Ciąża i Porod

praca w ciążyCiąża wcale nie musi oznaczać natychmiastowego zwolnienia lekarskiego i dziewięciu miesięcy siedzenia w domu. Przy odpowiednim podejściu i zadbaniu o istotne szczegóły praca zawodowa nie powinna negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

 

 

Istotny jest tu charakter wykonywanej pracy. Pierwsza bardzo stresującą sytuacją dla przyszłej mamy jest powiedzenie o tym fakcie szefowi. Niektóre firmy, wbrew prawu domagają się od swoich pracownic nie tylko zaświadczeń o tym, że nie są w ciąży, są także takie pomysły aby przedstawiały one opis sposobu antykoncepcji.

 

Każda kobieta ma naturalne prawo do bycia matka i żaden pracodawca nie ma prawa w to ingerować. Jeżeli nasza praca jest stresująca musi sobie dokładnie wszystko przemyśleć i przeorganizować. Po pierwsze żadna z nas nie powinna mieć poczucia winy związanego ze swoim odmiennym stanem. Ważne jest abyśmy postarały się ograniczyć to czym się zajmujemy, część naszych obowiązków może być przecież rozłożona na współpracowników.

 

Postarajmy się też nie pić kawy i herbaty, a zamiast nich zielona herbatę lub melisę. Od czasu do czasu powinnyśmy się wyciszyć, a najlepiej odespać cały stres, dlatego też nie zaszkodzi jeżeli raz w miesiącu weźmiemy dwa dni wolnego.Jeżeli nasza praca wymaga od nas siedzenia prze osiem godzin, wówczas musimy zadbać przede wszystkim o dobre krzesło, a nawet przynieśmy sobie z domu podnóżek. Wszystkie rzeczy na biurku poustawiajmy tak, abyśmy mogły po nie z łatwością sięgnąć.

 

Musimy się tez postarać aby co jakiś czas rozprostować nogi, trochę się poruszać, wystarczy, że podrzucimy koleżance jakiś dokument. Co jakiś czas warto także stanąć na chwilę przy otwartym oknie, odetchnąć świeżym powietrzem, oraz wietrzyć dobrze pomieszczenie, w którym pracujemy. Przestrzegajmy również przerw na posiłki.

 

Nie spieszmy się, wykorzystujmy czas, który nam się należy. Musimy być bardzo ostrożne w przypadku gdy nasza praca jest ściśle związana z używaniem komputera, a w szczególności jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujemy znajduje wiele tego typu urządzeń. Tutaj przerwy są bardzo ważne. Dla lepszego samopoczucia możemy postawić obok komputera paprotkę. Według naukowców neutralizuje ona szkodliwe promieniowanie.

 

Kobiety pracujące fizycznie w szczególności powinny zawiadomić o ciąży pracodawcę, aby mógł on, o ile to możliwe przesunąć je na stanowisko wymagające mniejszego wysiłku. Wysiłek fizyczny nie jest bowiem wskazany dla kobiet z ciąży. Nie powinna ona także pracować w tak zwanych warunkach szkodliwych, o co powinien zadbać pracodawca. Jest to szczegółowo określone przepisami kodeksu pracy i nie zastosowanie ich grozi karą.

 

Jeżeli nie ma możliwości zminimalizowania takich warunków, wtedy jedynym wyjściem pozostaje zwolnienie lekarskie.Kodeks pracy bardzo dokładnie określa wszelkie warunki związane z praca kobiet ciężarnych, podlegają one szczególnej ochronie. Pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety, gdy ta poinformuje go, że jest  w ciąży. Nie może jej także zmniejszyć dotychczasowej pensji, ani odbierać z tego tytułu dodatków czy też premii. Przysługuje nam tez pełnopłatne zwolnienie lekarskie. Bez naszej zgody pracodawca nie może nam zlecić nadgodzin. Dodatkowo jeśli dotychczas wykonywana praca stanowi dla nas zagrożenie, wówczas powinnyśmy zostać przesunięte na inne stanowisko.

Ciąża i Poród

Jak badać dziecko wykorzystując skalę Apgar?

Zastanawiasz się czym właściwie jest skala Apgar, którą wprowadziła do medycyny amerykańska lekarka Virginia Apgar w 1953 roku? Jak ją ...

Jak zmniejszyć ból porodowy

Ból porodowy to jedna z głównych obaw kobiet, które będą miały dziecko. Jeśli to pierwsza ciąża, nie mamy pojęcia, czego ...

Jak zapobiegać anemii w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Anemia w ciąży to dość częsta przypadłość, która – jak wskazują statystyki – dotyka średnio 40% ciężarnych. Takiego stanu nie ...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ....