Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest współżycie w ciąży, czy też ze względu na bezpieczeństwo dziecka, powinno się go raczej unikać. Z pewnością ciąża ze wszystkimi zmianami jakie przynosi, nie oszczędzi i tego pola. Nie ma jednak obaw – współżycie w ciąży może być satysfakcjonujące dla obojga partnerów, jeśli tylko dojrzale do tego podejdą, akceptując zmiany jakie zachodzą w organizmie i psychice kobiety, ale także obawy jej partnera.
Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych – o których lekarz z pewnością poinformuje przyszłą mamę, można współżyć w czasie ciąży. W drugim trymestrze zwykle kobiety odczuwają większą ochotę na seks, ponieważ ich organizm przystosował się już do zmian jakie niesie ze sobą ciąża, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, by utrudniał zbliżenie. Z reguły mija wówczas także okres, gdy kobieta odczuwała ciągłe zmęczenie i senność.
To doskonały czas, by okazać sobie wzajemną miłość i przywiązanie. Zwłaszcza, że po porodzie będziecie zbyt zaabsorbowani maleństwem, by skupić się na sobie. Przyszli rodzice często obawiają się, że podczas stosunku mogą wyrządzić krzywdę dziecku. Nie jest to możliwe ze względu na ochronę w postaci macicy, błon płodowych i płynu owodniowego. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju. Być może konieczne będzie zmienienie dotychczasowych przyzwyczajeń i wypróbowanie pozycji, w których penetracja nie jest zbyt głęboka, aby uchronić szyjkę macicy przed otarciami. Jednak wspólne odkrywanie nowych obszarów z pewnością zbliży Was do siebie i pomoże jeszcze radośniej przeżywać czas oczekiwania na pojawienie się na świecie dziecka.
Eksperymentujcie, uczcie się siebie na nowo. Wraz z upływem czasu będziecie pewnie musieli wybierać pozycje które będą wygodne dla was obojga. W ciągu dnia budujcie między sobą szczególne porozumienie, dbajcie o swój związek. Prawdopodobnie zaraz po pojawieniu się dziecka na świecie, będziecie musieli przeorganizować dotychczasowe życie i możecie nie mieć wówczas dla siebie tyle czasu, ile mieliście do tej pory.
Doceniajcie jednak każdą chwilę, jaką uda wam się dla siebie wygospodarować. Pamiętajcie, że stając się rodzicami, nie przestajecie być partnerami. Wręcz przeciwnie, odtąd wspólnie będziecie odpowiedzialni za tę maleńką istotę. Wprawdzie część kobiet czuje się w ciąży nieatrakcyjna i nie ma ochoty na seks, jednak istnieje spora grupa kobiet, które w tym okresie odczuwają szczególną potrzebę zbliżeń. Znika problem antykoncepcji, a działanie hormonów sprawia, że doznania kobiet są bardziej intensywne niż przed ciążą, łatwiej im się zrelaksować i cieszyć partnerem.
Jeśli Twój partner nie inicjuje zbliżeń, porozmawiaj z nim o tym. Być może robi to w obawie o bezpieczeństwo dziecka, bądź myśli, że Ty nie masz na nie ochoty. Szczera rozmowa jest podstawą funkcjonowania związku. Powiedz mu o swoich potrzebach, stwórzcie wieczorem romantyczny nastrój, wykorzystujcie ostatnie chwile, kiedy jesteście sami i możecie cieszyć się sobą nawzajem. Jeśli nie zdecydujecie się na współżycie w ciąży, bo obawy o dobro dziecka nie pozwalają wam na to, nie zaniedbujcie innych form okazywania sobie czułości. Przytulajcie się, rozmawiajcie o przyszłości, snujcie marzenia. Radosne oczekiwanie na potomka niech będzie przyjemnym przypomnieniem, że przecież ciąża jest owocem waszej miłości, wzajemnej troski o siebie i zaufania. Cementuje związek, nawet, jeśli tymczasowo nie będziecie współżyć, jest dowodem tego, że się kochacie i pragniecie dzielić zarówno te dobre, jak i trudne chwile.
Pierwszy trymestr ciąży, czyli jak wyglądają pierwsze tygodnie przyszłej mamy![]() Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej przyszłej mamy, który diametralnie różni się od okresu poza byciem w ciąży. Nie ... |
Kobieta aktywna w ciąży – jak bezpiecznie ćwiczyć?![]() „Dużo odpoczywaj, nie przemęczaj się” – która kobieta w ciąży tego nie słyszała? A przecież ruch ma pozytywny wpływ na ... |
Kiedy należy wykonać badania prenatalne![]() Każda z nas będąc w ciąży odczuwa nie tylko zachwyt i radość z tego, że będzie mamą. Często także towarzyszy ... |
To już? Jak rozpoznać początek porodu.![]() Wiele kobiet w pierwszej ciąży obawia się, że nie rozpoznają początku porodu, nie dojadą na czas do szpitala, będą zmuszone ... |