Ciąża i Porod

ciążaWiele kobiet decyzję o pierwszej ciąży przesuwa w czasie. Wynika to poniekąd z naszego stylu życia, ale też i z faktu, że fizjologiczna gotowość do bycia matką nie zawsze idzie w parze z takim samym psychicznym nastawieniem. Mijają także czasy kiedy to ciąża po czterdziestym roku życia stanowiła efekt wpadki.

 

 

Dużo pań decyduje się na taki krok świadomie. Jest to czas, w którym mają sprecyzowane swoje plany, dobrze wiedzą czego chcą. Poza tym ich podejście do bycia rodzicem jest bardziej odpowiedzialne, nie ma także nic co mogłoby je rozpraszać, czy też skupiać myśli na niespełnionych ambicjach czy też karierze.

 

Medycyna wyszła im naprzeciw, dlatego też mogą one w spokoju przetrwać całą ciążę, a także i poród. Warto jednak przed podjęciem decyzji o późnym macierzyństwie przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego postanowienia. Dla dużego grona osób najistotniejszym powodem świadczącym o tym, że macierzyństwo po czterdziestce to zły pomysł jest to, że dziecko będzie miało dużo starszych rodziców aniżeli jego rówieśnicy. Może i coś w tym jest. Jednak nie zapominajmy o tym, że w dzisiejszych czasach osoby po czterdziestce dbają o siebie, uprawiają sporty, są bardzo aktywni.

 

Dla wielu osób w tym wieku tak naprawdę zaczyna się życie, a dziecko dodatkowo sprawia, że młodnieją. Poza tym panie po czterdziestym roku życia mają dużo większe szanse na urodzenie bliźniaków. Naukowcy dowodzą też, że dzieci z późnych ciąż są bystrzejsze i inteligentniejsze od rówieśników posiadających młodych rodziców. Wynika to ze szczególnej dbałości jaką czterdziestoletnie mamy otaczają malucha już w ciąży. Poza tym taki malec będzie często przebywał w towarzystwie dużo starszych od siebie osób, na przykład rodzeństwa, w związku z czym będzie się od nich uczył.

 

Późne macierzyństwo to także ryzyko komplikacji jakie mogą nastąpić w czasie ciąży czy też porodu, dlatego też bardzo ważna jest tu opieka lekarska. Niestety im dłużej zwlekamy z ciążą tym większe jest ryzyko, że zakończy się ona poronieniem. W przypadku kobiet po czterdziestym roku życia dotyczy to co trzeciej ciąży. Wynika to głównie ze zmian jakie z wiekiem zachodzą w naszym organizmie, między innymi śluzówka macicy traci grubość, często także przyczyną mogą być wady jajników. Poza tym zwiększa się także ryzyko odklejenia łożyska lub tez wystąpienia tak zwanego łożyska przodującego. Często także maluchy po urodzeniu osiągają bardzo niską wagę, która nawet nie przekracza 2,5 kilograma.

 

Wiele ciąż po czterdziestce jest wynikiem metody in vitro, ale nie wszystkie. Panie w tym wieku nie tylko wyglądają młodo, ale i w znakomitej większości tak tez się czują i zajście w ciążę zachodzi w sposób naturalny. Jeżeli jednak kobiety takie borykają się z niepłodnością, to muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ich szanse na posiadanie dziecka sięga dwóch góra trzech procent, a bardzo często jest niemożliwe skuteczne wyleczenie bezpłodności. Z pewnością jednak przyszłe mamy będą objęte dużo bardziej rygorystycznymi obserwacjami pod kątem pracy nerek czy też ryzyka cukrzycy. Zalecenia lekarza również będą restrykcyjne bardziej aniżeli w przypadku młodszych koleżanek.

 

 

Ciąża i Poród

Ciąża tydzień po tygodniu – 8 tydzień

8 tydzień ciąży to środkowy okres I trymestru. Pomimo tego, że do rozwiązania pozostało jeszcze dużo czasu, dziecko ma już ...

Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?

„Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ...

Jak leczyć depresję poporodową

Depresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ...

Jak zmniejszyć ból porodowy

Ból porodowy to jedna z głównych obaw kobiet, które będą miały dziecko. Jeśli to pierwsza ciąża, nie mamy pojęcia, czego ....