Ciąża i Porod

ciążaW okresie ciąży należy szczególnie dbać o zdrowie. Między innymi dlatego, że zażywanie jakichkolwiek leków nie pozostaje bez wpływu na rozwijające się pod sercem kobiety nowe życie. Ponadto, po przejściu niektórych chorób w ciąży mogą powstać powikłania groźne dla zdrowia lub życia dziecka. Pewne choroby w ciąży stanowią duże zagrożenie, gdyby były zaś przechodzone w jakimkolwiek innym okresie, zapewne nie spowodowałyby większych problemów.

 

 

Jeśli organizm kobiety nie potrafi zaadaptować się do zmian, jakie niesie z sobą ciąża, może pojawić się tak zwane zatrucie ciążowe. Jest to stan charakteryzujący się obrzękami, białkomoczem i nadciśnieniem tętniczym krwi. Jeśli pojawia się na początku ciąży, towarzyszy mu wzmożony ślinotok i wymioty. Ciężką postacią zatrucia jest stan przedrzucawkowy. Należy zwalczać objawy zatrucia, ponieważ mogą one prowadzić do rzucawki – schorzenia zagrażającego życiu ciężarnej, objawiającego się utratą przytomności, drgawkami, skurczami mięśni oddechowych powodujących duszenie się, które może powodować niedotlenienie płodu i związane z tym powikłania w późniejszym życiu dziecka.

 

Kolejnym problemem w ciąży jest konflikt serologiczny. Obecnie problem ten nie stanowi już zagrożenia dla ciąży, jednak kobiety z ujemnym czynnikiem Rh powinny wykonywać regularne badania mające stwierdzić wystąpienie konfliktu. Narażone na konflikty serologiczny są kobiety o grupie krwi z ujemnym Rh, których dzieci dziedziczą po ojcu czynnik Rh dodatni. Jeśli w ciąży dojdzie do przedostania się krwi płodu do krwiobiegu matki, jej organizm może zacząć produkować przeciwciała zwalczające krwinki, które uznał za wrogie. Jeśli te przeciwciała dostaną się do krwiobiegu dziecka, mogą uszkodzić jego krew, powodując anemię i obrzęki.

 

Zwykle w pierwszej ciąży organizm matki nie zdąży jeszcze wyprodukować zagrażającej dziecku ilości przeciwciał. Jednak kumulują się one i w kolejnych ciążach mogą być realnym zagrożeniem. Współcześnie, aby zminimalizować możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego, po porodzie podaje się matce immunoglobinę anty-D, która ma za zadanie zneutralizowanie komórek krwi dziecka, zanim organizm matki uzna je za zagrażające i zacznie produkować przeciwciała.

 

Poważny wpływ na rozwój płodu mogą mieć choroby zakaźne przebyte w ciąży, ponieważ mogą być przeniesione do dziecka przez łożysko. Choroby takie jak toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, czy WZW typu B, mogą stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla płodu. Komplikacje, jakie powodują przebyte w ciąży mogą w późniejszym okresie życia dziecka objawiać się trudnościami w nauce, problemami z koncentracją, zaburzeniami uwagi czy nawet upośledzeniem umysłowym.

 

Dlatego planując ciążę, warto zbadać poziom przeciwciał różyczki i toksoplazmozy, zaszczepić się naprzeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponadto w okresie ciąży należy szczególnie dbać o higienę, dokładnie myć surowe warzywa i owoce, unikać kontaktu z kotem, unikać kontaktu z osobami chorymi na choroby zakaźne.

 

Przestrzegając tych zasad znacznie łatwiej uchronić się przed chorobą, która może spowodować bardzo nieprzyjemne komplikacje. Dbałość o zdrowie w ciąży jest szczególnie ważna ze względu na fakt, że przebycie chorób, które w normalnych warunkach nie byłoby niczym ryzykownym i nie wiązałoby się z większymi dolegliwościami, w ciąży może okazać się bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla rozwijającego się w organizmie matki dziecka. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny i unikać miejsc, gdzie przebywają osoby chore.

 

 

Ciąża i Poród

Zachcianki w ciąży

Ogórki kiszone zagryzane czekoladą, nagła ochota na truskawki, lody i ser. A jakby tego było mało diametralna zmiana upodobań kulinarnych, ...

Mama-joginka, czyli trening dla kobiet w ciąży

Joga to wschodnia sztuka i filozofia, która jest coraz popularniejsza w naszym świecie zachodnim. Choć zdobywa coraz więcej zwolenników ...

Termin porodu

Gdy kobieta jest w ciąży, prawdopodobnie pytaniem, które najczęściej usłyszy od bliskich i znajomy będzie: “Na kiedy masz termin?” Z ...

Współżycie w czasie ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest współżycie w ciąży, czy też ze względu na bezpieczeństwo dziecka, powinno się go ....