aktualnosci

Popularne jest przekonanie, że z powodu niskiego zasolenia wód w Bałtyku żyje niewiele zwierząt. Nie stanowi to jednak przeszkody w odkrywaniu morskiej fauny i flory. Warto wiedzieć, że nasze morze to nie tylko dorsze, łososie i foki szare. Balticarium prezentuje pięć nieznanych zwierząt , które żyją w Morzu Bałtyckim.

 

Babka piaskowa „Niewidka”

Czy chcielibyście mieć pelerynę niewidkę i móc pobawić się z przyjaciółmi w chowanego? Ciekawe jak by Was znaleźli! Niemożliwe?! Aha, a jednak! Jest taka ryba, lekko przezroczysta i na imię jej babka piaskowa. Pseudonim „Niewidka”. Tę małą rybkę można jednak zauważyć, ponieważ ma czarne plamki na boku. Policzmy ile ich jest: 1,2,3,4…aż do 10!

 

„Niewidka” uwielbia kąpać się w ciepłej wodzie. Najczęściej ją spotkamy w szybko nagrzewających się płytkich wodach Zatoki Puckiej. Jest bardzo rodzinna i lubi pływać z innymi babkami. Taka grupa ryb pływających razem nazywa się ławica. Niestety babka piaskowa może swoich bliskich zaprosić tylko na swoje pierwsze urodziny. Żyje bardzo krótko. Oprócz babki piaskowej są też inne babki. Na przykład babka mała, babka bycza (śniadogłowa), babka czarna.

Ciekawostki

Wygląda na to, że pewien skorupiak o imieniu garnela, pseudonim „Czarne oko” zakochał się w babce piaskowej.  Tam, gdzie ona, tam i on. Nawet jest między nimi pewne podobieństwo: jego ciało też jest przezroczyste. Widać, że nie przeciwieństwa, a podobieństwa się przyciągają.

 

Kur diabeł „Brzydulek”

Kur diabeł to ryba, która do najpiękniejszych na świecie nie należy. Gdyby startowała w konkursie piękności, miałaby małe szanse na wygraną. Może z tego powodu w jej nazwie znajduje się słowo „diabeł”. Jest to drapieżna ryba bez łusek. Ma ogromną głowę z sześcioma kolcami na górze i kilkoma bocznymi. W Bałtyku żyje do siedmiu lat i dorasta maksymalnie do 33 cm.

 

„Brzydulek” uwielbia płytkie wody, gdzie jest dużo kamieni i piasku. Rzadko przebywa na dnie mulistym. Kur diabeł jest bardzo żarłoczny. W okresie godowym, czyli kiedy mężczyzna „podrywa” kobietę, jego ciało przybiera jaskrawe kolory.

 

Ciekawostki

Kur diabeł nazywany jest także diabłem morskim. Jeżeli wyjmiemy go z wody zacznie wydawać burczące dźwięki. Strach się bać!

 

Garnela „Czarne oko”

Ta przezroczysta krewetka ma wiele brązowych kropek na ciele. Ma duże, czarne oczy, umieszczone blisko siebie na krótkich słupkach. Jego przednia para rąk jest mu bardzo pomocna, a na ich końcach są ruchome pazurki. Garnela „Czarne oko” to częsty mieszkaniec piasków blisko brzegu.

 

Garnela to nocny Marek. Nocą prowadzi aktywny tryb życia. A Wy? Lubicie hasać w nocy? Chyba takie nocne życie nie jest dla garneli najzdrowsze, bo żyje tylko dwa lata.

 

Ciekawostki

Garnela uwielbia najpłytsze miejsca do których latem przybywa chętnie z rodziną na wakacje. Dla garneli idealny dzień to taki, gdy wyleguje się w piaskach wystawiając na powierzchnię jedynie swe czarne oczka.

 

 

Ostropłetwiec „Plamka”

Czy to wąż? Nie, to ryba – ostropłetwiec! Jego ciało jest długie jak zeszyt. Nasza wężowata rybka wyciąga ku górze swoje usteczka tak, jakby chciała Wam dać buzi. Jest wyjątkowa, ponieważ jej płetwa na grzbiecie ciągnie się prawie przez całe ciało. Wzdłuż grzbietu widzicie 9-13 okrągłych, czarnych plamek. Może nadamy jej ksywkę „Plamka”? Co Wy na to? Ostropłetwiec to zwyczajny mieszkaniec Bałtyku. Lubi mieszkać w płytkiej wodzie o zarośniętym dnie, gdzie są kamienie.

