Ciąża i Porod

Czas płynie nieubłaganie i ciąża powoli, acz konsekwentnie zmierza w kierunku rozwiązania. Brzuch zaczyna już krępować Twoje ruchy, masz problemy wstawaniem i siadaniem i naprawdę nie możesz już doczekać się swojego maleństwa. Czas przygotować się do wizyty w szpitalu, tak aby uniknąć nerwowego poszukiwania skarpetek do pary, kiedy akcja porodowa się już zacznie.

 

 

Przede wszystkim zgromadź w jednym miejscu kartę przebiegu ciąży, wszystkie wyniki badań, jakie wykonałaś w ciąży, dowód osobisty i dokumenty potwierdzające ubezpieczenie (te ostatnie nie są konieczne).

 

Proponuję, abyś spakowała dwie oddzielne torby – jedną z rzeczami potrzebnymi do porodu, drugą z wszystkim, czego będziesz potrzebowała podczas pobytu w szpitalu. Przygotuj także rzeczy, w które Ty i dziecko ubierzecie się w dniu wypisu ze szpitala. Przede wszystkim, jak na kobietę przystało, zadbaj o odpowiedni strój. Koszula do porodu powinna być luźna, raczej nie nowa, ponieważ może się zniszczyć.  Spakuj też drugą, rozpinaną z przodu, przebierzesz się w nią  po porodzie, dzięki rozpinanym guzikom wygodnie będzie przystawiać maleństwo do piersi. Zabierz także kilka butelek wody z dozownikiem, talk, który ułatwi masaż pleców, ciemny ręcznik, mydło lub żel pod prysznic. Wygodnie będzie mieć klapki pod prysznic. Spakuj także wazelinę do ust. Twój partner powinien również zadbać o jedzenie i coś do picia dla siebie, żeby w trakcie porodu nie zabrakło mu sił by wspierać Cię w Twoich wysiłkach. Raczej nie musisz zabierać podpasek do szpitala – obecnie większość szpitali proponuje położnicom ligninę, aby krocze szybciej się goiło. Powinnaś mieć też ze sobą kilka par majtek poporodowych.

 

Po porodzie będziesz potrzebowała jeszcze kilku rzeczy, mogą one zostać dowiezione przez partnera, ale warto spakować je wcześniej. Szczoteczka do zębów, pasta, szczotka do włosów, szampon, dezodorant, ręcznik, chusteczki higieniczne i suszarka z pewnością się przydadzą. Warto mieć dwie lub trzy koszule nocne i szlafrok. Najwygodniej będzie, jeśli koszule będą rozpinane z przodu. Spakuj dwa lub trzy biustonosze do karmienia, wkładki laktacyjne, pantofle. Oczywiście, jeśli o czymś zapomnisz, partner z pewnością to dowiezie, jednak będziesz spokojniejsza przed porodem wiedząc, że jesteś dobrze przygotowana.

 

Zadzwoń też wcześniej do szpitala i dowiedz się, co powinnaś zabrać dla dziecka. Niektóre placówki wymagają tylko dostarczenia pieluszek i chusteczek do przewijania, inne zaś pozwalają mamom od początku ubierać swoje maleństwa i nie kocykują ich. Aby uniknąć stresu i nieporozumień, przygotuj partnerowi zestaw ubrań dla siebie na wyjście ze szpitala. Wybierz raczej luźne rzeczy, w których będziesz czuła się swobodnie. Rozpinana dłuższa koszula i legginsy z pewnością świetnie się sprawdzą. Obcisłe jeansy będą musiały jeszcze trochę poczekać, zanim wrócisz do figury sprzed ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, jaka będzie pogoda w dniu waszego wypisu, lepiej przygotuj dla siebie alternatywny zestaw na cieplejsze dni. Dzięki temu nie będziesz zmuszona przegrzewać się w drodze do domu.

 

Przygotuj także ubranka dla dziecka na powrót do domu. Spakuj koszulkę, pajacyk lub śpioszki, rozpinany sweterek i czapkę. Jeśli jest chłodno, zabierz także kocyk. W cieplejsze dni wystarczy nakryć dziecko pieluszką flanelową. Kiedy przygotujesz wszystkie te rzeczy, pokaż dokładnie partnerowi, co ma zabrać i gdzie to zostawiłaś. Tak przygotowana możesz spokojnie oczekiwać porodu, mając pewność, że nic Cię nie zaskoczy, i nawet jeśli zaczniesz rodzić w środku nocy, będziesz gotowa i spakowana, a droga do szpitala nie potrwa dłużej niż to konieczne i Ty oraz Twoje maleństwo znajdziecie się pod fachową i troskliwą opieką lekarzy i położnych.

Ciąża i Poród

Współżycie w czasie ciąży

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest współżycie w ciąży, czy też ze względu na bezpieczeństwo dziecka, powinno się go ...

Wahania nastroju i burza hormonalna u kobiet w ciąży

Ciąża to taki czas w życiu każdej kobiety kiedy wszystko się diametralnie zmienia, zarówno jej ciało jak i psychika. Wariuje ...

Starania o dziecko – pragnienie ciąży i walka z niepłodnością

W życiu większości kobiet przychodzi czas kiedy zaczynają myśleć o ciąży, macierzyństwie, wychowywaniu dzieci. Są wyobrażenia jak to będzie, jak ...

Banki krwi pępowinowej

Każda chyba kobieta chce chronić swoje dziecko na różne sposoby. Żadna z nas nie chciałaby żeby zachorowało. Życzymy sobie jak ...



.