Ciąża i Porod

ciążaCiąża ma wiele twarzy i doskonale zdaje sobie sprawę z tego każda kobieta, który ten czas ma już za sobą. Istnieje wiele pozytywnych chwil, związanych między innymi z pierwszym ruchem i kopnięciem dziecka. Poza tym bardzo często zwraca się uwagę na to, że przyszła mama promienieje i w tym czasie wygląda po prostu pięknie.

 

 

Wiadomo jednak, że musimy się liczyć również z niedogodnościami, takimi na przykład jak przemęczenia, nudności czy nawet wymioty. Warto też zwrócić uwagę na obrzęki w czasie ciąży, szacuje się bowiem, że dotykają one niemal każdą kobietę.Obrzęki takie pojawiają się najczęściej w okolicy stóp i kostek, zauważa się je również przy nadgarstkach oraz palcach. Taki stan jest jak najbardziej naturalny i trzeba się nim bardzo przejmować.

 

Trzeba jednać wspomnieć, że największe dolegliwości przypadają na ostatni trymestr ciąży. Związane jest to między innymi z ogólnymi zmianami w organizmie, a także przybieraniem wagi przez przyszłą mamę. Sprawa wygląda jeszcze inaczej, gdy te ostatnie miesiące przed porodem przypadają na okres wakacyjny. Temperatura sięga wówczas nawet 30 stopni, co również nie jest obojętne dla przyszłej mamy.

 

Skupmy się zatem na podstawowych przyczynach, które mogą powodować obrzęki w czasie ciąży. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że w organizmie kobiety gromadzi się w tym okresie dużo więcej wody. To działanie nie jest jednak bezcelowe. Okazuje się, że ciało w ten sposób zabezpiecza się na wiele sposobów. Jest to również swoiste przygotowanie się do porodu, kiedy istnieje ryzyko, że kobieta straci dużo krwi. Wówczas to woda ma ją w pewien sposób zastąpić i zadbać o odpowiednią ilość płynów.

 

To oczywiście nie wszystko. Obrzęki w czasie ciąży spowodowane są również zmianą krążenia krwi w organizmie. Ze względu na to, że noszenie dziecka jest okresem trudnym i specyficznym, krew nie jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca.Poza tym musimy wziąć pod uwagę ogólne zmęczenie organizmu, które może być bezpośrednio związane z pojawieniem się obrzęków. Jeżeli przyszła mama spędza swój dzień, stojąc, istnieje zwiększone ryzyko, że będą jej puchły nogi. To również wiąże się z krążeniem, konieczne jest zatem częste zmienianie pozycji. Specjaliści zalecają, by dużo odpoczywać, a nogi układać wyżej, niż cała linia ciała. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji rozłożenie na łóżku poduszek i ułożenie na nim nóg.

 

Jak zatem widać, obrzęki w ciąży są całkowicie naturalne i doświadcza ich niemal każda kobieta. Powszechne jest to, że trzeba na przykład zdjąć wszystkie pierścionki, ponieważ palce są nie tylko spuchnięte, ale również obolałe. Bywa też, że dobre dotychczas buty po prostu na nas nie pasują, nie możemy ich nawet założyć.O ile nie mamy poważnych problemów z ciśnieniem, to nie musimy się zbyt martwić takim stanem. Powinniśmy zadbać jednak o ważne rzeczy, dzięki którym uda nam się uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo ważne jest wspominane już częste zmienianie pozycji nóg, pozwala bowiem na poprawienie krążenia krwi. Poza tym z powodzeniem możemy moczyć stopy w chłodnej wodzie, co na pewno przyniesie nam oczekiwaną ulgę.

 

Ciąża i Poród

O wypadaniu włosów w ciąży

Chociaż wiele świeżo upieczonych mam uskarża się na wypadające włosy nie jest to problem, który pojawia się wyłącznie po ...

Obrzęki w czasie ciąży

Ciąża ma wiele twarzy i doskonale zdaje sobie sprawę z tego każda kobieta, który ten czas ma już za sobą. ...

Starania o dziecko – pragnienie ciąży i walka z niepłodnością

W życiu większości kobiet przychodzi czas kiedy zaczynają myśleć o ciąży, macierzyństwie, wychowywaniu dzieci. Są wyobrażenia jak to będzie, jak ...

Planowanie ciąży oraz metody planowania rodziny

Wiele kobiet zanim zajdzie w ciążę musi mieć pewność, że jest to właściwy czas. Kiedy już jednak wiemy, że nadszedł ....