Ciąża i Porod

szkoła rodzeniaCiąża to bardzo szczególny czas oczekiwania, ale i niepewności oraz strachu o to co będzie,jak będzie wyglądał poród, jak w ogóle się do niego przygotować. Na te wszystkie pytania, jak i wiele innych odpowiedź znajdziemy w szkole rodzenia, o której warto pomyśleć i wybrać się do niej wraz z partnerem, który z pewnością również ma wiele pytań.

 

 

W dzisiejszych czasach wiele pań szuka odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące ciąży w internecie, a przy okazji jak już sobie poczytają są przerażone perspektywą jaka się przed nimi maluje. Z tego tez powodu lepiej sobie odpuścić „edukację” online i udać się do szkoły rodzenia, gdzie profesjonalista wszystko nam dokładnie objaśni, a przy okazji i uspokoi nasze skołatane już i tak nerwy. Otrzymamy od niego informacje nie tylko o samym porodzie, ale też o tym jak zajmować się maluszkiem, jak go karmić, przewijać, kąpać. To bardzo istotne kwestie, które przerażają nie tylko niejedną przyszłą mamę, ale i tatę. No bo jak trzymać takiego malutkiego człowiek, żeby nie zrobić mu krzywdy? I o ile takie sprawy na co dzień nas nie przerażają, to gdy same spodziewamy się dziecka spędza nam to sen z powiek.

 

Instruktorzy udzielą nam tez wielu cennych informacji o etapach ciąży, o tym jak się będzie zmieniało nasze ciało, co powinno zwrócić nasza szczególną uwagę i będzie świadczyło o tym, że coś złego może się dziać. Poza tym dowiemy się także jak zachować się w trakcie porodu, aby przebiegł on sprawnie.

 

Istotnym elementem zajęć w szkole rodzenia są ćwiczenia z oddychania, które możemy wykorzystać w trakcie porodu. Ponadto zostaniemy też poinstruowane o tym jakie ćwiczenia wykonywać po porodzie, aby wzmocnić mięśnie i wrócić do formy sprzed ciąży. Dodatkowo dzięki ćwiczeniom wykonywanym w szkole rodzenia zachowamy prawidłową postawę, wzmocnimy mięśnie brzucha a także zwiększymy swoją sprawność, na tyle na ile jest to możliwe w ciąży. To także pewnego rodzaju profilaktyka związana z ewentualnością pęknięcia krocza w czasie porodu, jak też nietrzymaniem moczu, które może się w przyszłości pojawić.

 

Szkoła rodzenia ma też tę zaletę, że mamy tu do czynienia z człowiekiem twarzą w twarz, któremu możemy zadać nurtujące nas pytania, a dzięki temu, ze będzie nas miał okazję trochę poznać potraktuje nas też indywidualnie. Na zajęciach takich podejmuję się tez bardzo trudne, jak na przykład depresja poporodowa. Będziemy miały szansę dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, ale też i o tym jak sobie z nią radzić.

 

Tego typu zajęcia są bardzo przydatne również panom, którzy będą mieli szansę dowiedzieć się wiele o opiece nad noworodkiem oraz kobietą zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie. Często tego typu kursy są organizowane w szpitalach, w których znajdują się oddziały położnicze. Niektóre szkoły mają nawet w swoim programie odwiedzenie sali porodowej, dzięki czemu będziemy miały szansę trochę poznać to miejsce i oswoić się z nim.To jaką szkołę rodzenia wybierzemy zależy od nas samych. Kierujmy się tutaj swoją wygodą, sprawdźmy jak daleko od naszego domu jest dana szkoła, jaki ma program, poczytajmy opinie o niej. Jeżeli na przykład takie kursy są organizowane w szpitalu, w którym będziemy rodziły, wówczas warto rozważyć taką opcję.

 

Co do samego czasu, kiedy powinnyśmy się wybrać na takie zajęcia to najlepiej aby był to drugi lub trzeci trymestr, aczkolwiek nigdzie też nie jest powiedziane, że wcześniej z takich zajęć nie można skorzystać. Tutaj chodzi głównie o to, że gdy brzuszek jest już większy, wtedy też jest pewnego rodzaju ułatwienie w ćwiczeniach z rozpoznawania skurczów czy też w oddychaniu. Dobrze też jest, gdy oboje rodzice będą uczęszczali na taki kurs, jednak jeśli któraś z nas uważa, że bardziej komfortowo będzie się czuła sama, wówczas istnieje możliwość skorzystania z zajęć tylko dla kobiet.

 

Ciąża i Poród

Wytyczne w walce z infekcją intymną

Środowisko pochwy charakteryzuje się specyficzną dla niej mikroflorą bakteryjną. U Polek składają się na nią głównie pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, ...

Jak leczyć depresję poporodową

Depresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ...

Ginekologia estetyczna – odzyskaj pewność siebie po porodzie!

Ciało kobiety po ciąży niewątpliwie się zmienia. Wszędzie słyszy się o wzroście wagi, skórze wiszącej na brzuchu i nieestetycznych ...

Jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży.

Ciąża to wspaniały okres oczekiwania, aż na świecie pojawi się nowy człowiek. Jest to jednak również ogromna zmiana w organizmie ....