Ciąża i Porod

ciężarnaGdy słyszymy od lekarza, że nasza ciąża jest zagrożona wpadamy w panikę. To oczywiście zrozumiałe, że boimy się o swoje maleństwo. Jednak w obecnych czasach praktycznie co druga ciąża jest określana jako zagrożona, co wynika z tego, że wraz z postępem medycyny lekarze znają coraz więcej czynników ryzyka.

 

 

Jeżeli więc słyszymy, że lekarz kwalifikuje nasza ciążę jako zagrożoną, nie oznacza to nic innego jak to, że musimy przestrzegać wszystkich zaleceń, wykonywać niezbędne badania i być po prostu bardziej ostrożne. Przyczyn zagrożonej ciąży może być wiele. Niektóre z nich są związane z naszym organizmem. Często taka sytuacja dotyczy bardzo młodych przyszłych mam, czyli taki, które nie mają jeszcze szesnastu lat, oraz kobiet, które na macierzyństwo zdecydowały się po czterdziestym roku życia.

 

Wiąże się to z tym, że w pewnym czasie ciało kobiety nie jest idealnie dostosowane do tego aby podołać trudom ciąży. Czynnikami ryzyka są także wady w budowie organów rodnych, a także choroby takie jak cukrzyca, alkoholizm, stłuczenie wątroby czy nadciśnienie. W grupie ryzyka są także kobiety, które już wcześniej poroniły.

 

Kolejnymi przyczynami mogą być nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Może być to zaburzona gospodarka hormonalna, odklejenie się łożyska czy też plamienia. Zagrożeniem są także wady płodu. Poza tym poronieniu może również sprzyjać ciąża mnoga, która zdarza się, że prowadzi do komplikacji przy porodzie czy też do występowania wad płodów.

 

Bardzo niebezpieczna dla matki i w zasadzie nie dająca szans na przeżycie dziecku jest ciąża pozamaciczna. Jest bardzo długa lista wszelkich możliwych zagrożeń ciąży. Wśród nich są także różnego rodzaju wypadki, w których ciężarna jest narażona na działanie szkodliwych czynników. Pamiętajmy jednak, że taka diagnoza to nie wyrok.

 

W zasadzie większość dzieci, mimo tego iż ciąża była kwalifikowana jako zagrożona, rodzi się szczęśliwie w odpowiednim terminie i nie towarzyszą temu żadne powikłania. Może się zdarzyć, a z reguły często tak jest, że lekarz nakazuje nam leżenie w czasie ciąży. Musimy więc przeorganizować całe nasze dotychczasowe życie i poświęcić się wyłącznie dbałości o rosnącego w nas malucha.

 

To, że przez cały ten czas będziemy w domu nie oznacza, że możemy wykonywać jakieś prace. W gruncie rzeczy powinnyśmy robić jak najmniej z uwagi na to, że każdy nieodpowiedni ruch może skończyć się źle. Tutaj więc nasz partner powinien stanąć na wysokości zadania i przejąć większość domowych obowiązków. Jeśli mamy dzieci, to też ktoś nam powinien pomóc. Problem może być w szczególności, gdy są to maluch, które jeszcze lubią wdrapać się mamie na kolana, czy też od czasu do czasu być noszone. Choćby nam się serce krajało to z uwagi na to najmniejsze i najbardziej bezbronne nie możemy niestety nosić dwulatka, gdyż jest to zbyt duże obciążenie.

 

W takim przypadku musimy także zrezygnować nie tylko z pracy, ale i ze szkoły rodzenia czy też innych form aktywności dla kobiet ciężarnych. Jak najwięcej niezbędnych rzeczy musimy mieć przy łóżku, na wyciągnięcie ręki. Będzie to z pewnością bardzo długi i ciężki dla nas okres, dlatego też powinnyśmy sobie znaleźć jak najwięcej zajęć, które nie będą obciążały naszego organizmu, a jednak nie pozwolą się zakraść nudzie. Możemy więc nadrobić zaległości w czytaniu, obejrzeć filmy, na które zawsze miałyśmy ochotę. Ciekawym sposobem na nudę może być nauka robienia na drutach czy też szydełkowania. A może założymy specjalny ciążowy pamiętnik, który będzie dla nas pamiątką.Oczywiście taka sytuacja nie będzie trwała wieki. Zapytajmy lekarza czy dotyczy to całego okresu ciąży czy też tylko chwili dopóki sytuacja nie będzie stabilna. Pocieszające jest to, ze i tak w najgorszym wypadku będzie to czterdzieści tygodni.

 

 

Ciąża i Poród

Zachcianki w ciąży

Ogórki kiszone zagryzane czekoladą, nagła ochota na truskawki, lody i ser. A jakby tego było mało diametralna zmiana upodobań kulinarnych, ...

Czy możemy pracować w czasie ciąży

Ciąża wcale nie musi oznaczać natychmiastowego zwolnienia lekarskiego i dziewięciu miesięcy siedzenia w domu. Przy odpowiednim podejściu i zadbaniu o ...

Przez kobiecość do macierzyństwa - czyli kilka słów o opiece przed, w trakcie i po ciąży

Rola matki jest szczególna i wyjątkowa. Dla kobiety macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych życiowych wyzwań, ważny dla jej ciała ...

Wypadanie włosów, bóle, złe samopoczucie – sprawdź, jakie dolegliwości mogą odczuwać po porodzie świeżo upieczone mamy

Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki ...



.