Ciąża i Porod

W czasie ciąży wiele kobiet jest narażonych na wystąpienie u nich anemii, która jest spowodowana niedoborem żelaza i kwasu foliowego. Nie wolno jej ignorować, gdyż bywa ona groźna dla nas samych i dla dziecka. W związku z tym dobrze jest wykonywać w czasie ciąży badania morfologiczne, na podstawie których lekarz będzie mógł stwierdzić czy faktycznie cierpimy na anemię czy też nie.

 

 

Odpowiednia diagnostyka jest w tym przypadku niezwykle ważna, ponieważ niedokrwistość może mieć ogromny wpływ na przebieg ciąży oraz połogu, a także na stan dziecka i poród. Ciężka niedokrwistość może także prowadzić do śmierci kobiety. Dlatego też istotne jest podjęcie odpowiedniego leczenie, dzięki któremu będzie tez można zapobiec ewentualne ryzyko transfuzji krwi, a także i powikłań, które się z tym wiążą.

 

Oczywiście łagodna odmiana tej choroby nie wiąże się z tak dużym ryzykiem. Anemia nieleczona może mieć wpływ także na płód, na przykład na jego wzrost, może być także przyczyną wad rozwojowych, przedwczesnego porodu czy też poronienia. Ma ona także wpływ na poród, a konkretnie na nieprawidłowe czynności skurczowe macicy, zaś po porodzie na jej obkurczanie się. Często także może być potrzeba transfuzji.

 

U kobiet ciężarnych najczęściej występuje niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza, kwasu foliowego i witaminy B 12.  Jej przyczyną może być między innymi wzrost zapotrzebowania na żelazo, który pojawia się szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą to być także choroby układu pokarmowego, krwawienia czy też zaburzenia wchłaniania.

 

Ponadto anemia może się pojawić także u kobiety spodziewającej się, na przykład bliźniąt lub też gdy odstęp czasu pomiędzy jedną a drugą ciążą jet zbyt mały, a także wtedy, gdy ciężarna przyjmuje leki przeciwdrgawkowe. Objawami anemii są między innymi kołatanie serca, duszności, krótki oddech, tachykardia, zmęczenie, bladość skóry, bóle głowy, czy też spadek sprawności umysłowej i aktywności.

 

Dodatkowo jeżeli choroba ta jest nie leczona i trwa długo może dojść do pękania skóry w kącikach ust, wypadania i rozdwajania się włosów, dolegliwości żołądkowe, dysfagie lub też zwiększoną tendencję do podatności organizmu na różnego rodzaju infekcje. W przypadku kobiet ciężarnych bardzo istotna kwestią jest profilaktyka, dzięki której można zapobiec ich zachorowaniu na anemię. Ważna jest tutaj odpowiednio zbilansowana dieta, której składniki będą bogate w łatwo przyswajalne żelazo, czyli takie produkty jak  mleko, jaja, sery, tuńczyk czy chude czerwone mięso, a także fasola, jabłka, orzechy czy kapusta. W przypadku jednak produktów roślinnych trzeba mieć na uwadze to, że żelazo pochodzące z nich jest trudniej przyswajalne.

 

Ponadto, jeżeli u kobiety w ciąży stwierdzono niedokrwistość wówczas bezie ona miała podawane odpowiednie preparaty żelaza. Jeżeli chcemy mieć pewność, czy mamy anemię czy też nie, wówczas powinnyśmy zgłosić się do lekarza, który zleci badanie morfologiczne krwi obwodowej. W czasie ciąży powinnyśmy je wykonywać mniej więc co cztery tygodnie. Jest to badanie łatwo dostępne, więc z jego wykonaniem nie powinnyśmy mieć problemu. Dzięki niemu będziemy mogły w porę podjąć leczenie i zapobiec negatywnym skutkom tej choroby.

Ciąża i Poród

Jak zorganizować perfekcyjne baby shower?

Baby shower, a więc przyjęcie na cześć przyszłej mamy zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nie ma określonych zasad odnośnie ...

Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat ciąży?

Dzisiaj dostęp do informacji dotyczących ciąży jest bardzo łatwy – wystarczy tylko internet, aby od razu znaleźć odpowiedzi na n...

Jak zapobiegać anemii w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Anemia w ciąży to dość częsta przypadłość, która – jak wskazują statystyki – dotyka średnio 40% ciężarnych. Takiego stanu nie ...

Jak leczyć depresję poporodową

Depresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ...



.