Ciąża i Porod

ciąża dolegliwościCiąża to wspaniały okres oczekiwania, aż na świecie pojawi się nowy człowiek. Jest to jednak również ogromna zmiana w organizmie kobiety, która  objawia się w bardzo różnorodny sposób. Poniższy tekst zaprezentuje najbardziej powszechne dolegliwości w czasie ciąży i poda propozycje radzenia sobie z nimi.

 

 

Dla porządku zastosujmy kolejność chronologiczną występowania poszczególnych dolegliwości. Jeśli jednak pojawiają się one nie tylko w jednym trymestrze, zostanie to zaznaczone w tekście.

 

Podstawową dolegliwością kojarzoną z początkiem ciąży są mdłości. Często wywołuje je jakiś zapach, u niektórych kobiet występują one w o stałej porze dnia, u innych zaś zdarzają się w sposób przypadkowy w zależności od kontaktu z czynnikiem drażniącym.  Zwykle bywają jednym z pierwszych objawów ciąży i zasadniczo powinny ustąpić wraz z zakończeniem się pierwszego trymestru. Aby zminimalizować tę nieprzyjemną dolegliwość należy próbować coś przekąsić, unikać pokarmów i zapachów, które wywołują mdłości, korzystnie też będzie jeść częściej ale w mniejszych porcjach.

 

Kolejną dolegliwością początku ciąży jest uczucie zmęczenia i senności. Najlepszą receptą jest zaspokajanie tej potrzeby. Warto zadbać o krótki odpoczynek w ciągu dnia, a nocą o komfortowe warunki snu. Organizm przechodzi teraz naprawdę duże zmiany i należy mu się solidny odpoczynek.

 

Ze stanem ciąży łączy się także częste oddawanie moczu – w pierwszym trymestrze, oraz pod koniec ciąży. Wywołuje je ucisk macicy na pęcherz moczowy. Jeśli zbyt często oddajesz mocz w nosy, postaraj się ograniczyć przyjmowanie płynów wieczorem.

 

Gromadzenie się wody w organizmie powoduje puchnięcie kostek i palców u rąk. Dokucza szczególnie podczas upałów i wieczorem. Aby zmniejszyć tę dolegliwość, wypoczywaj jak najczęściej z nogami uniesionymi do góry. Jeśli jednak opuchlizna jest bolesna lub powoduje ograniczenie ruchów – koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

 

W całym okresie ciąży, możesz borykać się z problemem żylaków. Ich wystąpienie jest jednak najbardziej prawdopodobne w ostatnim trymestrze, jeśli dużo przytyłaś w ciąży, albo osoby w Twojej rodzinie cierpią na tę dolegliwość. Postaraj się, jeśli to możliwe nie stać zbyt długo. Odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi, wspartymi na poduszce, ćwicz stopy (wykonywanie okrężnych ruchów stopami poprawia krążenie nóg), nie zakładaj nogi na nogę, kiedy siedzisz wówczas zminimalizujesz ryzyko pojawienia się żylaków.

 

Jeśli pod koniec ciąży budzą Cię bolesne kurcze łydek, może to być spowodowane niedoborem wapnia. Postaraj się rozmasować stopę lub łydkę, przejdź kilka kroków, poinformuj o kurczach swojego lekarza, być może zaleci Ci dodatkowe stosowanie preparatów wapnia.

 

Pamiętaj, że w tym szczególnym stanie jesteś narażona na działanie hormonów ciążowych. Progesteron może spowodować zwolnienie pracy mięśni jelit, a w konsekwencji zaparcia. Aby tego uniknąć, zadbaj o odpowiednią dietę. Wybieraj produkty bogate w błonnik, dużo pij, ruszaj się.

 

Ostatnie tygodnie ciąży, to czas, kiedy kobietom szczególnie dokucza uczucie zgagi. Tutaj także winne są hormony ciążowe, rozluźniające zwieracz przełyku, co powoduje przedostawanie się do przełyku kwasu żołądkowego, który powoduje uczucie pieczenia. Powinnaś zrezygnować z ostrych przypraw, zjadać częściej mniejsze porcje pokarmu, nocą możesz podłożyć dodatkowe poduszki pod głowę, jeśli dolegliwości są uciążliwe, poradź się lekarza.

 

 

Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości są całkowicie normalne w ciąży, jednak, jeśli objawy są nasilone i utrudniają funkcjonowanie, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza.

 

 

Ciąża i Poród

BodyBoom Mama - nowa ujędrniająco-nawilżającą seria dla kobiet w ciąży i mam

Ciąża to hormonalna rewolucja dla kobiecego ciała! Do zmian dochodzi także w obrębie samej skóry – przemianom ulega zarówno jej wy...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ...

Jak sobie radzić w ciąży?

Rozdrażnienie, żylaki, obrzęki, uczucie ciężkości  – to tylko kilka objawów ciążowego dyskomfortu. Za większość z nich odpowiadają hormony – progesteron ...

Hormony w czasie ciąży

Hormony są podstawą funkcjonowania każdego zdrowego organizmu. Mianem tym określa się związki chemiczne, które wytwarzane są w przysadce mózgowej. Bez ...



.