 

„Plamka” zakłada rodzinę pod koniec roku – późną jesienią i zimą. Przyszła mama ostropłetwiec składa jaja na muszlach lub kamieniach, które są później pilnie przez nią strzeżone.

 

Ciekawostki

Ciało ostropłetwca jest pokryte grubą ilością śluzu. Ten bezbarwny, śliski i mazisty płyn ułatwia mu pływanie.

 

Pąkla „Tulipanek”

Wyjątkowy skorupiak. Pąkla ma pancerzyk z sześciu części, a od góry przykrywkę rozsuwającą się na boki. Wygląda przez to jak kwiat. Nazwijmy ją „Tulipanek”. Jej nóżki są zamienione na pięknie kręcące się wąsy. Służą one do jedzenia, a przy okazji oczyszczają wodę. Jest mała, ma tylko 1,5 cm. Jaki ma kształt? To zależy czy pąkla żyje blisko innych. Jeżeli lubi samotność i mieszka sama, jest szeroka i niska. Jeżeli mieszka z rodziną i jest blisko nich, jest chuda i wysoka, ponieważ żyje w ścisku. W miarę wzrostu zostawia w tyle swoich słabszych krewnych i pnie się w górę.

 

Zdolność do ruchu mają tylko dzieci, natomiast dorosły „Tulipanek” całe życie mieszka w jednym miejscu.

 

Ciekawostki

Pąkla ceni sobie przedmioty podwodne na których mieszka. Są to kamienie, muszle, pomosty, skały, łodzie, statki, boje. Najbardziej lubi jak są z drewna, a następnie z metalu. Dlaczego tak lubi? O gustach się nie dyskutuje.

 

Chcesz poznać więcej bałtyckich zwierząt? Odwiedź https://www.balticarium.com/ i przeczytaj na temat mieszkańców Morza Bałtyckiego.

 

Autor:

Balticarium to interaktywny portal edukacyjny dla dzieci i dorosłych na temat zwierząt z Morza Bałtyckiego. Na stronie mogą dzieci i dorośli między innymi zagrać bezpłatnie w edukacyjne gry, zobaczyć animacje zwierząt, a także przeczytać o nich. Ilustracje stworzyła ilustratorka Natalia Uryniuk w ramach Stypendium Ministra Kultury. W Balticarium działamy z myślą o przyszłości i rozwoju dzieci wzbogacając ich wiedzę w przyjemny sposób. Wierzymy w naukę poprzez zabawę. Ufamy, że mamy moc by sprawić, że najmłodsi już od wczesnych lat są świadomi ekologicznie i mają potrzebę chronić środowisko. Naszym celem jest dotarcie do dzieci we wszystkich krajach nadbałtyckich.

 

Strona edukacyjna: https://www.balticarium.com/

Facebook: http://facebook.com/balticarium.

 

 

 

 

.

 

Rozmaitości

Jak wybrać odpowiednie buty zimowe dla dziecka?

Wybór butów zimowych dla dziecka wielu rodzicom spędza sen z powiek. Problemem jest bowiem nie tylko wybór odpowiedniego modelu obuwia, ...

Akcja "Daj Włos" Fundacji Rak'n'Roll.

Jeżeli myślisz o tym, by zmienić swoją fryzurę, to zachęcamy Cię, byś przy okazji zrobiła coś dobrego dla innych: 29 ...

Kalosze obuwiem odpowiednim na każdą okazję

Choć pogoda za oknami ciągle dopisuje, to na chodnikach słychać już szelest opadających liści, a wieczory i noce stają się ...

Nowy sezon „Kally’s Mashup” już na Nickelodeon!

Nickelodeon zaprasza wszystkich fanów „Zmiksowanej Kally” do wspólnej zabawy podczas nowego sezonu serialu. Widzowie razem z Kally będą stawiać czoła wy....