Ciąża i Porod

praca w ciążyCiąża wcale nie musi oznaczać natychmiastowego zwolnienia lekarskiego i dziewięciu miesięcy siedzenia w domu. Przy odpowiednim podejściu i zadbaniu o istotne szczegóły praca zawodowa nie powinna negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

 

 

Istotny jest tu charakter wykonywanej pracy. Pierwsza bardzo stresującą sytuacją dla przyszłej mamy jest powiedzenie o tym fakcie szefowi. Niektóre firmy, wbrew prawu domagają się od swoich pracownic nie tylko zaświadczeń o tym, że nie są w ciąży, są także takie pomysły aby przedstawiały one opis sposobu antykoncepcji.

 

Każda kobieta ma naturalne prawo do bycia matka i żaden pracodawca nie ma prawa w to ingerować. Jeżeli nasza praca jest stresująca musi sobie dokładnie wszystko przemyśleć i przeorganizować. Po pierwsze żadna z nas nie powinna mieć poczucia winy związanego ze swoim odmiennym stanem. Ważne jest abyśmy postarały się ograniczyć to czym się zajmujemy, część naszych obowiązków może być przecież rozłożona na współpracowników.

 

Postarajmy się też nie pić kawy i herbaty, a zamiast nich zielona herbatę lub melisę. Od czasu do czasu powinnyśmy się wyciszyć, a najlepiej odespać cały stres, dlatego też nie zaszkodzi jeżeli raz w miesiącu weźmiemy dwa dni wolnego.Jeżeli nasza praca wymaga od nas siedzenia prze osiem godzin, wówczas musimy zadbać przede wszystkim o dobre krzesło, a nawet przynieśmy sobie z domu podnóżek. Wszystkie rzeczy na biurku poustawiajmy tak, abyśmy mogły po nie z łatwością sięgnąć.

 

Musimy się tez postarać aby co jakiś czas rozprostować nogi, trochę się poruszać, wystarczy, że podrzucimy koleżance jakiś dokument. Co jakiś czas warto także stanąć na chwilę przy otwartym oknie, odetchnąć świeżym powietrzem, oraz wietrzyć dobrze pomieszczenie, w którym pracujemy. Przestrzegajmy również przerw na posiłki.

 

Nie spieszmy się, wykorzystujmy czas, który nam się należy. Musimy być bardzo ostrożne w przypadku gdy nasza praca jest ściśle związana z używaniem komputera, a w szczególności jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujemy znajduje wiele tego typu urządzeń. Tutaj przerwy są bardzo ważne. Dla lepszego samopoczucia możemy postawić obok komputera paprotkę. Według naukowców neutralizuje ona szkodliwe promieniowanie.

 

Kobiety pracujące fizycznie w szczególności powinny zawiadomić o ciąży pracodawcę, aby mógł on, o ile to możliwe przesunąć je na stanowisko wymagające mniejszego wysiłku. Wysiłek fizyczny nie jest bowiem wskazany dla kobiet z ciąży. Nie powinna ona także pracować w tak zwanych warunkach szkodliwych, o co powinien zadbać pracodawca. Jest to szczegółowo określone przepisami kodeksu pracy i nie zastosowanie ich grozi karą.

 

Jeżeli nie ma możliwości zminimalizowania takich warunków, wtedy jedynym wyjściem pozostaje zwolnienie lekarskie.Kodeks pracy bardzo dokładnie określa wszelkie warunki związane z praca kobiet ciężarnych, podlegają one szczególnej ochronie. Pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety, gdy ta poinformuje go, że jest  w ciąży. Nie może jej także zmniejszyć dotychczasowej pensji, ani odbierać z tego tytułu dodatków czy też premii. Przysługuje nam tez pełnopłatne zwolnienie lekarskie. Bez naszej zgody pracodawca nie może nam zlecić nadgodzin. Dodatkowo jeśli dotychczas wykonywana praca stanowi dla nas zagrożenie, wówczas powinnyśmy zostać przesunięte na inne stanowisko.

Ciąża i Poród

Obrzęki w czasie ciąży

Ciąża ma wiele twarzy i doskonale zdaje sobie sprawę z tego każda kobieta, który ten czas ma już za sobą. ...

Wytyczne w walce z infekcją intymną

Środowisko pochwy charakteryzuje się specyficzną dla niej mikroflorą bakteryjną. U Polek składają się na nią głównie pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, ...

Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama? Lista obowiązkowych badań w ciąży

Ciąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają ...

Współżycie w czasie ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest współżycie w ciąży, czy też ze względu na bezpieczeństwo dziecka, powinno się go ....