Ciąża i Porod

ciążaJakich zmian w organizmie może się spodziewać świeżo upieczona mama ? Pierwsze sześć tygodni to okres połogu, kiedy kobieta wraca do formy po urodzeniu dziecka. W tym czasie często dokuczają jej obrzęki - mogą się pojawić nawet wtedy, gdy nie cierpiała na nie podczas ciąży, i utrzymywać się przez 2-3 tygodnie. Zdarza się, że po porodzie siłami natury młoda mama nie utrzymuje moczu, nawet podczas wykonywania prostych ruchów, takich jak wstawanie z łóżka. Aby pomóc sobie w tej sytuacji, warto ćwiczyć mięśnie Kegla - nie tylko zresztą po porodzie, ale i wcześniej, w czasie ciąży. W połogu mogą się też pojawić większe niż zwykle krwawienia z powodu oczyszczania się macicy i rany po łożysku.



Najważniejsze jest to, żeby często myć krocze, zwłaszcza gdy podczas porodu było nacinane. Należy to robić przy każdej zmianie wkładki higienicznej, nawet jeśli nie korzysta się przy tym z toalety. Najlepiej myć się czystą wodą, jeżeli jednak chce się używać środków do higieny intymnej, to trzeba wybierać bardzo łagodne. W tym czasie poleca się nosić bieliznę przewiewną, siateczkową, w żadnym wypadku flizelinową, bo nie przepuszcza powietrza.

Jeżeli chodzi o higienę piersi, to wystarczy, że myje się je podczas korzystania z prysznica bądź kąpieli, nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać ich do karmienia dziecka. Jeżeli brodawki są tkliwe lub podrażnione, należy smarować je pokarmem lub lanoliną. Zdarza się, że użyta zostaje syntetyczna lanolina - informacja, że to tego typu produkt, znajduje się w dołączonej ulotce. Nie ma to wpływu na bezpieczeństwo dziecka, ale niekiedy zmienia smak pokarmu. Łatwo zauważyć to po zachowaniu malucha. W takim przypadku lanolinę trzeba po prostu wytrzeć wacikiem lub płatkiem kosmetycznym zmoczonym w czystej wodzie.

Noworodek uczy się zapachu matki, dlatego najlepiej jest używać kosmetyków nieperfumowanych lub łagodnie perfumowanych. Każdy inny zapach będzie wprowadzał dysonans w odczucia dziecka. Wiele kobiet w połogu bardziej się poci, dlatego trzeba pamiętać, by często zmieniać bieliznę i się myć. Oczywiście, w nowej sytuacji mamy myślą przede wszystkim o małej istocie, ale ważne, żeby one same też były zadbane.

W pierwszych dniach po porodzie młoda mam powinna stosować ćwiczenia statyczne, czyli podczas leżenia w łóżku uruchamiać stawy - zwłaszcza nadgarstkowe i skokowe - czy też robić "rowerek". Bardzo ważne jest też, by oszczędzała kręgosłup. Odcinek lędźwiowy, nadwyrężony w czasie ciąży, jest eksploatowany także po porodzie, podczas noszenia czy przewijania dziecka., dlatego warto zafundować sobie w tym miejscu cykl masaży. treningi sportowe czy fitness przed upływem 6 tygodni do porodu są absolutni nie wskazane. Także po połogu młoda mama powinna wybierać ćwiczenia mniej intensywne, np. zamiast biegania - spacer, dynamicznego aerobiku - pilates. To ważne również dla zdrowia i wyglądu piersi, które podczas karmienia mogą być cięższe niż zwykle.

Kiedy można spodziewać się powrotu do lepszej kondycji fizycznej ? Wszystko wymaga czasu. Podczas połogu organizm przystosowuje się do nowej rzeczywistości, także hormonalnie. Jeżeli kobieta karmi piersią, to nie musi stosować diety, wystarczy, że wybiera zdrowe produkty i je z umiarem, bo karmienie piersią sprzyja spalaniu większej liczby kalorii. Nie znaczy to jednak, że wolno sobie folgować. Najlepiej zachowywać się tak jak w ciąży - jeść nie za swoje, ale dla dwojga. Warto wybierać wartościowe pokarmy i zdrowe zamienniki ulubionych smakołyków. Jeśli kobieta ma ochotę na słodycze, to oczywiście w niewielkich ilościach może sobie na nie pozwolić, ale lepiej będzie, gdy sięgnie po rodzynki czy suszone morele. Powinna jednak unikać orzechów, które są sinym alergenem. Zdecydowanie poleca się owoce: surowe, gotowane, suszone, pieczone, grillowane. Podobnie po warzywa można sięgać niemal bez ograniczeń.

 

Ciąża i Poród

Jak zmniejszyć ból porodowy

Ból porodowy to jedna z głównych obaw kobiet, które będą miały dziecko. Jeśli to pierwsza ciąża, nie mamy pojęcia, czego ...

Ciąża tydzień po tygodniu – 8 tydzień

8 tydzień ciąży to środkowy okres I trymestru. Pomimo tego, że do rozwiązania pozostało jeszcze dużo czasu, dziecko ma już ...

Niebezpieczne palenie w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, że wszystko co je i pije, to co robi, czego słucha, wszystkie jej emocje ...

Jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama? Lista obowiązkowych badań w ciąży

Ciąża to szczególny czas. W trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, które mają ...



.