Ciąża i Porod

zdrowieJeśli przynajmniej od roku staramy się zajść w ciążę i mimo wszystko wciąż nam nie wychodzi, to warto jest się udać do lekarza specjalisty. Pamiętajmy jednak o tym, że przyczyną może być też stres spowodowany nadmiernymi staraniami. Wielu lekarzy uważa więc, że nie wskazane jest aby przed wizytą specjalnie obserwować czy są jakieś objawy niepłodności i starać się tez unikać współżycia na żądanie.

 

 

Aczkolwiek jeśli wraz z partnerem uważamy, że faktycznie coś może być nie w porządku, skoro mimo tak długich starań upragniona ciąża się nie pojawia, wtedy faktycznie należy skonsultować się ze specjalistą w celu diagnostyki i leczenia ewentualnej bezpłodności. Na samym początku jednak dobrze jest sobie uświadomić, że niepłodność to nie jest tylko i wyłącznie sprawa kobiety, wręcz przeciwnie, dotyczy to w równym stopniu obu stron.

 

Dlatego też na spotkanie z lekarzem powinnyśmy udać się wraz z partnerem. Wykona on szereg badań w celu odnalezienia przyczyn niepłodności, często jednak już po pierwszy wywiadzie mniej więcej wie w jakim kierunku powinien szukać. Na początku lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne (tak zwane anatomiczne), czyli dokładnie takie samo jak przy każdej standardowej wizycie u ginekologa. Następnie zleci on dwukrotne wykonanie USG na pograniczu i na końcu miesiączki, ma to na celu upewnienie się, czy w macicy nie ma zmian, które mogłyby przeszkadzać w zajściu w ciążę.

 

Jeżeli podczas badania okaże się, że istnieją jakieś zmiany, wówczas zostanie wykonana tak zwana hydrosonografia, czyli rodzaj usg wykonywanego przy podaniu soli fizjologicznej, a w trakcie usunięcie zmiany. Lekarz zleci także laparoskopię, badanie bakteriologiczne oraz badanie drożności jajowodów. Ponadto zostaną także wykonane ocena śluzu, testy owulacyjne, a także badania hormonalne mające na celu sprawdzenie prawidłowość działania tarczycy, nadnerczy, działanie na linii przysadka – jajnik oraz obraz androgenny.

 

Specjalista zleci także odpowiednie badania naszemu partnerowi. Będzie on musiał wykonać badanie nasienia. Jest ono bardzo istotne. Często właśnie na tym etapie są wykrywane pewne nieprawidłowości powodujące bezpłodność. Jeżeli tak się zdarzy, wówczas nasz partner zostanie wysłany na wykonanie badania usg. Będzie też musiał zgłosić się do urologa aby przebadać prostatę, wykonać badanie bakteriologiczne oraz sprawdzić poziom hormonów.

 

Może jednak zdarzyć się tak, że wszystko zawiedzie i będziemy musieli zacząć myśleć o metodzie in vitro. W takim przypadku powinniśmy wykonać dodatkowo badania immunologiczne i genetyczne. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno same te badania jak i samo in vitro są bardzo drogie, więc musimy być przygotowani na duże wydatki z tym związane. Niestety bywa i tak, że medycyna jest bezsilna i nic nie można zrobić. Okazuje się, że wiele zależy także od naszej psychiki, dlatego, na przykład w klinikach zajmujących się in vitro pary mogą korzystać z pomocy psychologa. Bardzo często bowiem, to stres  jest przyczyną niepłodności. Wiele więc zależy od nas samych i naszego nastawienia.

 

Istnieją przypadki, gdy pary, które pogodziły się już z tym, że nie mogą mieć dzieci i zaadoptowały malucha, a potem okazywało się, że kobieta zaszła w ciążę w sposób zupełnie naturalny. Wynika to z tego, że przestali się denerwować całą tą sytuacją, zniknęła pewnego rodzaju blokada i natura jednak zadziałała.

 

 

Ciąża i Poród

Mama-joginka, czyli trening dla kobiet w ciąży

Joga to wschodnia sztuka i filozofia, która jest coraz popularniejsza w naszym świecie zachodnim. Choć zdobywa coraz więcej zwolenników ...

Jak dbać o higienę i kondycję podczas porodu

Jakich zmian w organizmie może się spodziewać świeżo upieczona mama ? Pierwsze sześć tygodni to okres połogu, kiedy kobieta wraca ...

Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama? Lista obowiązkowych badań w ciąży

Ciąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają ...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ....