Ciąża i Porod

usgKażda z nas będąc w ciąży odczuwa nie tylko zachwyt i radość z tego, że będzie mamą. Często także towarzyszy nam strach o to czy nasze maleństwo jest zdrowe, czy aby na pewno nie dzieje się z nim nic złego. Pewność w tym względzie możemy uzyskać dzięki badaniom prenatalnym.

 

 

Medycyna jest dziedziną, która nieustannie się rozwija i już od dobrych kilkunastu lat płód jest także traktowany jak pacjent, którego można nie tylko zdiagnozować, ale i w razie potrzeby leczyć i to jeszcze w łonie matki.Wiele kobiet obawia się, że badania prenatalne zaszkodzą dziecku. Pamiętajmy, że obecnie coraz częściej stosuje się metody alternatywne do tych inwazyjnych, które faktycznie były obarczone takim ryzykiem. Poza tym im wcześniej zostanie zdiagnozowana jakaś wada u dziecka tym szybciej lekarze będą mogli podjąć odpowiednie działania w celu zniwelowania jej.

 

Na początek zacznijmy od wyjaśnienia czy w ogóle te badania są. Tak więc badania prenatalne są badaniami jakim poddane jest dziecko będąc jeszcze w łonie matki. Jego celem jest wykluczenie bądź też stwierdzenie wad rozwojowych u płodu, dzięki czemu w razie potrzeby jest możliwe szybkie podjęcie leczenia. Wiele wad rozwojowych można leczyć w czasie ciąży, a także bezpośrednio po narodzinach. Odpowiednio szybka i precyzyjna diagnostyka jest także ważna po to, aby rodzice mogli się przygotować do opieki nad maleństwem, które będzie jej jeszcze bardziej potrzebowało. Pozwoli to także oswoić się im z myślą, że ich dziecko będzie wymagało określonego leczenia.

 

Są dwie grupy badań prenatalnych. Do pierwszej należą badania nieinwazyjne, które są całkowicie bezpieczna i nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Zaliczamy do nich przepływ przez zastawkę trójdzielną, test podwójny i potrójny, badanie przepływu w przewodzie żylnym, standardowe badanie USG, test PAPP-A, USG genetyczne, test zintegrowany i USG 4D. Na podstawie tych badań lekarz może także stwierdzić czy potrzebne jest wykonanie badań inwazyjnych.

 

Do drugiej grupy właśnie zaliczamy badania inwazyjne. Te z kolei mogą nieść ze sobą pewne komplikacje, jednak dotyczy to 0,5 % - 1% wszystkich ciąż. Ten rodzaj badań polega na tym, że w celu dokładnego zdiagnozowania zaburzeń u dziecka lekarz musi pobrać od matki materiał z komórkami płodu i poddać go bardzo dokładnej analizie. Tego typu badania przeprowadza się w ostateczności i tylko w sytuacji, gdy jest to uzasadnione. Należą do nich diagnostyka przedimplantacyjna, fetoskopia, amniopunkcja, kordocenteza, biopsja tkanek płodu i biopsja torfoblastu.

 

Dzięki badaniom prenatalnym można zdiagnozować ponad dwieście chorób, do których należą niektóre choroby metaboliczne, choroby związane z anomaliami chromosomowymi (jak, na przykład zespół Downa) czy też otwarte wady cewy nerwowej. Ponadto pamiętajmy też, że kobietom w ciąży zaleca się wręcz wykonywanie w ciągu tych dziewięciu miesięcy badań biochemicznych oraz USG, które nie szkodzą ani matce ani dziecku. Jest to bardzo ważne, gdyż na ich podstawie lekarz będzie mógł określić stan dziecka oraz w razie potrzeby zlecić badania inwazyjne.

 

Ważne jest to, że do badań prenatalnych ma prawo każda przyszła mama, nie jest to przywilej dla określonej grupy kobiet. Wielu lekarzy nadal nie proponuje tych badań, natomiast jeśli chcemy sprawdzić czy wszystko jest na pewno w porządku poprośmy o skierowanie. Niestety do bezpłatnych badań prenatalnych mają prawo kobiety, które ukończyły trzydzieści pięć lat oraz takie, u których istnieje ryzyko wystąpienia genetycznych wad u dziecka. Mimo to jednak wiele dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety nie należące do żadnej z tych dwóch grup, dlatego też warto jest wykonać i tak chociażby nieinwazyjne badania prenatalne, których koszt kreuje się w granicach 200 – 200 złotych, skoro to może pomóc naszemu maleństwu.

 

Ciąża i Poród

Termin porodu

Gdy kobieta jest w ciąży, prawdopodobnie pytaniem, które najczęściej usłyszy od bliskich i znajomy będzie: “Na kiedy masz termin?” Z ...

Pierwszy trymestr ciąży, czyli jak wyglądają pierwsze tygodnie przyszłej mamy

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej przyszłej mamy, który diametralnie różni się od okresu poza byciem w ciąży. Nie ...

Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?

„Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ...

Szkoła rodzenia

Ciąża to bardzo szczególny czas oczekiwania, ale i niepewności oraz strachu o to co będzie,jak będzie wyglądał poród, jak w ...



.