Ciąża i Porod

poródBól porodowy to jedna z głównych obaw kobiet, które będą miały dziecko. Jeśli to pierwsza ciąża, nie mamy pojęcia, czego się spodziewać i w jaki sposób można będzie kontrolować. Dlatego bardzo wskazane jest pójście do szkoły rodzenia. W tym miejscu położne nauczą Cię, jak kierować oddechem, powiedzą, jakie są dostępne w wybranym przez Ciebie szpitalu przedmioty mające zminimalizować ból porodowy.

 

 

Opowiedzą także o jego znaczeniu – ból informuje o częstotliwości i natężeniu skurczów, a więc postępie porodu. Jeśli więc jesteś w stanie go wytrzymać, stosuj techniki zmniejszające ból, by urodzić sprawnie i bezpiecznie.

 

W pierwszej fazie porodu masz czas, aby wypróbować rozmaite pozycje, a także przyzwyczaić się do rodzaju bólu, z jakim będziesz miała do czynienia. Podczas skurczów w początkowej fazie możesz opierać się o łóżko, partnera, ścianę. W razie potrzeby możesz uklęknąć. W przerwach między skurczami kontroluj swój oddech, nabieraj sił do kolejnych skurczów. Skup się na myśleniu o oddechu, wtedy łatwiej zniesiesz ból nadchodzącego skurczu.

 

Dla większości osób doskonałą pomocą podczas porodu jest woda. Większość porodu można spędzić pod prysznicem, opłukując wodą brzuch i plecy. Pomaga to w dużym stopniu zminimalizować ból i przyspiesza poród. Jeśli zdecydowałaś się na poród w wodzie, sprawdź, czy szpital, który wybrałaś oferuje taką możliwość. Jeśli jednak zdecydowałaś się rodzić klasycznie, pamiętaj o dobroczynnym wpływie wody. Rodząc z partnerem, możesz poprosić go o towarzyszenie Ci i skierowanie strumienia wody we wskazane mu miejsca. Tak będzie dużo wygodniej, a Ty w tym samym czasie będziesz mogła ćwiczyć na piłce czy opierając się o ścianę układać się w możliwie najbardziej wygodnej dla Ciebie pozycji.

 

W przerwach między skurczami, poruszaj się, spaceruj, pamiętaj zawsze o oddechu. Podczas skurczu wybierz najbardziej wygodną pozycję. Możesz Klęknąć z rozstawionymi nogami trzymając plecy prosto, przyjąć pozycję na czworakach lub jakąkolwiek inną, która przynosi ulgę. Zapomnij, że wokół są inni ludzie – postępuj tak, aby łatwiej było Ci znieść czekające Cię zadanie. Jeśli dana pozycja jest dla Ciebie wygodna, wykorzystaj to, jeśli masz ochotę czegoś spróbować, śmiało. Wszyscy wokół są obecni po to, aby Ci pomóc.

 

Możesz poprosić partnera, aby w przerwach między skurczami masował okolice krzyża mocnymi, kolistymi ruchami. Dbaj o właściwe wykorzystanie przerw pomiędzy skurczami. Zajmij się odpoczynkiem, ureguluj oddech. Nie wybiegaj myślami w przyszłość. Koncentruj się na tym co jest tu i teraz. W tej chwili masz do wykonania ważne zadanie, zajmij się nim najlepiej jak potrafisz.

 

Gdy szyjka macicy osiągnie odpowiednie rozwarcie i odczujesz skurcze parte, możesz pomóc dziecku przyjść na świat. W tej fazie porodu również koncentruj się na oddechu między skurczami, aby nabrać jak najwięcej siły do porodu. Teraz również możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Ci pozycję. Możesz oczywiście rodzić na leżąco, lub półsiedząc, jeśli jednak chcesz, poproś położną, by pomogła Ci przyjąć pozycję kuczną, lub klęczącą – miednica jest wówczas rozwarta, a siła grawitacji wspomaga Twoje wysiłki. Możesz także rodzić w pozycji siedzącej, jeśli tak jest Ci najwygodniej.

 

Pamiętaj, że personel medyczny i Twój partner chcą Ci pomóc. Nie wahaj się więc prosić o pomoc, i korzystaj z uwag położnych. Jeśli odczuwasz potrzebę zmienienia pozycji, poinformuj o tym, wspólnie z położnymi odnajdziesz optymalną dla siebie pozycję, w której przyjdzie na świat Twoje dziecko.

 

 

Ciąża i Poród

Jak leczyć depresję poporodową

Depresja poporodowa może dotyczyć każdej z nas i jeśli którąś kobietę to spotka to nie powinna się tego wstydzić, ani ...

Jak zapobiegać anemii w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Anemia w ciąży to dość częsta przypadłość, która – jak wskazują statystyki – dotyka średnio 40% ciężarnych. Takiego stanu nie ...

Szkoła rodzenia

Ciąża to bardzo szczególny czas oczekiwania, ale i niepewności oraz strachu o to co będzie,jak będzie wyglądał poród, jak w ...

Starania o dziecko – pragnienie ciąży i walka z niepłodnością

W życiu większości kobiet przychodzi czas kiedy zaczynają myśleć o ciąży, macierzyństwie, wychowywaniu dzieci. Są wyobrażenia jak to będzie, jak ....