aktualnosci

Sonora Dodd Smart to Amerykanka której zawdzięczamy obchody Dnia Ojca. Po kazaniu z okazji Dnia Matki w lokalnym kościele metodystów w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton pomyślała o niedawno zmarłym ojcu weteranie wojny secesyjnej Williamie Smart, człowieku który samotnie wychowywał Sonorę wraz z jej piątką rodzeństwa.

W 1910 roku dziewczyna wystąpiła z prośbą do duchownego o uczczenie Dnia Ojca w hołdzie mężczyznom wychowującym dzieci. Zaproponowała dzień urodzin ukochanego taty jakim był 5 czerwca. Mimo, że duszpasterz nie zdążył z formalnościami inicjatywy nie zaprzestano. Pastorowie przygotowali specjalne kazanie, a do miejscowych kościołów wierni przynieśli róże – czerwone dla żyjących ojców, białe dla zmarłych.
Dzięki wysiłkom Sonory prezydent USA zasugerował 19 czerwca Dniem Ojca. Prezydent Calvin Coolidge zaproponował, by Dzień Ojca był obchodzony we wszystkich stanach. Mimo, że oficjalnie święto jest obchodzone dopiero od 1965 roku, znacznie wcześniej zyskało popularność w społeczeństwie. Jednak dopiero w 1972 roku Nixon ustanowił trzecią niedzielę czerwca, jako datę Dnia Ojca. Sonora miała już 90 lat.

W wielu krajach na świecie obchodzi się Dzień Ojca, ale w innym terminie. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii święto wypada 19 marca w dniu świętego Józefa. Na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii w drugą. W Niemczech w dniu wniebowstąpienia Jezusa, czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej, w Danii 5 czerwca, a w krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada. Natomiast w Wielkiej Brytanie Dzień Ojca jest świętem ruchomym i przypada w trzecią niedzielę czerwca.
W Polsce data święta jest stała co oznacza, że corocznie przypada na 23 czerwca.

Podaruj tacie chwile radości i odpoczynku!

Rola taty jest z pewnością pełna wyzwań, wymagająca i angażująca, ale przede wszystkim niezastąpiona! To właśnie tata jest pierwszym przykładem dla swoich synów i wsparciem dla córek. Dzień Ojca, przypadający na 23 czerwca, to doskonała okazja, by podziękować tacie, za jego trudy, opiekę, a nierzadko również cierpliwość i zrozumienie. Formą pamięci i podziękowania może być prezent właśnie z okazji Dnia Ojca. Już najmniejszy drobiazg, może sprawić mu wielką radość. Sprawdź nasze pomysły na udane prezenty dla taty!

Top sprawdzone prezenty na Dzień Ojca.

Kawiarka – czyli, włoski zaparzać do kawy na pewno będzie trafionym i bardzo praktycznym prezentem na Dzień Ojca. Taki sprzęt sprawi, że kawa będzie zachwycała aromatem i smakowała jeszcze bardziej!

Woda kolońska – zdecydowanie nie powinno jej zabraknąć w żadnej męskiej toaletce. Jest ważnym elementem porannej, męskiej pielęgnacji. Łagodzi i odkaża skórę po goleniu, a przy okazji wspaniale pachnie! Taki prezent na Dzień Ojca, na pewno się sprawdzi!

Szachy drewniane – powszechnie wiadomo, że panowie uwielbiają gry strategiczne itp. Dlatego eleganckie, tradycyjne szachy na pewno okażą się gustownym prezentem dla taty, który będzie mógł je wykorzystać na wieczór z kumplem lub synem!

Zestaw narzędzi do majsterkowania z grawerem – dla wielu mężczyzn drobne naprawy itp. to w zasadzie forma odpoczynku, możliwość oderwania się od innych obowiązków, a niekiedy też sprawdzenie swoich umiejętności i ich doszlifowanie. Jeśli zatem Twój tata, należy do tych mężczyzn, na pewno zestaw nowych narzędzi na Dzień Ojca go ucieszy.

Skórzany portfel – czyli, propozycja czegoś praktycznego i osobistego. Wybierając portfel na prezent dla taty, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i jakość, by mógł posłużyć mu przez dłuższe lata.

Rozmaitości

Zatrzymaj magiczne chwile z pieluszkami Dada w konkursie Fotobudka

Uwielbiasz oglądać zdjęcia? Chcesz za ich pomocą utrwalić jak najwięcej cudownych chwil spędzonych z Twoim dzieckiem? Weź udział w konkursie ...

Dlaczego dzieci zadają właśnie akurat takie pytania?

Ciekawość świata to naturalna potrzeba dziecka. Nasze pociechy już od najmłodszych lat zadają konkretne pytania, to co pada z ich us...

Jak wybrać odpowiednie buty zimowe dla dziecka?

Wybór butów zimowych dla dziecka wielu rodzicom spędza sen z powiek. Problemem jest bowiem nie tylko wybór odpowiedniego modelu obuwia, ...

Bohater serialu animowanego Bing w Blue City

Bing ma trzy lata, chodzi do przedszkola i codziennie uczy się czegoś nowego. Spędza też wesołe chwile wśród swoich przyjaciół. W ....