Ciąża i Porod

hormonyHormony są podstawą funkcjonowania każdego zdrowego organizmu. Mianem tym określa się związki chemiczne, które wytwarzane są w przysadce mózgowej. Bez nich nasze ciało po prostu nie byłoby w stanie działać prawidłowo. Czasami jednak zdarza się, że mamy pewne problemy z gospodarką hormonalną.

 

 

Pojawiają się wówczas kłopoty z trzustką oraz tarczycą. Jeżeli zauważymy pewne niepokojące objawy, konieczne jest udanie się do lekarza i wykonanie zalecanych przez niego badań. Okazuje się jednak, że z prawdziwą burzą hormonów mają do czynienia ciężarne kobiety, które właśnie oczekują na swoje potomstwo. Oprócz podstawowych, znanych już związków chemicznych, jakie pojawiają się w każdym organizmie, mamy tutaj do czynienia również z hormonami charakterystycznymi tylko dla kobiet i okresu ciąży.

 

Na początku warto zauważyć, że hormony w ciąży są niezwykle potrzebne i spełniają szereg ważnych funkcji. Bez nich nie byłby możliwy prawidłowy rozwój płodu, a także utrzymanie ciąży przez matkę. Okazuje się jednak, że występowanie tych substancji chemicznych jest bezpośrednio związane z tak zwaną huśtawką nastrojów, której doświadcza niemal każda kobieta. W bardzo krótkim czasie przechodzi się od euforii do smutku, a także odwrotnie.

 

Jednym z najważniejszych hormonów w ciąży jest progesteron. Występuje w organizmie kobiety zawsze, ale dopiero w czasie ciąży produkuje się go naprawdę wiele. Ma on bardzo ważną rolę i bez niego nie byłoby możliwie donoszenie ciąży. Progesteron odpowiada bowiem za prawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka w macicy i dalszy jego rozwój. Poza tym zapobiega zbyt silnym skurczom i chroni ciało przed przedwczesnym porodem. Jego poziom spada dopiero wtedy, kiedy dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Pojawiają się wówczas częste i bolesne skurcze, które zwiastują rozpoczęcie się akcji porodowej. Jak zatem widać, progesteron jest niezwykle ważny, okazuje się jednak, że jego nadmiar może powodować liczne i raczej przykre dla kobiety skutki uboczne. Przede wszystkim zwraca się tutaj uwagę na: zaparcia, wzdęcia, obrzęki nóg i rąk, złe samopoczucie, depresja, powstawanie żylaków, zwiększone pocenie się i przetłuszczanie włosów.

 

Drugim bardzo ważnym hormonem w ciąży jest tak zwane hCH, czyli ganodtropina kosmówkowa. Organizm produkuje go już około 7 dnia po zapłodnieniu i jest on bardzo ważny. Obecnie, za jego pomocą wykrywa się również ciążę. Testy z moczu nie są już tak bardzo popularne, coraz częściej bowiem wykonuje się właśnie badanie z krwi. Pozwala ono na jasne określenie ilości hormonów we krwi, co jednoznacznie wskazuje na tydzień ciąży. W pewien sposób jego działanie przypomina progesteron, bowiem również odpowiada za utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Niestety, hCH także powoduje różne skutki uboczne i są one naprawdę nieprzyjemne dla kobiet. Występują one przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Mamy zazwyczaj do czynienia z porannymi nudnościami oraz wymiotami.

 

Hormony w ciąży są niezwykle ważne. Bez nich nie byłoby możliwe zapłodnienie, potem zaś odpowiednie zagnieżdżenie się jajeczka oraz jego prawidłowy rozwój. Na każdym etapie ciąży związki chemiczne odgrywają bardzo ważną rolę. Czasami nawet lekarza zleca kobietom badania, które mają na celu ustalenie stężenia danego hormonu we krwi. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia na przykład z jakimiś zaburzeniami.

 

 

Ciąża i Poród

Kosmetyki do włosów i ciała bezpieczne dla młodej mamy

Okres ciąży to stan wyjątkowy i choć każda kobieta przechodzi go inaczej – jedno jest pewne – młodą mamę czekają du...

Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?

„Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ...

BodyBoom Mama - nowa ujędrniająco-nawilżającą seria dla kobiet w ciąży i mam

Ciąża to hormonalna rewolucja dla kobiecego ciała! Do zmian dochodzi także w obrębie samej skóry – przemianom ulega zarówno jej wy...

Dziecko w drodze – szykujemy się na powiększenie rodziny

Przygotowanie się na nadejście dziecka to niezwykły czas, w którym oprócz emocji pojawia się również wiele trudnych pytań. Zwłaszcza w sy....