Ciąża i Porod

fitnessNikogo chyba nie trzeba w dzisiejszych czasach przekonywać, że dbałość o prawidłowy rozwój fizyczny jest bardzo istotna. Regularne ćwiczenie pozwalają nam czuć się zdrowo i dostarczają codzienną dawkę endorfin – hormonów szczęścia. Na szczęści popularne jest także dbanie o kondycję fizyczną w ciąży.

 

 

Wiadomo wprawdzie, że ten szczególny okres w życiu kobiety uniemożliwia wyczynowe uprawianie sportu, jednak całkowite zaniechanie ruchu również nie jest dobrym rozwiązaniem. Utrzymywanie formy pozwoli łatwiej przejść poród, który jest przecież ogromnym wysiłkiem fizycznym. Dlaczego zatem podchodzić do niego bez treningu?

 

Oczywiście, jeśli nie trenowałaś przed ciążą, możesz teraz zacząć. Jednak zwracaj uwagę na to, by ćwiczenia były odpowiednio stopniowane i skoro dotąd się nie przemęczałaś, teraz również zbytnio się nie forsuj. Wybierając dla siebie zestaw ćwiczeń, zadbaj szczególnie o kręgosłup, który w okresie ciąży jest narażony na większe przeciążenia. Zawsze (nie tylko podczas treningu) pamięta o prawidłowej postawie ciała. Zamiast się pochylać, przykucaj gdy tylko to możliwe, podnosząc się z pozycji leżące, zaczynaj od położenia się na boku – w ten sposób odciążysz nieco kręgosłup.

 

Jeśli od początku ciąży będziesz ćwiczyła mięśnie dna miednicy, z pewnością pomoże to w przyszłym porodzie. Ćwiczenie polega na zaciskaniu pochwy, tak jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu. Możesz wykonywać je  podczas oglądania telewizji, przygotowywania posiłku, jazdy autobusem. Właściwie nie ma ograniczeń – ćwicz więc tak często, jak często sobie o tym przypomnisz.

 

Kolejnym niewymagającym zbyt dużej kondycji ćwiczeniem jest kucanie – uelastycznia ono stawy biodrowe, wzmacnia i chroni kręgosłup. Początkowo być może będziesz potrzebowała podpórki – ćwiczenie możesz wykonywać przy krześle. Kręgosłup utrzymuj wyprostowany, stopy oprzyj płasko na podłodze, łokciami naciskaj uda, aby kolana były maksymalnie rozsunięte. Pamiętaj także, by nie podnosić się zbyt gwałtownie, aby nie dostać zawrotów głowy.

 

Ogromnie istotne są ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe w ciąży. Poród wymaga umiejętności właściwego oddychania i rozluźniania mięśni. Regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych pomoże lepiej odprężać się w przerwach między skurczami, a także w codziennych chwilach napięcia pozwoli na odprężenie. W zależności od techniki relaksacji, którą wybierzesz, będziesz mogła wykonywać różne ćwiczenia.  Możesz na zmianę napinać i rozluźniać poszczególne partie mięśni, poprosić partnera o pomoc w relaksacji. Zadbaj o odpowiedni nastrój, przytłumione światło, czy świece, mogą na początku pomóc w osiąganiu stanu  odprężenia. Zawsze jednak podczas relaksacji musisz kontrolować oddech – ta cecha wspólna sprawia, że ta grupa ćwiczeń jest szczególnie przydatna w okresie poprzedzającym poród.

 

Doskonałym ćwiczeniem w ciąży jest pływanie. Woda świetnie podtrzymuje ciało i pozwala się odprężyć. Możesz zatem korzystać z takiej formy ruchu. Codziennie też spaceruj, pomoże Ci to utrzymać kondycję i dotleni organizm.

 

Jakiego typu aktywności należy unikać w ciąży? Na pewno powinnaś zrezygnować ze sportów, które mogą powodować urazy brzucha. Sporty, które są skrajnie wyczerpujące również należy odstawić na jakiś czas. Ciąża nie powinna być czasem sportowego szaleństwa, jednak całkowite zaniechanie ruchu również może być niekorzystne. Najlepiej wybrać złoty środek, adekwatny do stopnia kondycji i indywidualnych przyzwyczajeń ruchowych.

 

Ciąża i Poród

Niebezpieczne palenie w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, że wszystko co je i pije, to co robi, czego słucha, wszystkie jej emocje ...

Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?

„Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ...

Wypadanie włosów, bóle, złe samopoczucie – sprawdź, jakie dolegliwości mogą odczuwać po porodzie świeżo upieczone mamy

Stało się: po 9 miesiącach ciąży wreszcie zostałaś mamą. To spore wyzwanie, nie tylko z uwagi na konieczność całodobowej opieki ...

Hormony w czasie ciąży

Hormony są podstawą funkcjonowania każdego zdrowego organizmu. Mianem tym określa się związki chemiczne, które wytwarzane są w przysadce mózgowej. Bez ....