Ciąża to taki czas w życiu każdej kobiety kiedy wszystko się diametralnie zmienia, zarówno jej ciało jak i psychika. Wariuje także cała gospodarka hormonalna. Wszystko to sprawia, że zaczyna ona sobie zdawać sprawę, iż wraz z nadejściem tego malutkiego człowieka, którego nosi w sobie cały jej świat przewróci się do góry nogami i już nie będzie tak jak było do tej pory. To wszystko sprawia, że jej emocje są zachwiane, co nie jedną osobę może zaskoczyć lub nawet lekko wystraszyć.
Z pewnością i sama zainteresowana nie jest do końca pewna co się z nią dzieje. Nasza tarczyca wydziela wiele hormonów, które wpływają na nastrój. W czasie ciąży ich stężenie osiąga maksimum, stąd też huśtawki nastrojów.
I tak na przykład za poczucie szczęścia odpowiada endorfina, adrenalina jest sprawczynią zdenerwowania i stresu. Kortyzol, prolaktyna i estrogen pobudzają nas, dopingują, zaś progesteron wywołuje uczucie zmęczenia. Przez tą mnogość hormonów i przeciwstawne działanie raz jesteśmy radosne, wręcz euforyczne, a za chwilę odczuwamy zdenerwowanie czy też smutek.
Wydaje się, że filmowe przedstawienie huśtawki nastrojów kobiety ciężarnej staje się rzeczywistością. Każdego może też zbić z tropu osoba, która radośnie się śmieje a za chwilę płacze bez powodu. Nie jesteśmy jednak same z naszymi emocjami. Na początek spróbujmy porozmawiać o tym z naszym partnerem, przyjaciółką czy inna bliska nam osobą. Często jest nam w takich sytuacjach brak wsparcia, musimy się po prostu wygadać. Jeżeli to nie pomoże, wówczas zwróćmy się do naszego lekarza z takim problemem, opowiedzmy mu co się dzieje i jakie mamy w związku z tym obawy.
Mamy także możliwość skorzystania z pomocy specjalisty w postaci psychologa czy tez położnej. Istnieją również organizacje, które wspierają przyszłe mamy i u nich też możemy szukać pomocy. Nie jest to oczywiście sytuacja, w której od razu powinnyśmy iść na psychoterapię. Chodzi głównie o to aby ktoś nas wysłuchał i zrozumiał, może coś doradził.
Dodatkowymi czynnikami, które także wpływają na huśtawkę nastrojów u kobiety ciężarnej to zmęczenie, brak sił, osłabienie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż przez te dziewięć miesięcy jej organizm musi pracować za dwoje. Z tego też powodu mężczyźni powinni być cierpliwi i wyrozumiali. Zły humor ich partnerki nie jest tutaj spowodowany je złą wolą czy chęcią dokuczenia tylko wynikają ze stanu w jakim się ona teraz znajduje. Z pewnością też nie pomogą tu wymówki i obrażanie się. Jest to moment, w którym kobieta potrzebuje wsparcia od swoje mężczyzny.
Najsilniejsze zdenerwowanie i stres przypadają z reguły na pierwszy trymestr ciąży. Jest to spowodowane przede wszystkim lękiem o dziecko, jego prawidłowy rozwój, a także związane ze strachem przed przyszłością związaną z samym porodem i tym co będzie po nim, jak zmieni się nasze życie. Nic więc dziwnego, że w tym czasie kobiety nie mają także z reguły ochoty na seks. Emocje zaczynają pomału opadać w drugim trymestrze, co jest w dużej mierze związane z faktem, iż zaczynamy oswajać się z myślą o zostaniu mamą. Trzeci trymestr to poniekąd zmęczenie, ale też pojawia się ekscytacja i niecierpliwe oczekiwanie na poród.
Ciąża jest więc też sprawdzianem dla mężczyzny. Musi on wspierać swoją partnerkę, nauczyć się wyrozumiałości i cierpliwości. Powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest on w tym czasie bardzo potrzebny swojej kobiecie i w dużej mierze to też i od niego zależy jak ona zniesie wieczne zmiany nastroju.
Jak dbać o higienę i kondycję podczas poroduJakich zmian w organizmie może się spodziewać świeżo upieczona mama ? Pierwsze sześć tygodni to okres połogu, kiedy kobieta wraca ... |
To już? Jak rozpoznać początek porodu.Wiele kobiet w pierwszej ciąży obawia się, że nie rozpoznają początku porodu, nie dojadą na czas do szpitala, będą zmuszone ... |
Termin poroduGdy kobieta jest w ciąży, prawdopodobnie pytaniem, które najczęściej usłyszy od bliskich i znajomy będzie: “Na kiedy masz termin?” Z ... |
Jak leczyć depresję poporodowąDepresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ... |