuje ona też problem nietrzymania moczu, który prowadzi do odczuwania znacznego dyskomfortu podczas wykonywania wielu codziennych czynności.

 

Ćwiczenie mięśni Kegla - podstawa w zwalczaniu efektu luźnej pochwy

Ćwiczenie mięśni Kegla to bardzo skuteczny sposób na poprawienie elastyczności pochwy oraz zmniejszenie jej rozmiarów. Ich wykonywanie jest zalecane już w trakcie noszenia ciąży w celu przygotowania narządów rodnych do porodu, dzięki nim zachowują one sprężystość, co znacznie ułatwia urodzenie dziecka. Ponadto, regularne ćwiczenie mięśni Kegla podczas ciąży sprawia, że rozciągnięta podczas porodu pochwa dużo szybciej powraca do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki takim ćwiczeniom możemy również zapobiec schorzeniu nietrzymania moczu, które jest coraz częstszym problemem nie tylko wśród kobiet przechodzących menopauzę, ale też wielu młodych mam.

 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

  • Do ćwiczeń mięśni Kegla nie będziemy potrzebować specjalistycznego sprzętu ani dużej ilości miejsca - tu kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność.

  • Jeżeli nie wiemy, gdzie znajdują się mięśnie Kegla, najprostszym sposobem na ich odnalezienie jest zatrzymanie moczu podczas opróżniania pęcherza - to właśnie one pozwalają nam wykonać tę czynność.

  • Oddawanie moczu nie jest jednak właściwym momentem na ćwiczenia, bowiem w ten sposób zamiast wzmocnić, możemy tylko dodatkowo osłabić mięśnie dna miednicy.

  • Mięśnie Kegla należy ćwiczyć bezpośrednio po opróżnieniu pęcherza - na siedząco lub leżąco.

  • Mięśnie napina się na około 5 sekund, a następnie pozostawia się w stanie rozluźnienia na taką samą długość czasu.

  • Na początku wystarczy około 5 powtórzeń, jednak warto systematycznie zwiększać ich ilość.

 

Waginoplastyka - laserowe zwężanie pochwy

Panie, które zmagają się z problemem luźnej pochwy, coraz częściej decydują się na wykonywanie specjalistycznych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, które przywracają ich drogom intymnym właściwy wygląd oraz funkcjonalność. Współcześnie zabiegi te mogą być przeprowadzane w całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny sposób - polecają specjaliści z Kliniki Esteticmed w Częstochowie i Bydgoszczy. Najczęściej wykonuje się je przy użyciu lasera Mona Lisa Touch, który pozwala odzyskać pochwie elastyczność, zmniejszyć jej rozmiar, a także poprawić jej nawilżenie. Działanie lasera pobudza komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych, które kurczą się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu pochwa staje się ciaśniejsza, bardziej sprężysta, a dodatkowo zostaje wyeliminowany problem nietrzymania moczu.

 

Więcej informacji na temat leczenia problemów intymnych laserem znajdziesz na stronie:

http://www.esteticmed.pl/zabiegi/ginekologia-estetyczna/monalisa-touch

Ciąża i Poród

Jak skutecznie starać się o potomstwo?

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest zaplanować rodzinę. Wynika to przede wszystkim z zapracowania, narażenia na stres czy prowadzenia niezdrowego ...

Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama? Lista obowiązkowych badań w ciąży

Ciąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają ...

Jakie formalności są konieczne po urodzeniu dziecka?

Wreszcie nadszedł ten czas – urodziłaś cudne, słodkie maleństwo, a Wasze dni przepełnione są teraz pieluchami, karmieniem, usypianiem i noszeniem. ...

Planowanie ciąży oraz metody planowania rodziny

Wiele kobiet zanim zajdzie w ciążę musi mieć pewność, że jest to właściwy czas. Kiedy już jednak wiemy, że nadszedł ....